www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Porodica - jedina prirodna ljudska zajednica?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 22, 2010 4:06 pm    Naslov poruke: Porodica - jedina prirodna ljudska zajednica? Na vrh strane Na dno strane

Kroz povijest covjecanstvo je razvilo nekoliko nivoa zajednica kompleksnijih od porodice (familije). Ponajprije pleme - prosirena porodica. Potom su dosle druge zajednice - nacije, religije, bratstva, udruzenja, interesne grupe itd...

No, nije li porodica zapravo jedina ljudska zajednica koja je prirodna? Sa clanovima svoje porodice uglavnom si krvno vezan. Porodica je osnovna celija drustva - koja bi trebala biti i najcvrsca celija i najvazniji oslonac.

Sve iznad toga je umjetno. Cak i nacija. Nacije su kroz povijest stvarane i nestajale i kao takve nisu permanentne.

Slicno je sa religijama. I naciju i religiju covjek moze sam za svojeg zivota promijeniti. Majku i oca - ne bas (bioloske roditelje).

Razvoj je doveo do novih ljudskih zajednica. Na pamet mi pada recenica iz jednog od filmova: "Nacije vise nisu bitne, sad je svijet - svijet korporacija!" Korporacije sad vec zamjenjuju nacije i za ocekivati je da slijedeci ratovi lako mogu biti (ako vec nisu) sukobi korporacija a ne nacija.

Jedino ostaje porodica. Nazalost - covjecanstvo bjezi od ovog oblika zajednica. Ali nije li porodica i najmoralniji i najnormalniji oblik udruzivanja???



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 22, 2010 8:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znash li koja je razlika izmedju ovoga shto si naveo, porodice, nacije, religije, bratstva.. i td. ?
Porodica je tu da ujedini, a sve druge zajednice su tu zato shto ljudi vishe od svega, ali aposolutno svega drugog vole da se dele, pa makar to bile i najbanalnije moguce stvari. Ne svi ali ogroman deo ljudi.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 22, 2010 8:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Alexns je napisao/la sledeće:
Znash li koja je razlika izmedju ovoga shto si naveo, porodice, nacije, religije, bratstva.. i td. ?
Porodica je tu da ujedini, a sve druge zajednice su tu zato shto ljudi vishe od svega, ali aposolutno svega drugog vole da se dele, pa makar to bile i najbanalnije moguce stvari. Ne svi ali ogroman deo ljudi.


Pa da, tako je.
Zbig tog ujedinjavanja i tvrdim da je porodica jedina prirodna zajednica. od plemena nadalje covjek je svaku zajednicu stvarao (ili razarao) zbog osobne koristi.

Danas se nazalost previse radi na unistenju porodice. Mislim da znam tko ce od toga izvuci najvise koristi i da je sve to namjerno...

Pleme je nasljedjeno zajednicom plemena, ova pak nacijom itd...

Pitam se da li su covjecanstvu i potrebne druge zajednice osim porodice? Sto vise mislim o tome - mislim i da nisu.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 22, 2010 8:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Danas se nazalost previse radi na unistenju porodice. Mislim da znam tko ce od toga izvuci najvise koristi i da je sve to namjerno...

Verovatno znash pricu o coveku koji je imao 7 sinova i prutovima.. Wink

aureliano je napisao/la sledeće:
Pitam se da li su covjecanstvu i potrebne druge zajednice osim porodice? Sto vise mislim o tome - mislim i da nisu.

Ljudska "priroda", tj. neki krivi "instinkti" i zelje su ne jednom udarili shamar logici. No, moram sad da idem na posao, kasnije mogu pojasniti "niske strasti", mada mislim da je to vishe nego ocigledno da bi se pojashnjavalo.. nazalost.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Porodica - jedina prirodna ljudska zajednica? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon