www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ateisti inteligentniji od vernika?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
***Margarita***
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 02 Okt 2007
Poruke: 367
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 12, 2010 10:57 am    Naslov poruke: Ateisti inteligentniji od vernika? Na vrh strane Na dno strane

Ateisti i liberalni ljudi inteligentniji od vernika i konzervativaca, pokazala je jedna britanska studija.


Citat:

Britanski znanstvenici objavili: Ljevičari i ateisti inteligentniji od konzervativaca

ATEISTI i politički lijevo orijentirani ljudi su inteligentniji od konzervativaca, stoji u studiji koju je objavio Satoshi Kanazawa s londonskoga fakulteta za ekonomiju i političke znanosti. Kanazawa koji je po struci psiholog, smatra da je u ljudi višeg stupnja inteligencije veća vjerojatnost da će teoriju evolucije poistovjetiti s vrijednostima modernoga društva.

Ipak, znanstvenik je dodao da nema povezanosti stupnja inteligencije s onim vrijednostima koje su vremenom postale dio čovjeka. Kanazawinu hipotezu potvrđuju i podaci iz studije o zdravlju mladih ljudi. Naime, oni mladi koji svoj svjetonazor definiraju kao liberalan, imaju prosječan kvocijent inteligencije 106, a oni koji se smatraju konzervativcima 95.

Sličan je omjer i kod onih koji vjeruju ili ne vjeruju u Boga. "Ljudi su evolucijski tako stvarani da se boje, a kad se boje - vjeruju u Boga", objašnjava Kanazawa. Upravo taj evolucijski ugrađen strah omogućio je ljudima opstanak i zaštitu pred nesigurnosti. "Kod inteligentnije djece postoji veća vjerojatnost da je njihov razvoj tekao u suprotnostima s prirodnim tendencijama evolucije, te stoga postanu ateisti", dodaje profesor Kanazawa.

"Opća inteligencija, sposobnost razmišljanja i razum su našim precima omogućavali da riješe probleme s kojima su se suočavali, a koji njima nisu bili evolucijski urođeni kao nama", smatra Kanazawa i dodaje da je rezultat toga činjenica što "inteligentniji ljudi imaju više izgleda da će prepoznati i razumjeti mnoge situacije i podatke od ljudi s nižim stupnjem inteligencije. Među tim situacijama i podacima se nalaze ljudske sklonosti, sustav vrijednosti i stil života s kojima će manje inteligentni ljudi imati više problema u razumijevanju."


Tekst: Z.J. Izvor: Vesti.net

Komentar?



_________________
I barely know you,but somehow I know what you're about.play with my mind.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 12, 2010 2:51 pm    Naslov poruke: Re: Ateisti inteligentniji od vernika? Na vrh strane Na dno strane

***Margarita*** je napisao/la sledeće:


Komentar?


Ovo je vec bilo negdje na ovom sajtu, ako se ne varam na "Vestima", i ako se opet ne varam, mislim da sam ja to i postavio...

Edit: nasao sam - tema je ovdje Arrow KLIKNI


Al' ajde... komentar jedino mogu dati iz vlastitog iskustva.

Vjernici koje sam sreo - neki jesu bili inteligentne osobe ali neki su bili totalni tudumi.

Ateisti koje sam sreo su vecinom bili intelektualno na visem nivou. Vise toga ih je zanimalo. Istovremeno, medju ateistima koje sam ja osobno sreo u zivotu bilo je mnogo homoseksualaca i sl. ljudi drugacijih uvjerenja, recimo tako.

Agnostici koje sam ja osobno sreo su, ako cu iskreno reci, najkompletniji, najkompetentniji i na neki nacin najbolji ljudi.

Nasa lokalna Mensa ovdje gdje ja zivim, rekao bih da konzervativno odoka 75% clanova su agnostici ili ateisti.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 12, 2010 4:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne želim mnogo filozofirati u ovoj temi, reći ću kratko da katkad naučne studije generalizuju stvari, kao i statistika. Nisam vjernik, nisam ateista, ne želim se ponavljati. Sve je individualno i ne možemo radi jednog inteligentnog ateiste trpati i ostale ograničene inteligencije (namjerno ne govorim glupi ) u isti koš, kao ni ograničene vjernike sa onim koji su inteligentni. To je moj komentar. Inteligentan čovjek je inteligentan i u svojoj vjeri i u svojoj nevjeri, to ne umanjuje njegovu inteligenciju.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 12, 2010 9:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Ne želim mnogo filozofirati u ovoj temi, reći ću kratko da katkad naučne studije generalizuju stvari, kao i statistika. Nisam vjernik, nisam ateista, ne želim se ponavljati. Sve je individualno i ne možemo radi jednog inteligentnog ateiste trpati i ostale ograničene inteligencije (namjerno ne govorim glupi ) u isti koš, kao ni ograničene vjernike sa onim koji su inteligentni. To je moj komentar. Inteligentan čovjek je inteligentan i u svojoj vjeri i u svojoj nevjeri, to ne umanjuje njegovu inteligenciju.


Naravno da je sve individualno - nema tu dvojbe. Jedan vjernik moze biti inteligentniji od 90% ne-vjernika i obrnuto. Medjutim, logika iza ovih brojeva je drugacija.

Pogledaj svijet danas - pogledaj po drzavama. Sto manja obrazovanost - to vise vjernika. Sto manji prosjecan IQ - to vise vjernika. Afganistan, Saudi Arabija, Jemen... - zatucano, zaglupljeno, neinteligentno... a 99.8% vjernici. Haiti - isto tako, na primjer. Po Africi - da ne govorim. S druge strane su zemlje u Zap. Europi i na dalekom istoku (Hong Kong, Koreja, Japan itd...) gdje je IQ navisi na svijetu (a cesto i educiranost stanovnistva), a vjernika u religije - najmanje...

Logicno!
Radjas se pod necim sto nisi izabrao - bilo koja organizirana religija. Odrastas, odgajas se u tome. Vjerujes, jer "moras". I to tako moze ostati sve dok i ako, ako, tvoj intelekt ne pocne postavljati pitanja.

Polazim od sebe.
Da nisam ovo sto jesam danas bih bio uobicajeni vjernik negdje doma. Ali, malo iz bunta, malo iz radoznalosti a ponajvise jer neke moje vijuge u glavi su se bunile protiv sablone religije - ja prvo postadoh ateist. Medjutim - nisam mogao ostati ateist jer kada su bunt i radoznalost isplahnule, intelekt (kojim, ne zelim se hvaliti time, ali tako jest, Bog me je prilicno obdario) je preuzeo volan nad mojim zivotom.

Zao mi je da vise ljudi ne moze osjetiti to na ovaj nacin na koji ja to osjecam, spoznati na ovaj nacin na koji ja to spoznajem... jer je stvarno dobro...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 12, 2010 10:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tvoje riječi su samo potvrdile ono što sam u prethodnom postu i rekla. Tvoj te je intelekt upravo i uzdigao iznad pretpostavki i statistike. Ja sam i govorila o pojedincu a ne o masi, jer pojedinac sa intelektom jeste uvijek iznad mase. Nisam odrastala u rigiriznom ateističkom ili rigiriznom vjerskom okruženju, svoje vlastito duhovno opredjeljenje sam postigla intelektom i dobro mi je, sasvim. Pretjeranost ni u jednom ni u drugom ne smatram normalnim.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Ateisti inteligentniji od vernika? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon