www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Ne, nikako – tome je mjesto samo u religijskim ustanovama
44%
 44%  [ 11 ]
Da, neka se djeca odmah uce tome
44%
 44%  [ 11 ]
Ne znam, mozda da a mozda ne
12%
 12%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 25

Autor Poruka
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 10:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moja generacija je odrastala bez Crkve, bez vjeronauke, bez svega toga što je sad odjednom postalo toliko bitno i zaista ne vidim da smo se toliko ubijali, masakrirali, krali, drogirali, tukli, nosili noževe na časove...silovali, postali izopačeni .... Ne vidim da smo postali loši ljudi.
Da se razumijemo, nisam protiv vjeronauke, i sama poštujem Boga i njegova načela, doduše, na malo drugačiji i sebi svojstven način, ali da li sam ja loša osoba zbog toga? Mislim da nisam. Da li sam loša što nisam imala vjeronauku? Mislim da nisam radi toga postala obogaljena. Svako je svoj učitelj, i naravno da si u pravu kada kažeš da je do ljudi.. I ni u kom slučaju nisam za ukidanje vjeronauke, samo nisam za to da se uči u školama, jer to nije pravo mjesto za takav predmet.



_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 10:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@gkukolj: ma to je totalna zbrka sto ti naprica...
Citava je tema takva...pa rekoh da se prikljucim...

sto bi trebalo znaciti...djeca koliko god da uce u skoli o vjeri,
i nauce nesto o tome.. nikad nece imati znanje o vjeri, kao taj moj poznanik...
a on je uprkos tom svom znanju i zvanju, i pravom putu, koji vjera uci...
uspio da skrene, s puta...znaci da nije pitanje u vjeri, da li ces biti ok, ili budaletina...
nego gdje te zivot odnese...
Pa stoga ne vidim svrhu maltretiranja male djecice...
neka ih odvedu u prirodu..malo...u zooloski vrt...
neka uvedu casove ekologije...djeca treba da se druze, a ne razdvajaju...
a to vjeronauka radi...pravi male tabore medju djecicom...

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 11:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Moja generacija je odrastala bez Crkve, bez vjeronauke, bez svega toga što je sad odjednom postalo toliko bitno i zaista ne vidim da smo se toliko ubijali, masakrirali, krali, drogirali, tukli, nosili noževe na časove...silovali, postali izopačeni .... Ne vidim da smo postali loši ljudi.



Draga , pa naravno da "neki" niste . Wink Ne treba to u takvom smislu porediti, u ono ili ovo vreme ili pre ovoliko ili onoliko, bila veronauka u skoli ili nije , sad jeste .. .. .. Laughing
Da ovo napomenem ! Ja nigde nisam rekla da jesam "za" to da je veronauka trebala , morala i da jeste "obavezna" u skoli,
(ko je citao sve redom primetice Mr. Green nego rekoh "Veronauku treba da uce" Smile ),
nego da nisam protiv toga nikako i kad se vec uci u skolama da nema potrebe da se ukida i da se to tako osudjuje ...
Ja samo stalno skrecem paznju na to da u tome nema nista lose ,
pa deca se vise smaraju s nekim drugim predmetima o kojima uce i vise nego sto trebaju za svoj uzrast, opterecuju ih mnogo nebitnijim podatcima o kojima im se zavrti u glavi Laughing



Citat:
sto bi trebalo znaciti...djeca koliko god da uce u skoli o vjeri, nikad nece imati znanje o vjeri, kao taj moj poznanik...
a on je uprkos tom svom znanju i zvanju, i pravom putu, koji vjera uci...
uspio da skrene, s puta...znaci da nije pitanje u vjeri, da li ces biti ok, ili budaletina...
nego gdje te zivot odnese...



Bobak_BL Mr. Green

Naravno da ne mozemo porediti dete i zrelog coveka koji je mnogo toga prosao Confused
Nije pitanje u veri - to je dobro receno, gde te zivot odnese - NE - nego gde ti sebe zelis da vodis Smile (mnogi se kod toga zavaravaju i kazu sudbina pa sta mogu). Confused Confused Confused
U pitanju je to da je sve u samom coveku.
A taj tvoj drug je skrenuo s puta jer mu je savest otupela i sotona ga uzeo pod svoju komandu a on se prepustio.
Mr. Green
 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 11:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne mozemo porediti dete i odraslog coveka,
koji je slucajno citav zivot buljio u bibliju...
bas kao sto tjeraju tu djecu...
mnogi se razocaraju...jer ne postoji zivot slican onom kao u bibliji...
pa zavrse, kao moj poznanik...

dragana.m..."nego gde ti sebe zelis da vodis"...
ovo je vec, za neka podneblja gdje djeca, i odrasli, imaju razne mogucnosti...
u nekom vremenu u kojem ja slucajno zivim...
mnogi nemaju nekog izbora, da idu gdje hoce...nego gdje im se pruzi prilika...
za boljim zivotom...pa sta bude...

Citiram...A taj tvoj drug je skrenuo s puta jer mu je savest otupela i sotona ga uzeo pod svoju komandu a on se prepustio.

bolje je njemu ovako Laughing

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 11:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bobak_BL je napisao/la sledeće:
ne mozemo porediti dete i odraslog coveka,
koji je slucajno citav zivot buljio u bibliju...
bas kao sto tjeraju tu djecu...
mnogi se razocaraju...jer ne postoji zivot slican onom kao u bibliji...
pa zavrse, kao moj poznanik...


a hajde ti meni reci kako covek kao smrtnik moze znati kakv je tacno zivot posle smrti koji tvorac ponovo daje coveku kad ga vaskrsne ???
(moze sa/znati i upoznati se s tim ako se informise i cita o tome i ako to zeli da prihvati i veruje u to)


Citat:
jer ne postoji zivot slican onom kao u bibliji

sta li je taj tvoj umislio da mi je znati Laughing Laughing Laughing


Bobak_BL je napisao/la sledeće:
dragana.m..."nego gde ti sebe zelis da vodis"...



ja sebe vec vodim mirnom lukom sadasnjeg zivota, bilo je dosta bura i oliuja i nisu me omele, imam svoj dusevni mir koji zelim vecno da sacuvam Razz


Poslednja prepravka: dragana.m datum Čet Avg 19, 2010 12:03 am; ukupno izmenjena 1 put
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 12:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pitanje za draganu.m:

Da li bi se slozila s time da recimo u skolama umjesto vjeronauka postane obavezan predmet koji bi npr. zvali "Duhovnost" ali pod ovim uvjetima:
- da "Duhovnost" ne predaju ljudi koji rade za Crkve/Dzamije tj. da ga ni pod kojim uvjetom predaju svecenici/popovi/hodze i sl.
- da "Duhovnost" predaju iskljucivo strucna lica s odredjenom profesorskom skolskom spremom
- da "Duhovnost" ima striktan plan po kojem bi se potpuno podjednako ucilo (kvantitativno i kvalitativno) o svim bitnijim religijama na prostoru na kojem se zivi plus kompletna i balansirana povijest religija. Svaka religija bi dobila odredjen (jednak) broj sati i ostalo (broj pitanja u testovima itd...)
- da Duhovnost obavezno pokriva npr. i religije koje su nestale, npr. Staroslavenske religije, Zoroastrizam, vjere u Maya i sl...
- da "Duhovnost" poducava o postovanju Boga i razlikama na koji ga razne religije postuju
- da "Duhovnost" podvlaci slicnosti a objasnjava razlike medju religijama
- da "Duhovnost" uci i o ateizmu, i o agnosticizmu takodjer

Bi li to bilo dobra ideja?

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 12:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sta mene briga za zivot posle smrti...Very Happy
ja imam samo ovaj zivot...i ne zelim da ga provedem u zabludi (nego u bludu)Very Happy
sem toga ko zna da taj drugi zivot i postoji...ja ne znam,
i zato ovaj zivim, kao da mi je zadnji...nisam ja blesav, da se cuvam za onaj drugi, zivot,
i kad dodjem tamo ono...bezveze...
dobro...mozda i postoji...i sigurno je dobar...cim se jos niko odande nije vratio...
provjericu ja to...kad nekad za sto godina slucajno umrem...
i vraticu se ovamo, ja se uvijek znam vratiti, ja sam ko lesi, i reci cu vam sta se tamo zbiva...

sto se tice teritorija, i znanja o njoj...
zar je to potrebno...
svaka vjera ima svog boga, i propovjeda ono sto njoj odgovara.
sto ne mogu i ja...
evo ja cu osnovati novu vjeru...bit cu vase bobicanstvo...
ja recimo znam sto ni jedna druga vjera ne zna...
naprimer, sto pticice cvrkucu i skakucu po citav dan...
i necu to nikom da odam...
jedino ako ti hoces da znas tebi cu reci...al' moras sutit.Very Happy

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 12:34 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bobak_BL je napisao/la sledeće:
.nisam ja blesav, da se cuvam za onaj drugi, zivot,
i kad dodjem tamo ono...bezveze...
dobro...mozda i postoji...i sigurno je dobar...cim se jos niko odande nije vratio...
provjericu ja to...kad nekad za sto godina slucajno umrem...
i vraticu se ovamo, ja se uvijek znam vratiti, ja sam ko lesi, i reci cu vam sta se tamo zbiva...


Mene jedno drugo pitanje tu zulja:
- ako je takav raj za sve ove silne vjernike u onom drugom zivotu, zasto onda zele ostati na ovoj zemlji i u ovom prvom zivotu sto je duze moguce? Zar ne bi bilo logicno pozuriti se k tom raju u drugom zivotu? Mr. Green

(sve sam nesto dojma da i oni sumnjaju mnogo u taj drugi zivot) Smile

-------------

Dragana je jako u krivu kad kaze ovo:
Ne treba to u takvom smislu porediti, u ono ili ovo vreme ili pre ovoliko ili onoliko, bila veronauka u skoli ili nije , sad jeste .. .. ..

Samo su dvije (2) ustanove "pripremale"narode za ratovanja 91-95. Prva je bila Religija (Crkve/Dzamije) a druga - Mediji (TV, novine, radio). A iskreno, po "Vjeronaucima" su i doba ex-Yu ucilo o tome kako su "druge religije zle i kako treba se sukobiti s drugim nacijama." To sam osobno vidio i znao da se desava unutar zidova vjerskih ustanova. One su "poducavale" i pripremale ono zlo koje je doslo tad...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 12:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Pitanje za draganu.m:

Da li bi se slozila s time da recimo u skolama umjesto vjeronauka postane obavezan predmet koji ni npr. zvali "Duhovnost" ali pod ovim uvjetima:
- da "Duhovnost" ne predaju ljudi koji rade za Crkve/Dzamije tj. da ga ni pod kojim uvjetom predaju svecenici/popovi/hodze i sl.
- da "Duhovnost" predaju iskljucivo strucna lica s odredjenom profesorskom skolskom spremom
- da "Duhovnost" ima striktan plan po kojem bi se potpuno podjednako ucilo (kvantitativno i kvalitativno) o svim bitnijim religijama na prostoru na kojem se zivi plus polvijest religija.
- da Duhovnost obavezno pokriva npr. i religije koje su nestale, npr. Staroslavenske religije, Zoroastrizam
- da "Duhovnost" poducava o postovanju Boga i razlikama na koji ga razne religije postuju
- da "Duhovnost" podvlaci slicnosti a objasnjava razlike medju religijama
- da "Duhovnost" uci i o ateizmu, i o agnosticizmu takodjer

Bi li to bilo dobra ideja?


Auuuuuuuuuuuuuuuuuu pa super pitanjce Laughing Laughing
Sto da ne! Laughing Laughing
I ovako ih pretrpavaju kao sto vec rekoh sa svim i svacim. Laughing
Nije losa ideja, samo nek pocnu od 5-tog razreda i sto opsirnije pa nek se deca onda se odluce u sta ce verovati
Laughing Laughing Laughing



Citat:
Mene jedno drugo pitanje tu zulja:
- ako je takav raj za sve ove silne vjernike u onom drugom zivotu, zasto onda zele ostati na ovoj zemlji i u ovom prvom zivotu sto je duze moguce? Zar ne bi bilo logicno pozuriti se k tom raju u drugom zivotu? Mr. Green

(sve sam nesto dojma da i oni sumnjaju mnogo u taj drugi zivot) Smile


Ja ne sunjam Laughing Laughing Laughing Laughing


i opet ja u krivu aureliano Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad al' me covek kritikuje Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 4:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bobak_BL je napisao/la sledeće:
dobro...mozda i postoji...i sigurno je dobar...cim se jos niko odande nije vratio...

Vratija se Šime.. Laughing Laughing Laughing

aureliano je napisao/la sledeće:
Mene jedno drugo pitanje tu zulja:
- ako je takav raj za sve ove silne vjernike u onom drugom zivotu, zasto onda zele ostati na ovoj zemlji i u ovom prvom zivotu sto je duze moguce? Zar ne bi bilo logicno pozuriti se k tom raju u drugom zivotu?

greh je pozeleti smrt Surprised

Al' ono shto nije logicno je da, kad je tamo tako lepo, placu kad im umre neko blizak.. treba da se radujesh, otishao je na lepshe mesto? Surprised

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.


Poslednja prepravka: Alexns datum Čet Avg 19, 2010 5:25 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 5:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne znam da li postoji ili ne postoji...znam da sam previse informacija,
povukao u jednom danu, i sad me glava boli, i ne mogu da spavam...
ja sam gori od vas svih zajedno...sta se ja tu, petljam...

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 7:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Pitanje za draganu.m:

Da li bi se slozila s time da recimo u skolama umjesto vjeronauka postane obavezan predmet koji bi npr. zvali "Duhovnost" ali pod ovim uvjetima:
- da "Duhovnost" ne predaju ljudi koji rade za Crkve/Dzamije tj. da ga ni pod kojim uvjetom predaju svecenici/popovi/hodze i sl.
- da "Duhovnost" predaju iskljucivo strucna lica s odredjenom profesorskom skolskom spremom
- da "Duhovnost" ima striktan plan po kojem bi se potpuno podjednako ucilo (kvantitativno i kvalitativno) o svim bitnijim religijama na prostoru na kojem se zivi plus kompletna i balansirana povijest religija. Svaka religija bi dobila odredjen (jednak) broj sati i ostalo (broj pitanja u testovima itd...)
- da Duhovnost obavezno pokriva npr. i religije koje su nestale, npr. Staroslavenske religije, Zoroastrizam, vjere u Maya i sl...
- da "Duhovnost" poducava o postovanju Boga i razlikama na koji ga razne religije postuju
- da "Duhovnost" podvlaci slicnosti a objasnjava razlike medju religijama
- da "Duhovnost" uci i o ateizmu, i o agnosticizmu takodjer

Bi li to bilo dobra ideja?


Pod ovakvim uslovima svakako se slažem sa vjeronaukom u školama, ova ti je zaista bila na mjestu, svaka čast. A mi smo ga svi otišli u širinu sa ovom temom.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Strana 7 od 8

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon