www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Jutro
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~
::  
Autor Poruka
~SonicLady~
~Smiley~
~Smiley~



Godine: 38

Datum registracije: 12 Avg 2004
Poruke: 11224
Mesto: tamo negde

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 28, 2011 1:59 pm    Naslov poruke: Jutro Na vrh strane Na dno strane

Jutro. Nema nešto ptica, rekla bih. I one odoše. Ostaju samo one koje neumorno grakću i da, namerno (niko me ne može ubediti u suprotno) doleću i klepeću svojim krilima, kandžama, kljunovima o lim ispred mog prozora. Iš.

Grad je ovo. To jest, predgrađe. Ulica bez ijednog drveta van dvorišta. Verovatno jedina u Novom Sadu koju krasi bandera po samoj sredini. Tužno, pomalo. Umesto slavuja, dobar je i kompjuter. Jutarnja doza ambiental muzike. Enigma i „Sade, dis-moi...“ Neveseo (sadistički?) početak dana. No, obzirom da kod mene nikad ne upali ona stara „po jutru se dan poznaje“ može se reći da je početak obećavajući.

Doručak. Nije mi do jela. Možda se i predomislim. U frižideru pet jaja, margarin, tegla ajvara (domaćeg, moram da reklamiram), nešto malo sira i salame.

„Želite li jaja?“

Nikad neću zaboraviti taj trenutak. Čini mi se, sve dok u mojim plućima ima imalo daha.

Hladno je bilo tog jutra u Somboru. Bejah u telu devojčice od 6-7 godina koja je čvrsto stiskala svoju malu šaku oko bakine. Imale smo jutarnji ritual. Obilazak pijace i prodavnice preko puta, pa pravac park. Kud ćeš veće sreće. Nisam tada primećivala rafove koji su bili prazni, umorne ljude smrknutih lica. Hoću u park!

„Želite li jaja?“

I danas mi odzvanja u ušima. Nestrpljivo sam čekala da uđemo u radnju. Baka je srela svoju prijateljicu te je sporim korakom, tiho i pomalo zabrinutim glasom, pričala nešto. Verovatno o nemirima koji su tada nastupali. Ni danas ne znam. Nestrpljivo sam obigravala oko njih. Sve do... U jednom trenutku, nemirne detinje oči su stale sa svojom igrom i zagledale se u staricu koja je sedela kraj ulaza u prodavnicu. Sedela je na malenoj klupici pokraj pletene korpe s jajima. Umotana u crni, vuneni šal. Tiho, bojažljivim tonom nas je upitala...

„Želite li jaja?“

Približih joj se. Očaj. Beda. Strah. Nemoć. Bol. Nada. Njene umorne oči su to govorile. U njima su se ogledale sve nedaće tih vremena. Bože, toliko jednostavno pitanje. Svakodnevno, gotovo. A u tom trenutku toliko teško... Poziv u pomoć. Ljudi su u žurbi prolazili pored nje, ne osvrćući se. Nebo je bilo sivo kao i njihovi pogledi. „Bako, bako, hajde kupi jaja.“ „Pa zašto, kad ne voliš?“ „Molim te, evo ješću, obećavam. Samo kupi“. Nismo imale mnogo kod sebe. Tek za par komada. Ali bilo mi je dovoljno, samo da se pojavi vedra senka u staričinim očima.

Nije se pojavila. Zahvalna, možda. Vedra, ne. Tek tada sam postala svesna praznine tih tužnih vremena. I to ne samo rafova prodavnice pored parka. Detinju dušu su mučila mnoga pitanja. Ima li unučiće? Hoće li iko drugi stati da kupi jaja ili će baka samo gledati u ljude koji kao da besciljno lutaju? Je li joj hladno? Šta ako se razboli? Uđosmo u prodavnicu. Nigde žive duše.

Sutradan nije bila tu. Ne sećam se da li sam je ikad videla posle. No, njen lik me i sada prati. Mnogo godina kasnije, u drugom gradu, u nekim drugim vremenima.

Ipak ću doručkovati. Jaje. U spomen baki sa tužnim pogledom.



_________________
The spaces between our fingers were created so that another person's fingers could fill them in. Hope you'll find your dream hand to hold you forever.
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 43

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 29, 2011 3:26 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako lepo. Ovo je bilo uživanje čitati. Smile

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 29, 2011 7:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Djevojko draga, u nedostatku suza, moja je koža naježena. Podsjetila si me u trnu na jednu sličnu priču iz mog vremena, jednog davnog i potpuno drugačijeg vremena, ali svako vrijeme ima svoje breme i slične ljude koji te jednim običnim pitanjem mogu natjerati da se zapitaš mnogo toga u svom kasnijem životu. Neke nam priče i odrede naš put, neke nas sjete, a neke...natjeraju da progutamo i ono što nikad nismo.
Hvala, bilo je zadovoljstvo pročitati.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
~SonicLady~
~Smiley~
~Smiley~



Godine: 38

Datum registracije: 12 Avg 2004
Poruke: 11224
Mesto: tamo negde

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 30, 2011 12:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Strelica sećanja Smile

Hvala Smile

_________________
The spaces between our fingers were created so that another person's fingers could fill them in. Hope you'll find your dream hand to hold you forever.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~ -> Jutro Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon