www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Egipat....i sam naziv privlači
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~
::  
Autor Poruka
škorpijica
~ noćna mora mnogih ~
<font color='blue'><b>~ noćna mora mnogih ~</b></font>





Datum registracije: 07 Sep 2004
Poruke: 59506
Mesto: ....tamo gde Dunav ljubi nebo...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 09, 2007 2:57 pm    Naslov poruke: Egipat....i sam naziv privlači Na vrh strane Na dno strane

Podelite sa nama vaše iskustvo vezano za odmor u Egiptu, gde ste bili, šta ni slučajno ne smemo propustiti, kakva je usluga, koliko dubok džep mora biti za ovo putovanje Rolling Eyes , u koje doba godine je najbolje otići...

Pomozite nama koji smo neodlučni u izboru mesta za sledeći odmor Very Happy



_________________

"...dvoje ljudi koji su se voleli ne mogu biti prijatelji, jer se svaki susret svodi na previše tajanstvenih pogleda, da bi se prestali nadati..."
"Znas, crne rupe nastaju kada se um ubrza do beskonacnosti, ali u negativnom smislu, tako da u njima nema nicega. Nema prostora. Vremena. Nema drugih ljudi. Nema cak ni tebe. U crnim rupama mozes lepo da se zezas. Lebdis iznad zemlje. Slusas rock'n'roll. Dozivas kisu ili maznes neku lepu ribu. Samo je bezveze kad se probudis."
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 17, 2007 5:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta reci o Egiptu a da ne bude suvise malo i sitno u poredjenju sta sve on pruza...
Hurgada je mesto u kome ima svega, ali u bukvalnom smislu te reci. Iz jednih krajnosti u druge, za svaciji ukus. Mesto iskljucivo posveceno turizmu, dakle hoteli, restorani, kafici, diskoteke, gomila radnji svega i svacega...Ono sto se moze ovde videti nije ni blizu prave slike Egipta. Zemlja je poprilicno siromasna, sto se moze videti cim se izadje iz mesta.
Sto se plaza tice, svaki hotel ima svoju privatnu plazu na koju mogu doci samo gosti tog hotela. Nisu Bog zna sta, ali gradske plaze i slicno ne postoje.

Ono sto se ne sme propustiti je odlazak u Kairo. Mozda je najbolje ici preko agencija koje nude aranzman par dana u Kairu (postoji i opcija sa Aleksandrijom) pa tek onda odlazak na ostatak letovanja u Hurgadu (ili Sharm el Sheik). Samo za muzej u Kairu potreban je ceo jedan dan. U muzeju je zabranjeno slikanje, i nemoguce je cak ni uneti fotoaparat ili kvalitetniji mobilni telefon unutra. Na ulazu se prolazi kroz milion kontrola (kao na aerodromu) i zato bolje sve to ostaviti u hotelu ili autobusu, jer ce vam na ulazu jednostavno oduzeti. A muzej se ne sme preskociti.
Zatim piramide i Sfinga, mislim da o njima nije potrebno pricati. Jedino sto me je malo razocaralo je sto sam pre odlaska zamisljala pustinju oko njih, a kad sam videla da se one nalaze u sred grada, kako na 100m od njih su izgradjene kuce i zgrade...malo je pokvarilo opsti utisak...Ali svejedno, i ovako ne postoje reci kojima se mogu opisati. Ko je klaustrofobican i smeta mu vlaga bolje da ne ulazi u njih. Prolazi su uski, niski i strmi, mora se sagnuti da bi se islo njima, a onda na kraju dodjete do prazne prostorije...I u njima je zabranjeno slikanje, ali ako date neki sitnis arapinu koji stoji na ulazu jednostavno ce se napraviti ludim i pravice se kao da ne skljocate na sve strane. Wink
Svuda okolo jure vas sa suvenirima, sa kamilama...Cula sam da imaju obicaj da vam kazu jednu cenu dok se ne popnete na kamilu, ali onda kad zelite da sidjete nece da je spuste dok im ne date vecu sumu. Ja sam od njih bezala sto dalje, jer meni je kamila preko glave... Evil or Very Mad
U Kairu se tacno moze videti slika njihovog pravog nacina zivota (neki delovi su cak i potresni), sve u zavisnosti u kom delu grada se nalazite. Jer postoji i elitni deo koji nije ni blizu onoga sto je realnost.
Atrakcija je jos i voziti se brodicem po Nilu. Dozivljaj nije nista specijalno ili drugaciiji od voznje po bilo kojoj reci, ali cinjenica da se vozite najduzom rekom na svetu ima nesto sto sve ovo cini specijalnim Smile Necu zalaziti u raspravu da li je ili nije duza od Amazona, Egipcani tvrde da jeste.

Put od Hurgade do Kaira traje nekih 5-6 sati autobusom, uz put nema apsolutno nicega osim pustinje, i uvek idu kolone autobusa sa policijskom pratnjom, pa zbog toga je malo i usporen taj put.

Takodje mora se otici i na izlet za Luxor. Usput se obidju i Memnonovi kolosi, Dolina kraljeva, hram kraljice Hatsepsut (nesto neverovatno), i na kraju Luxor i Karnak hram. U Dolini kraljeva uz ulaznicu dobijate i besplatan ulaz za nekoliko grobnica u kojima je opet zabranjeno slikanje (i ovde nema podmicivanja, stvarno uzimaju aparate), ali to je zato sto unutra za razliku od unutrasnjosti piramida stvarno ima sta da se vidi. Za ovaj izlet vodici su nas savetovali da ponesemo po 4l vode po osobi, jer su vrucine nepodnosljive (Luxor je juznije od Hurgade), a nema se nigde skloniti od sunca. Medjutim, malo su preterali. Nije toliko strasno uopste. Bar nama nije bilo.

Zatim dolazi na red i ronjenje ili snorking. Nesto sto se opet mora probati. Crveno more je prelepo. Cak i na najobicnijoj hotelskoj plazi nisam bila svesna iznad cega plivam dok nisam uzela masku i pogledala ispod. A mozete zamisliti kako je onda kad se ode na cisto more u dubinu, gde niko nije mogao unistiti i zagaditi nista od te lepote. Korali u svim boojama i oblicima, ribice u svim mogucim velicinama i bojama svuda oko vas, ne postoje 2 iste. Plivate i izmedju meduza velicine sake, koje uopste ne peckaju, samo su malo ljigave nad vas dotaknu ili dok zamahujete rukama pa morate proci kroz njihovo "jato". Iz vode se nista ne sme izneti, cak ni najmanji koralcic. Mozda u vodi vas niko nece videti da ga uzimate, ali na izlazu iz zemlje su vrlo rigorozni po tom pitanju i ako vam nadju i najmanji koral kazne su ogromne.

Naspram Hurgade nalaze se i Rajska ostrva do kojih se dolazi brodicem, sa plazom koja je stvarno kao raj Razz Na putu do njih oko vaseg brodica plivaju delfini...nemam vise reci...prelepo.

Postoji i exkurzija voznja Safarijem, obilazak beduinskog sela...Nije mi bilo preterano interesantno. Ko je bio pre toga u pustinji npr. u Tunisu, ovaj izlet moze slobodno da zaobidje, jer pustinja nije ni P od pustinje, pescane dine su daleko od onog sto sam bar videla u Tunisu. Takodje i na ovom izletu postoji mogucnost jahanja kamila. Beduinsko selo i nije pravo beduinsko selo, vec je napravljeno iskljucivo za turiste. Kad je pao mrak, dosli su dzipom i odvezli zene i decu ("mestane") iz tog sela. Takodje, pentrate se na brdo da bi videli zalazak sunca...Sve u svemu, ovo je jedina stvar koju ne bih ponovila.

Ko ima priliku trebao bi otici i do El Goune. To je mesto na 35km od same Hurgade. Nije bilo organizovanih exkurzija do tamo, ali nas je vozio kolima jedan nas prijatelj. Mesto je mnogo lepo, kao Venecija, vestacki je napravljeno inace, puno je kanala, mostica preko njih, jahti, kafica i restorana ... izgleda bas extra i elitno. Cak tamo u kaficima rade nase devojke. A kad se iz aviona gleda, ti kanali ispisuju ime na arapskom tvorca tog mesta.

Sto se Egipcana tice, navalentni su i napadni, gledaju samo kako koji dinar vise da izvuku. Svuda rade muskarci, u hotelu na receprciji, u restoranu, cak su i sobarice muskarci. Imaju gadan obicaj da recimo iskljuce klimu na njoj samoj, a ne na daljinskom, ili da izvuku antenu od tv-a pa kad ga ukljucite on trazi password koji vi naravno ne znate....Sve to cisto da bi morali da ih pozovete da kao "poprave" i onda ocekuju baksis...Ali i to se da srediti, vec prvog dana vasem "sobaru" date neku paricu (mi dali 5e) i do kraja letovanja nikakvih zvrcki nismo imali, cak nas je svaki dan na krevetu zaticalo neko "iznenadjenje" u obliku labuda, srca...napravljeno od peskira...

Kupovina - ima svega. Ali zlatara najvise Razz Srebro je dosta jeftino. Cene su opet relativna stvar u zavisnosti koliko dobro ko zna da se cenjka. Ali najbolje resenje je voditi sa sobom njihovog coveka. U jednoj zlatari sam se zalepila za 2 ogrlice i nakon 15 minuta cenjkanja obe sam uspela da spustim na 105e i nije bilo sanse nize. Sutradan sam otisla sa jednim svojim prijateljem Arapinom i bez cenjkanja, dobio ih je obe za 65e. Eto o cemu pricam, razlika nije ni malo mala! Jedne cene su za turiste, a sasvim desete za njih same.
Jos jedna prednost biti u drustvu njihovih ljudi je sto tada vas niko nece ni pogledati, a kamoli ici za vama narednih 10 minuta i vuci vas za rukav da bi im usli u radnju ili popricali sa njima ili sta vec. Ne obaziru se cak ni kad ste u muskom drustvu ali nasih ljudi (ovo naravno pricam sve za devojke). Ali ako je pored vas Arapin, nema sanse nista od toga da se desi.
I jos moram da spomenem papirus. Prodaju ga na sve strane, za smesne pare, ali onaj pravi, originalni mora na sebi imati pecat i dosta je skuplji. Postoji galerija u novom delu Hurgade koja nudi najveci izbor. Opet uz pratnju naseg prijatelja kupili smo po mnogo povoljnijoj ceni nego sto su pisale cene (tamo nema cenjkanja).

Preci ulicu je prava umetnost u Egiptu. Nema traka, nema semafora, niko ne staje. U samom Kairu postoji svega 5 semafora, od cega smo mi prosli pored 2 i ni jedan nije radio. Voze na sve strane i ko ludi. Nas vodic je lepo rekao, da biste vozili u Egiptu, jedino sto vam je potrebno je dobra sirena i dobri zivci.

Uf...ja se bas zanela...znam da ce sve mrzeti da ovo citaju Wink

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
lanam
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Okt 2007
Poruke: 31

canada.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 27, 2007 7:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

za prvu posetu egiptu,najbolje je prvo odraditi hurgadu sa kairom.hurgada je pristupacna sa izlete,ali postoji jedno razocarenje vezano za sam grad,koje je uslovno receno veliki buvljak.
nek vam to kompezuje hotel sa 5*,pa necete toliko imati potrebu da se cimate i saplicete sa arapima.
a za hedonisticki odmor,onda sharm el sheikh,vrhunski hoteli i mnogo organizovaniji grad sa izlascima,dobrim restoranima,za pravi uzitak.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 27, 2007 8:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I don't know...

Mene je Egipat malo cak razocarao. Posebno Kairo i Aleksandrija.
Naravno, sva ta silna povijest je impresivna, ali su me lokalni "povlakaci rukava i muzilice dolara" uvijek iritirali.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
mishelbu2
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Sep 2006
Poruke: 69
Mesto: bu2

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 29, 2007 2:10 pm    Naslov poruke: po Na vrh strane Na dno strane

potpuno se slazem sa tobom,dosao sam iz egipta prije desetak dana bio sam u sharm el sheikhu i malo sam se razocarao,kao prvo mnogo je prljavo a druga stvar je sto nema radnje u koju nece da ta uvuku unutra i da te smore.da su ljubazni jesu ali samo onda kada vide kada mogu da od tebe izvuku neku kintu sto me strasno nerviralo.Sto se hotela tice i nisu bog zna sta,bolji hoteli su jedino na periferiji sharma.ipak valja poci i videti piramide,ras mohamed,svetu katarinu.
 
tanja-ns
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Jul 2008
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 27, 2008 1:44 pm    Naslov poruke: lalala Na vrh strane Na dno strane

Da li neko mozda zna neku agenciju koja u svojoj ponudi ima hurgadu,kairo,alexandriju sve zajedno u paketu???

unapred hvala!!!
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 02, 2008 10:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a kud nisam ovo vidjela prije. imas tisucu agencijskih ponuda za hurgadu i uvijek imas izlete do kaira i alexandrije , opisali su ljudi gore. cini mi se da jedna srpska agencija ( necu da imenujem, posalji mi pp ako te i dalje interesira) ima u paketu hurgadu i kairo zajedno, tak nest.
 
Sabados
Mafijaš
<b>Mafijaš</b>





Datum registracije: 25 Jun 2009
Poruke: 6142
Mesto: Sky

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 27, 2009 5:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ala bih ja tamo otisao malo u provod Very Happy

_________________
oʞɐdoɐu oʇsǝu ʞǝʌn ' sǝuǝɹʞo poƃ oʞɐʞ
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 02, 2010 7:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Egipat 1.0 – srpska verzija

Dva su glavna razloga ekspanzije popularnosti Egipta među turistima iz Srbije – prihvatljive cene i izuzetno liberalna vizna politika, tj. viza za svakog ko sleti na egipatsko tle, za skromnih 15 dolara. "Svako" u ovom slučaju obuhvata sve zvanično i nezvanično nezaposlene, i zvanično i nezvanično zaposlene.



Geografski položaj

Na gotovo čitavoj površini egipatske države prostire se pustinja Sahara (95%), ali zato ostatak izlazi na dva mora – Sredozemno i Crveno. Ne treba zaboraviti Nil, najdužu reku na planeti, koja svojim tokom povezuje južni i severni Egipat sa mediteranskom obalom.

Turisti iz Srbije se najčešće baškare na plažama Šarm el-Šeika, Hurgade, El Gune, Soma Beja, a Kairo, Luksor, Gizu i Sinaj obilaze na jednodnevnim izletima. Popularno je i krstarenje Nilom, naročito u kombinaciji sa par dana odmora u nekom letovalištu



Šarm el-Šeik

Na nešto manje od 500 km od Kaira, na obali Crvenog mora, nalazi se popularni Šarm. Svojevremeno su tu svoja leta provodili imućni Egipćani, ali vremenom je postao jedan od gradova koje posećuje veliki broj stranih turista svih ekonomskih klasa.

Egzotične plaže smeštene su između Sinajske gore i Crvenog mora. Samo mesto sastoji se od starog grada i luke. Nekada je to bilo tek ribarsko selo, međutim strateški položaj omogućio je prerastanje Šarm el-Šeika u značajnu egipatsku luku. Malo ostrvo Tiran, smešteno nadomak gradske marine, pravi je raj za ronioce.

Pored prelepog podvodnog sveta, Šarm nudi zanimljive sadržaje i iznad nivoa mora. Tu je Nacionalni park Ras Muhameda, kao i manastir Svete Katarine, koji je pod zaštitom UNESCO i godišnje ga posete milioni hodočasnika. Na ovoj svetoj zemlji temelje obožavanog mesta postavio je još car Justinijan I, 527. godine nove ere.

Ako ste avanturista, nikako nećete propustiti pustinjski safari. Džipovima ćete obići dine Sahare, a bićete u prilici i da upoznate ruralni život arapskog plemena Beduina. Volite li originalnu neudobnost, panoramu možete posmatrati i smešteni na grbavim leđima kamile.

Iako je zahvaljujući pogodnoj klimi turizam ovde zastupljen tokom čitave godine, turisti iz Srbije najčešće dolaze tokom leta, mada tur-operateri imaju posla i u proleće i na jesen. Tada se fokus pomera sa peskovitih plaža na bogatu istoriju stare egipatske civilizacije.

Pogodnost za turiste je svakako postojanje međunarodnog aerodroma u Šarmu. Za otrilike tri i po sata iz Beograda slećete na centralnu srednjeistočnu teritoriju.



Hurgada

Možda i najpopularnija destinacija od svih, Hurgada se nalazi na toplom Crvenom moru i poznata je po bogatom podvodnom svetu i koralima, te je nazaobilazna destinacija za sve pasionirane ronioce. Nalazi se oko 530 km od glavnog grada, Kaira.

Centar, El Dahar, nudi veliki broj lokalnih bazara, koji su prepuni kože, zlata, tepiha, marama, nargila (shisha pipes) i raznih đinđuva. Cenkanje je na svakom koraku, te za egipatske funte možete kupiti pregršt suvenira ili možda u svoj kofer uspete da spakujete poneki kožni tabure i svileni tepih.

Hurgada nudi nepregledne peščane plaže (oko 40 km duga peščana obala), celodnevne ronilačke izlete, ali i raznovrstan noćni život - barovi, noćni klubovi, diskoteke u hotelima. Uglavnom je zastupljen arapski melos, pa ćete biti u prilici da vidite kako izgleda originalni trbušni ples ili ritualni ples derviša.

Kako je koralno more najlepši deo Hurgade, ne bi trebalo zaobići gradski Akvarijum i Muzej pomorske biologije. U muzeju su predstavljene flora i fauna dubokog mora i tajanstvenih koralnih pećina. Svakako veliki utisak ostavlja i božanstvena bogata vegetacija kopna, pa će vaš pogled uvek hvatati nešto zeleno i nešto plavo.

El Guna i Soma Bej

Simpatično nazvana Venecijom Egipta, jer je locirana na mnoštvu laguna i kanala, El Guna je nesumljivo dobar izbor za odmor. Novosagrađeni turistički kompleks nalazi se 30 km severno od Hurgade i aerodroma.

Iako je konstruisano u beduinskom stilu, ovo mesto ne nudi iskonski egipatski doživljaj, jer je namenski pravljeno za turiste, pa je lišeno istorije i patine vremena. No, to ne umanjuje lepotu vegetacije, obale i mora, pa samim tim ni kvalitet odmora nije doveden u pitanje. Do Hurgade se stiže mini busevima ili taksijem.

Na južnoj strani nalazi se Soma Bej. Ovo letovalište je smešteno na 35 km od Hurgade i nudi zanimljive sadržaje svima koji su u Egipat došli da rone, plivaju, bave se raznovrsnim sportovima na vodi i uživaju u prostranim peščanim plažama. Sve ostale sadržaje treba pronaći van hotelskih kompleksa, kraćim putem do Hurgade.



Kairo, Giza, Luksor, Sinaj

Gotovo je nezamislivo posetiti Egipat, a ignorisati brojna istorijska mesta koja su dostupna turistima.

Glavni grad Kairo smešten je na severnom delu zemlje, na obalama moćne reke Nil. Ovaj drevni grad nastao je u I veku nove ere, a tragove dve hiljade godina možete videti i danas. Kaže se da Kairo ne samo da je geografski centar Egipta, već je i nukleus svih dešavanja ove afričke zemlje. Ovde su smešteni univerzitetski i medijski centri.

Turistiške lokacije su mnogobrojne crkve i džamije. Zanimljiv je i sudar modernog metropolitskog Kaira i siromašnog starog, gotovo urušenog dela grada.

Egipatski muzej i Opera Kaira daju presek istorije i kulture egipatske civilazacije, a Khan El-Khalili je poznata šoping destinacija za sve koje dođu ovde. Saobraćaj je gust, te se stranim turistima uglavnom preporučuju organizovani obilasci autobusima ili podzemnom železnicom.

Gizu je proslavila najveća egipatska piramida, Keopsova, koja je takođe i jedna od najvećih u svetu.

Jedino preostalo od nekadašnjih sedam svetskih čuda, ova lokacija svakodnevno privlači milione turista. Veruje se da je napravljena oko 2560. godine pre nove ere, kao grobnica faraona Keopsa. Smeštena je na lokalitetu koji nosi ime Giza Necropolis, ali danas predstavlja deo administrativnog Kaira.

Ni danas ne postoji jedinstvena teorija o tome kako su piramide sagrađene. Veruje se da su građene tokom dvadesetak godina, zna im se namena, no kako je ljudskom snagom napravljeno arihtektonsko čudo – ostaje da se sazna.

Iako ćete provesti nekoliko sati u autobusu na putu od letovališta do Kaira i Gize, nezamislivo je da ne posetite piramide i Sfingu kao deo svetske istorijske zaoštavštine.

Luksor je stari grad na istočnoj obali reke Nil, nekada prestonica Egipta, a danas veliki kompleks spomenika, muzeja, hramova i grobnica koji privlači turiste sa svih strana sveta. Najpoznatije je mesto obožavanja boga sunca Amon Raa. Luksor je nazaobilazan u krstarenju Nilom.

Naspram savremenog Luksora, nalazi se čuvena Dolina kraljeva. Iako ozloglašena nakon terorističkog napada islamista u kojem je poginulo oko 60 turista 1997. arheološki i istorijski toliko bitna i bogata da jednostavno ne može biti zaobiđena.



Sinaj je poluostrvo koje se nalazi između Mediterana i Crvenog mora, povezujući Egipat sa jugozapadnom Azijom. U istoriji poznata planina bogata tirkizima, a danas često kontroverzna zbog svog geografskog položaja, tj. egipatsko-izraelske granice.

U poslednjih tridesetak godina, Sinaj je postao izuzetno turističko mesto koje privlači spektakularnom prirodom, koralnim stenama, mnogobrojnim istorijskim nalazištima i blizinom Izraela. Mnogi Egipćani doselili su se ovde kako bi se bavili turizmom, no to je ugrozilo položaj i standard starosedelaca Beduina, te je i ova loklacija postala česta meta terorističkih napada.

Krstarenje Nilom – često u ponudi domaćih agencija, ovo krstarenje može biti jedno od vaših najlepših putovanja. Verovatno je ova tura najjednostavniji način da instant obiđete i doživite Egipat u nekih desetak dana. Avionom stižete do Kaira, zatim autobusom do Hurgade.

Nakon kratkog boravka na moru, odlazite u Luksor gde se ukrcavate na brod. Krstarite zapadnom obalom Nila, posetite Dolinu kraljeva, zatim nastavljate putem gradova Esna i Asuan, pa, recimo, vozom do Kaira. Ceo dan se šetate kompleksom piramida u Gizi, zatim centrom Kaira i na kraju se avionom vraćate u Beograd. Koncentrovan, a potpun doživljaj.

Klima – Ako se plašite vrelih letnjih dana (u Egiptu su česte temperature oko 40 C), idealno je posetiti ove zemlju na proleće ili jesen. U Egiptu se uvek dobro spava, jer noćne temperature budu i do 20 C manje u odnosu na dnevne.

Čak iako ste se zadesili na egipatskim plažama u sred leta, uvek će vas rashlađivati lagani morski vetar. Jedan od fenomena egipatske klime su i pustinjske oluje, koje mogu podići temperature za 20 C za nepuna 2 sata. Vlažnost je izuzetno velika u Kairu, a kiše su retke.

Hrana i voda – Turisti se najčešće hrane u hotelima u kojima su smešteni. Hrana je uglavnom delimično začinjena kako bi bila prihvatljiva za poetioce iz Evrope. Voće i povrće je izuzetno ukusno, dok su poslastice lagane i ne preterano zašećerene.

Želite li da uđete u gastronomsku avanturu, budite oprezni. Iako su kroz istoriju Egipćani ostavili pregršt dokaza o velikoj ljubavi prema hrani (crteži i uklesani prizori velikih gozbi na zidovima grobnica), može se desiti da vašem stomaku i ne prija kombinacija egzotičnih začina ili sama voda.

Tradicionalna egipatska kuhinja je nastala kao rezultat uticaja mnogobrojnih komšija. Uticaji srednjeistočne, persijske, arapske, turske, grčke i rimske gastronomije su u samoj osnovi egipatskog tanjira.

Voda se kupuje flaširana. Dobro je kupovati u supermarketima, van hotela i hotelskih kompleksa zbog velikih razlika u ceni. Za 1 euro dobija se oko 7.8 egipatskih funti. U baru ćete pivo platiti od 15 do 25 funti (2 do 3 eura), pizza je oko 25 do 40 (3 do 5 eura), a flaša lokalnog vina oko 150 funti (20 eura). Budite spremni da krijumčarite hranu i vodu u svoje hotelske sobe, jer negde postoji gotovo rigorozna kontrola na ulazu (pretresanje torbi za plažu).

Nacija, kultura, mentalitet – U Egiptu ćete se osećati prijatno i dobrodošlo. Egipćani su svesni činjenice koliko novca im donosi turizam, te se shodno tome i ponašaju prema strancima.

Ono što im ne ide u prilog je niz terorističkih napada u poslednjih desetak godina (Luksor 1997., bombaški napad na Sinaj 2004., Kairo 2005., Sharm el-Sheik 2005., Dahab 2006.), u kojima je poginulo više desetina turista i lokalnog stanovništva.

Turbulentna politička dešavanja vezana za to geografsko područje će, čini se, još dugo biti sastavni deo savremene istorije. Izuzimajući ove ekstremne incidente, u Egiptu se stranac oseća izuzetno bezbedno i sigurno.

Populacija Egipta je većinski muslimanska, iako su umereno religiozni, primetićete njihovu tradiciju u svakodnevnom životu. Izuzetno su porodično vezani i nemojte se začuditi kada vidite mnogobrojnu egipatsku familiju na nekoj od plaža.

Red je da kao gost poštujete njihov način života. Posebno se zaboravlja da treba voditi računa o posetama istorijskim i kulturnim lokacijama, naročito religijskim. Vaši maniri i garderoba ne treba da narušavaju mir takvih mesta.

Poslednjih godina usled opšteg imidža muslimanskih i arapskih naroda u svetu, uglavnom postoji negativna percepcija prema ovoj naciji, međutim, već u prvom kontaktu sa njima otkrićete da su beskrajno komunikativni i šarmantni.

Putovanje u Egipat nudi vam kvalitet i sadržaj. Imate priliku da upoznate drevnu istoriju, potpuno drugačiju kulturu i uživate u lepotama mora i prirode. Egzotična mešavina svega dobrog. Summer’s Best Buy.


Autor/izvor: Tijana Vukojičić/B92
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 12, 2011 6:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Umesto u Egipat...

Ako ste planirali da ovog leta putujete u Egipat, a sada ste očajni zbog političkih događaja, ne očajavajte - postoje alternativna rešenja...

Iako ovi predlozi ne mogu da zamene antička pa i savremena egipatska čuda, mogu vas navesti da odete na neko mesto o kom niste ni razmišljali, bar dok se ne sredi situacija u zemlji faraona. Slažemo se, samo je jedna Dolina kraljeva, samo je jedan Egipatski muzej, Nil... Sve je to lepo, ali bolje da budete bezbrižni na nekom drugom mestu a sva ta čudesa sačekaće neko lepše vreme...

Zamena za antiku: Atina ili Turska

Ukoliko ste baš željni ruševina, Atina može da nadoknadi "gubitak"... Jedan od najboljih muzeja posvećen antičkom dobu upravo je u grčkoj prestonici. Ako do sada uživo niste videli Akropolj, kao da ništa antičko niste ni videli. Atina je, u stvari, spoj savremenog i prastarog - smiriće vas bar do sledećeg (egipatskog) leta...

Turci vole da kažu da Turska ima više od antičke Grčke nego Grčka i više od drevnog Rima nego Rimljani. I dok lutate po uzbudljivom Istanbulu, ne zaboravite da ima u izobilju, pored sunčevih zraka, antičkih čuda u Efesu, na Nemrut Dagu ili Ulu Dagu, "turskom Olimpu". Eto prilike da saznate zašto se Turci i Grci i dalje svađaju oko toga na kom su Olimpu obitavali grčki bogovi.

Zamena za sunce: Maroko ili Malta

Iako su poznatija egipatska letovališta pošteđena od demonstracija za razliku od Kaira, ipak je sigurnije da se odlučite za "drugo sunce". Naime, ukoliko se odlučite za Maroko - još nema velike gužve u blizini Marakeša, odnosno u Fesu ili Meknesu. Imajte na umu da je, i pored svega, Tandžir i dalje zanimljiv, sa interesantnim novim restoranima i bez konkurencije što se tiče šopinga u ovoj afričkoj zemlji.

Ako baš želite da vam odmor bude sastavljen od brčkanja u bazenu ili moru, otkrivanja antike i impresivnih pogleda, Malta može biti dobar izbor umesto Egipta. Valeta je kompaktan istorijski centar, drevna prestonica ostrva sa nekoliko baš atraktivnih lokacija.

Zamena za primamljivu egipatsku haotičnost: Alžir ili Bejrut

Ako se odlučite za Alžir, imaćete isto što i u Kairu - saobraćajni haos, neverovatna prevozna sredstva, veliku količinu prašine i buke. Dok je Bejrut na listi primamljivih turističkih destinacija, Alžir se grčevito bori da nađe put do svesti svetskih putnika...

Zamena za egipatski deo Nila: Kartum i Bahir Dar

Naravno da ne može ništa da zameni putovanje po egipatskom delu Nila, Asuan i Luksor, ali usudićemo se da predložimo Kartum. Jedan od najbezdednijih gradova centralne Afrike može da bude polazna tačka za obilaženje bezbrojnih znamenitosti Sudana. Uzvodno od jezera Tana, izvorišta Plavog Nila, nalazi se jedno od najvećih etipskih turističkih destinacija - Behir Dar. Videćete manastire, vodopade, antičke spomenike...

(MONDO/gDestinacija)
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 02, 2011 3:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Turiste (ne) brine revolucija u Egiptu


Egipatska letovališta na Crvenom moru trenutno imaju dobru popunjenost kapaciteta tako da se protesti u zemlji početkom ove godine nisu negativno odrazili na dolazak turista.

"Ljudi znaju da su hoteli u Egiptu dobri, da je usluga odlična i promene u državnom vrhu zemlje neće se odraziti na turističku sezonu na Crvenom moru", rekao je u Kairu Amr El Ezabi direktor Turističke organizacije Egipta u razgovoru sa novinarima iz Srbije.

On je dodao da Kairo, ipak, sada beleži lošiju posetu turista nego lane, imajući u vidu da su maj i jun udarni meseci za glavni grad Egipta. "Kairu će trebati nešto više vremena da povrati posećenost na nivo od pre revolucije i mi očekujemo da će se to desiti već naredne godine", kazao je El Ezabi.

On je podsetio da Egipat ima dobru infrastrukturu za razvoj turizma, i to je oblast u koju se poslednjih pet godina ulagalo sa posebnom pažnjom. "Preko 2,5 miliona ljudi u Egiptu radi u turizmu direktno ili indirektno, i ta grana čini 11 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje", kazao je predstavnik turističke organizacije te zemlje.

Godišnji prihod Egipta od turizma je osam milijardi evra. Novinari iz Srbije imali su prilike da se uvere da su hoteli u mondenskom letovalištu Šarm El Šeiku popunjeni u priličnoj meri, da je kompletna usluga na visokom nivou kao i u bilo kojem drugom svetski priznatom turističkom centru.

El Ezabi je dodao da u Egipat dolaze, između ostalih, milioneri, glumci, ambasadori, da uživaju u ronjenju, prirodnim lepotama i ostacima drevne civilizacije.

Gosti iz Rusije i Italije uglavnom dolaze direktno čarter linijama u Hurgadu i Šarm El Šeik i to je opredeljenje turističkih agencija za ovu godinu.

Što se tiče Kaira, oni koji ovih dana dolaze u taj grad žele da vide Tahrir skver, na kome su tokom februara održani protesti i na kojem se i danas, uglavnom petkom jer je to neradan dan za muslimane, održavaju sporadični protesti.

Oni koji žive od turizma povodom okupljanja, uglavnom mladih, na Tahrir skveru smatraju da treba pustiti novu vladu da se koncentriše na probleme u zemlji, jer "ako stalno bude nekih protesta nova vlast će biti prinuđena da energiju troši na to, a ne na rešavanje gorućih problema u zemlji".

Inače, u glavnom gradu Egipta mogu da se vide vrlo luksuzni kvartovi, hoteli i brodovi za krstarenje Nilom, ali i krajnje siromaštvo. Litar benzina staje jednu egipatsku funtu (osam funti za evro), koliko košta i gram originalnog parfema.


(Beta)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~ -> Egipat....i sam naziv privlači Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon