www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sarplaninac!
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Životinjsko carstvo ~
::  
Autor Poruka
damirham
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 29 Apr 2006
Poruke: 143
Mesto: Ljubljana

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 9:14 am    Naslov poruke: Sarplaninac! Na vrh strane Na dno strane

Zdravo!
Nedavno sam dobio na poklon malog sarplaninca. Stvarno je sladak, ali imam osjecaj da mi nece biti lako sa njim posto je vrlo tvrdoglav, a ni ja nepopustam tako lako, pa bi zato molio, da mi savjetujete kako, da ga dresiram brez fizickih kontakata Smile



_________________
Zdravo radni narode Crne Gore! Wink
 
maucetung
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 04 Dec 2005
Poruke: 4360
Mesto: Sremski Karlovci

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 7:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Šarplaninac

Prvo nazvan ilirski ovčar, ovaj impresivni pas je poreklom sa Šarplanine, na jugoistoku Jugoslaviije. Veruje se da su njegovi preci došli iz Azije sa velikim migracijama naroda. Veoma je jak, naoružan izuzetno moćnim zubima, ovaj pastirac, nesvakidašnje hrabrosti, neustrašiv je protivnik vukova. Najjači primerci ove rase, kojima se seku rep i uši kako ih se neprijatelji nebi dočepali, napadaju čak i medvede. Tri šarplaninca su sposobna, kaže se da savladaju hordu vukova i tako zaštite stado koje čini više od petsto ovaca. U oblastima gde su pašnjaci, ovi psi su još uvek čuvari i branioci stada. Danas mogu da se sretnu u celoj Jugoslaviji. Koriste se za čuvanje kuća, a neki se uvežbavaju kao vojni psi. Inteligentan i živahan, šarplaninac brzo shvata šta se od njega očekuje i rado sluša. Miran, blag, uravnotežen, to je najcenjeniji kućni ljubimac. Nepoverljiv prema satrancu, ne dozvoljava im da kroče na njegovu teritoriju, ali napada isključivo po naređenju svog gospodara. Rasa je priznata 1939.god. od strane F.C.I. To je impresivan pas , čvrsto građen, ima široka i mišićava prsa, čvrste šape. Glava mu je simpatična. Njegove lepe bademaste oči imaju dubok i miran pogled, pomalo melanholičan. Dlaka mu je udvostručena bujnom i načičkanom poddlakom. Kratka je na glavi i na prednjem delu nogu. Debeo rep je povijen ali se ispravlja tokom akcije. Metalno siva i tamno siva su najtraženije boje, mada dlaka može da bude i potpuno bela pa čak i crna.
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 23, 2006 3:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najlepsi pas na svetu! Od kad znam za sebe, mi smo imali uvek sarplanince! Imali smo par (vise pari Very Happy )njih, ali mi je samo jedan srce ukrao skroz, skroz! Za navek!
Sarplaninac je definitivno najlbolji pas. Jaaaaaako pametan, jako izdrzljiv (moj je na zalost morao da dokaze svoju izdrzljivost, kada su ga napala dva odrasla rota, nek im je laka crna zemlja Embarassed Razz ), toliko, da ne znam psa koji moze da se poredi sa njim. nevidjeno i nenormalno(u pogledu na druge pse neuporedivo vise) vezan za gazdu! Samo jednog! Samo za onog, ko ima autoritet(u pravom smislu te reci) nad njim. Nebitno ko mu daje hranu, ko ga cuva, sa kim provodi veci deo dana-jednog gazdu ima i to nikada ne menja. Da bi te bezuslovno slusao, MORAS da steknes autoritet nad njim. To ti odgovorno tvrdim. Naravno-ne batinama!!! New Evil
Ako slucajno uvidi da nemate autoritet nad njim-sta da ti kazem, nek vam je Bog u pomoci! Wink
Ovu rasu pasa obozavam i definitivno, cim prebolim skroz mog Agu(u smislu,da ne poredim buduce sa njim) , kupujem i donosim ovde novog, malog tvrdoglavog medveda! Very Happy


ps. nemoj da ga bijes ni slucajno, pamte kao nenormalni! Very Happy A kad poraste, osveta (koja je kod njih neminovna), moze da bude prilicno bolna za tebe! Wink

_________________




Poslednja prepravka: knknpnkn on Ned Jun 25, 2006 11:34 pm; ukupno izmenjena 2 puta
 
dojadac
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Jun 2006
Poruke: 8
Mesto: Gornji Milanovac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 25, 2006 3:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemam šta dodati na ove gornje postove uz dalmatinca i balkanca naš najlepši pas
 
djokili
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 44

Datum registracije: 31 Jan 2005
Poruke: 517
Mesto: Krusevac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 10, 2006 7:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To su najgluplji psi na svetu, i kontaktom i bez njega nemozes da ih naucis nicemu! Glupi su ko noc!!! Kad porastu mogu biti veoma agresivni, oni nisu tvrdoglavi nego glupi!!!
 
Zloky
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 17 Jan 2006
Poruke: 687
Mesto: Buna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 28, 2006 2:27 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dobro si rekao imam ja jednog,nemože da nauči bez kontakta,stvarno je glup,kad prođe porad mene,nekad kad ga zovnem,pogleda me isto ko da bi mi rekao,"Aj bola briši" Smile

_________________
Ništa mi ne može ovaj DaN pokvarit!!!!!!!!!!!!!
 
Benna
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 16 Nov 2006
Poruke: 45

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 29, 2006 2:02 pm    Naslov poruke: odg Na vrh strane Na dno strane

divni psi,samo im treba puno ljubavi
 
8ivan9
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 03 Dec 2006
Poruke: 577
Mesto: Nedodjija

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 03, 2006 1:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

moras se malo potruditi oko njega i ne brini samo ga mazi i igraj se s njim i bice on dobar
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 03, 2006 3:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mnogo lep pas i odličan čuvar, mladunče šarplaninca je jedna od najlepših životinja.

_________________
 
*kissy*
*zauvijek njegova*
<b>*zauvijek njegova*</b>





Datum registracije: 05 Sep 2006
Poruke: 10195
Mesto: između jave i sna,vrha i dna

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 03, 2006 3:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

lijep pas...iako osobno ga ne bi imala...imam strah od pasa

_________________

**hell&granger neka vam je sa srećom**
 
Cute Blondie
* Belphegor's bitch *
* Belphegor's bitch *



Godine: 43

Datum registracije: 03 Jan 2006
Poruke: 2193
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 25, 2010 1:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam posle dva dobermana, i dva nemacka ovcara (od kojih mi je jedan ostao) pocetkom ovog meseca dovela kuci sarplaninku od 7 meseci. Zove se Dona. ne razumem se mnogo u rasu, ali generalno sam "kuckarka" ceo zivot pa neke stvari znam. Inace odgajivac tj vlasnik i fantastican poznavaoc rase koji pored njene majke koji ima 5 svojih (fantasticno normalnih vaspitanih) sarplaninaca, koji uopste nisu agresivni bespotrebno vec pravi cuvario objasnio mije neke cake u vezi vaspitanja.

Ovo je moja Dona




a ovo dalje procitati koga zanima


PRVA STVAR koju jednostavno MORATE da uradite a iz iskustva znam da je to najteze je da shvatite da sarac NIJE samo mali slatki meda kako sad izgleda.Zamislite samo sacra koji davi vuka i koji bez ikakvih problema moze da slomi butnu kost. Ja to postujem ali kada bi moja Moli samo pokusala da zarezi na mene ne bi prezivela u to sam sigurna. Imajte na umu da sarac u pogresnim rukama moze postati jako problematican pas. Sa muzjacima je dosta teze nego sa zenkama.

Dok je pas jos mali, to je idealna prilika za ranu socijalizaciju. Za sacra je ovo posebno vazno. On MORA da upozna sto vise ljudi i to svakodnevno. Ne zaboravite da sarcu nije potrebna apsolutna nikakva specijalna obuka za cuvara, on je jednostavno takav, on ima to urodjeno, izuzetno je teritorijalan pas pogotovo muzjak. Druga stvar je ta da je to veliki i impozantan pas i dovoljno je samo da ga ljudi vide pa da im ne padne na pamet da udju u dvoriste. Nema potrebe da se dodatno obucava za cuvara.

Pas je odvojen od legla u kome se verovatno igrao sa stencima i tako sticao iskustva. Buduci da sada toga nema precice na prvog sledeceg na koga naidje a to ste vi. Znaci apsolutno nikakvo grizenje vasih prstiju i ruku ne dolazi u obzir. Ruke su psima najzanimljivije. Kada pocne da vas grize, a radice to 100% povucite ga za kozu na vratu i odmah mu ponudite igracku njemu primerenu. Posto ce menjati zube, svrbece ga desni i ostalo taj nagon ce biti mnogo veci. Ali jednostavno NE SME da grize vase ruke. Moli je recimo znala da nabije moj prst u grlo jer su je svrbeli desni a posle kada je to prestalo ostala joj je ta losa navika koju sam ja iskorenila tako sto sam je jako stegnula za gornju vilicu, tako kuje rade sa stencima, velika je bila za povlacenje koze a ovo je taman bilo za nju. Pocela je blago da cvili ali ne zato sto je to boli, to je kost ti nikada nju ne mozes tako jako stegnuti da je to boli vec je shvatila da radi nesto pogresno. Kada je presla na druge ukucane oni su to isto radili i sada je situacija mnogo bolja. Bilo bi dobro da se druzi sa drugim psima naravno posle revakcinacije.

Sto se igracki tice one NIKADA ne treba da budu razbacane po dvoristu i uvek dostupne. Kupite mu dve tri razlicite i kada se igrate ponudite mu igracku a sve sto moze da unisti sklonite, kada zavrsite sa igranjem igracke pokupite i unesite unutra tako da on to vidi. Ako nece da pusti igracku ponudite mu neko parcence mesa, salame NIKADA mu nemojte na silu vaditi iz usta jer oni to shvataju kao poziv na borbu.

VRLO BITNA STVAR HRANA.

Kada stenetu sipate da jede, OBAVEZNO ciniju podignite na svoju visinu i sipajte hranu pa tek onda spustite na zemlju. Nemojte da sipate pred njim na zemlji. Dok jede mazite ga, i sada dok je mali ovo je idealna prilike da ga naucite da mu uzimate hranu. Kada mu sipate pustite ga da jede recimo minut i onda mu kazite Sad cemo da uzmemo hranu i podignite ciniju na svoju visinu. Kada vracate ubacite nesto stvarno super sto voli da jede. Isto tako kada jede uzimajte svojom rukom hranu iz cinije i dajte mu da jede. Ovo drugo nemojte bas mnogo da praktikujete jer neki psi se nauce da jednu samo iz ruke pa posle imate muke da ih odviknete. Uzmite jedno parcence i dosta je. Uvek kad jede budite tu uz njega da se navikne na vase prisustvo i na to da to sto mu uzimate hranu ne znaci da radite nesto lose. Mislim da tako mali nece pokazati neku odbojnost ali vremenom moze da dodje do toga da zarezi na vas pogotovo ako je muzjak. E onda ga osamarite najjace sto mozete i odmah posle toga se pravite kao da nista nije bilo. To je jedina sutuacija kada vam je stvarno dozvoljeno da ga osamarite jer kada vam dopusti uzimanje hrane znaci da ste postigli potpuno poverenje. Naravno to da zarezi se nece desiti dok je pas ovako mali, a i ako se desi nije strasno ali govorim o uzrastu od 5-6 meseci pa na dalje.

Hranjenje je super prilika da stene naucite na raznorazne zvukove. Verujte mi da je to jako vazno. Dok jede slobodno mu bacite jednu petardu, naravno dalje od njega. Kada se najvise unese u hranu tada mu bacite petardu, napravite neki grozan zvuk, lupajte u serpu, sta god vam padne na pamet. Naravno docice do toga da ce se on uplasiti, mozda i pobeci ali se vi pravite kao da nista nije bilo, pomazite ga, potuno smireno, ako je pobegao od hrane, vratite ga. Isto tako nemojte to da radite uvek u isto vreme i ne svaki dan. Recimo ako uradite za vreme rucka sacekajte jedan dan pa uradite za vreme vecere. Pa za vreme dorucka da on to ne veze samo za jedan deo dana. Isto tako kada prodje neko vreme bacite petardu kad se ne hrani da ne bi vezao te zvuke samo za hranu.

Svakoga dana ga ocesljajte. Nije to zbog neke extra nege vec zbog sticanja medjusobnog poverenja. Za to vam ne treba puno vremena, niti to treba dugo da traje. Predjete jednom dva puta i gotovo, nemojte da ga cesljate 5 minuta, predjete jednom i jos jednom po repu i gotovo. Zasto po repu? Kada vam pas dozvoli da bez problema mozete da uzmete njegov rep u ruku potpuno vam veruje. Dok je mali sigurno ce pokusati da uhvati rep jer shvata to kao igru. Isto tako posle cesljanja pregled zuba. To traje dve sekunde, i pregled jastucica na sapama. Podignete mu prvo jednu pa drugu. Sve ove stvari ne treba da traju duze od 1-2 minuta i cine se kao jako glupe a toliko su korisne. I pogledajte mu usi obavezno jer kod pasa sa spustenim uzima moze da dodje do infekcije.

Isto tako je vazno da se pas vozi u kolima. Za pocetak nek samo udje, mozda cete prvo vi morati da ga unesete. Sedite sa njim i mazite ga, pricajte mu da stekne poverenje. Onda upalite kola da se navikne na zvuk motora, ali obavezno budite uz njega. Kad se navikne malo ga provozajte, pa malo vise i sve tako.

_________________
 
Cute Blondie
* Belphegor's bitch *
* Belphegor's bitch *



Godine: 43

Datum registracije: 03 Jan 2006
Poruke: 2193
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 25, 2010 2:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

djokili je napisao/la sledeće:
To su najgluplji psi na svetu, i kontaktom i bez njega nemozes da ih naucis nicemu! Glupi su ko noc!!! Kad porastu mogu biti veoma agresivni, oni nisu tvrdoglavi nego glupi!!!


Izvini ali nista besmislenije nisam procitala. prvo ni jedan pas nije glup. Dakle pas koji nista ne zna je samo ne naucen tj nije adekvatno radjeno sa njim. Svaka rasa ima neki specifican nacin na koji je najbolje pristupiti dresuri, a svaki pas kao individua svakako ima svoj karakter (kao i ljudi na kraju krajeva) i moras biti dobar psiholog i poznavalac da bi ga naucio da radi i slusa. E sad ako tvoj pas niosta nije naucio nije glup, vec si ti imao pogresan pristup i taktiku za njega. Moram napomenuti da je ovo ipak rasa pasa autohtona i da zrelost punu sticu tek negde oko 3 godine zivota. Pri tom to je pas koji moze biti jako agresivan nepotrebno ali i savrseno poslusan i pametan sa sasvim normalnim ponasalnjem ako se od malena socijalizuje na pravi nacin. sarci su po prirodi instiktivno odlicni cuvari te je nepotrebno podsticati bilo kakvu dodatnu agresiju jer se moze izroditi u veliki problem po okolinu pa i samog vlasnika, a na kraju i psa. Uravnotezeno ponasanje, strpljivo pokazivanje onoga sto zelis da pas nauci, ponavljanje daju odlicne rezultate. A pas ce svakako biti odlican cuvar. Socijalizacija, sa sto vise ljudi i pasa, da pas bude normalan, ne preterano agresivan je jako vazna, posebno za one koji zive u urbanoj sredini. U svakom slucaju divna rasa, plemenita, intelignetna, pozrtvovana. pas koji vas nikada nece izneveriti.

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Životinjsko carstvo ~ -> Sarplaninac! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon