www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Goranci
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
ErolCode
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Jun 2007
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 20, 2007 6:35 pm    Naslov poruke: hmmmm Na vrh strane Na dno strane

pa ni srbi nevole bas muslimane Smile a to dasu goranci bili srbi hmmm jos se nezna ,,,,, mozda su bili bugari Smile sve su to nagadjanja gluposti
vuku nas kako koji mogu ,, ako smo bili srbi mrs sa kosova ako smo muslimani siptari mars iz beograda srbije , bezveze , kako kome godi tako nas prave.

po meni je najpametnije dase nevraca niko u proslost,
proslost se nemoze popraviti tako da je isto bolje i da se neke stvari nepamte kad vec nemofgu dase poprave menjaju poz Smile

Nesto vise o gorancima i obicajima na webstranici http://nezavisnagora.com


 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 30, 2007 11:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Upravo sam juče pričala sa koleginicom istoričarkom na temu Goranaca.

Ono što je mene potaklo (kao i u drugim aspektima života Smile ) jesu predrasude da su Goranci = muslimani, što mi je ona potvrdila da nije tačno. Naime, ima ih i hrišćana, što će reći pravoslavaca, katolika i onih islamske veroispovesti Wink

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Axios
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Jul 2006
Poruke: 122

macadonia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 23, 2007 3:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Zote, na zalost, bez ikakvih politickih ili nacionalnih razmirica ne mogu da se slozim sa tobom.Sama cinjenica da su goranci po govoru bliski makedoncima govori samo o geografskoj bliskosti ove dve nacionalne pripadnosti.


Није тачно. За потекло једног народа говоре његове песме култура и музика.

Сега че наведеме неколико народних песама Горанаца.

Снцево ми је застанало
во сред небо на планина
и си го гледа чудно чудо
сестра го брата препродава,
за белило, за црвенило,
ем за шарено огледало.

Песната е снимена на 08.09.1967 од група девојаке горанке.

Следеча песма опејава прелепу Македонску Шар Планину:

Три млади гости дојдоа,
јагне сугаре тражеа-
на ден Ѓурѓовден родено
на девет мајки дојено,
во Шар Планина пасено,
на мермер камен крмено,
на извор вода појено.
Седмина души овчари
свиреја тенки кавали,
далеко чим се чуеја-
слушаа дејке дадене
и во годишне манесте
и распуштене девице.

песму је испевао Мујдин Шаини из село Диканце. Снимио је горанац ф. Хоџа у 1969 год. Сада следи једна вистинска македонска патриотска песма:

- Кој ќе ми га носи китена мандулка,
деј море кара-болен Мустафа, бре,
дејгиди македонска војводо бре?
- Нека ми га носи мујто младо братче
дека је побекрија од мене, бре,
дека је по, ле, јунак од мене бре!
- Кој ќе ми га носи црниве алишта,
де море кара-болен Мустафа бре,
дејгиди македонска војводо бре?
- Нка ми га носи мојто младо братче
дека је побаш јунак од мене бре,
дека је младо дете јуначе, бре!
- Кој ќе ми га носи мајко пушка малијерка,
дејгиди солзе роне дели Мустафа,
деј море македонски кумито бре?
- Нека ми га носи, мајко, постарово братче
дека је поубав јунак од мене, бре.
дека је почаламџија од мене, бре!
Во Скопје да иде - пушка да га носи
да виѓает македонски кумити бре!

песната е испеана од Мусо Калинко од великог горанског села које с езове Брод. Снимљена је на 25.121970 од горанца Ф.Хоџа из горанског села Крушево. Ова песма преставља јасно сведоштво за македонку етничку припадност Горанаца. горанац дели Мустафа је био назван македонски војвода и комита, чија је жеља била да његови брат поџе у Скопљу да би га видели остле македонски комити.
 
adans
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 15 Jul 2008
Poruke: 2

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 27, 2008 12:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

goranci su u zadnje vreme postali po potrebi koliko sam ja primetio!
 
markosovo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Okt 2008
Poruke: 10

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 30, 2008 6:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

koje je najveće selo u kome žive goranci ?
 
osmanlija
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 15 Avg 2011
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 15, 2011 4:17 am    Naslov poruke: goranci ne postoje... to je mitska (srBska) prica... Na vrh strane Na dno strane

pinkie je napisao/la sledeće:
Zote, na zalost, bez ikakvih politickih ili nacionalnih razmirica ne mogu da se slozim sa tobom.Sama cinjenica da su goranci po govoru bliski makedoncima govori samo o geografskoj bliskosti ove dve nacionalne pripadnosti.Koliko ja znam, Goranci jesu u svakom slucaju potekli od pravoslavaca, o cemu svedoci i veliki broj crkava i manastira u samoj Gori, kao i razgovori sa onim Gorancima koji to zele da priznaju. Vecina tih goranaca tvrdi da se mnogo kasnije nakon turske vladavine najveci deo goranaca poturcio, tj primio muslimansku veru, a da su pre toga slavili slave, imali srpska imena, isli u crkvu.E sada, opet kazem sam Dragash je na tromedju izmedju Albanije, Srbije i BJR MAkedonije, tako da je vrlo tesko odrediti samo poreklo ovih stanovnika , no ovo je ono sto ja znam o njima.Moje je znanje svakako oskudno, pa ako neko zna bolje i vise bilo bi lepo da me ispravi.
A to da im je maternji jezik makedonski..hm...cinjenica je da ima mnogo vise slicnosti sa makedonskim nego sa srpskim,ali sad ko bi ga znao..u svakom slucaju mislim da ce vrlo tesko biti dati pravi odgovor na ovo pitanje.
"Во Брод, исто како и во останатите 17 села во Гора, децата и денес учат на српски, но дома си зборуваат македонски. Нивниот дијалект е идентичен со оној во мијачкиот крај, разликата е само во верата. "
Ne sum bila vo toj kraj, i mozebi navistina e taka, no jazikot koji oni go koriste ne e makedonski, barem oni taka kazuvaat, tuku goranski, sto e nesto slicno no sekako ne isto Wink


kako gnusne lazi... strava!

u opstini dragas regija gora ima ili je bilo crkava?! Shocked oni su bili pravoslavci?! Shocked
Laughing Mr. Green Laughing vazi...

tzv goranci nikada nisu bili pravoslavne vere i dole ne postoje crkve... znaci, na teritoriji opstine dragas (gora) nema niti jedna bogomolja mimo muslimanske...
jako bitan detalj kada se govori o tom delu kosova je i to da je u tom kraju izgradjena prva dzamija na tlu zapadnog balkana, koja datira iz prve polovice 12 (dvanaestog) veka. ista se nalazi u sleku mlike.

dalje, tzv goranci su izmisljena tvorevina velikosrpske politike.
tzv goranci su nastali 1993 g voljom beograda (sanu, spc-a..) i dela naroda (srbofila) sire regije prizrena.
isti su se na popisu 1990 ili 91` u preko 80% izjasnili kao bosnjaci, a do tada su citav vek bili dikriminisani, kao i sve i jedan musliman bifse kshs i kasnije fnrj, sfrj.

jezik bosnjaka dragasa i jablanicke zupe nije makedonski, niti srpski, vec lokalni jezik koji najvise u sebi ima turcizma, pa tek makedonskih-bugarskih i srpskih reci i izraza... ponavljam, najvise ima turcizma!

Axios je napisao/la sledeće:
Citat:
Zote, na zalost, bez ikakvih politickih ili nacionalnih razmirica ne mogu da se slozim sa tobom.Sama cinjenica da su goranci po govoru bliski makedoncima govori samo o geografskoj bliskosti ove dve nacionalne pripadnosti.


Није тачно. За потекло једног народа говоре његове песме култура и музика.

Сега че наведеме неколико народних песама Горанаца.


ako se vodimo tvojom (moram priznati glupom) logikom, znaci da svaki makedonac koji objavi knjigu na engleskom ili otpeva tekst na engleskom da je po automatizmu i sam englez, a ne makedonac?!

tu pricu koju ti forsiras ima samo finansijko uporiste i interes za makedonskim pasoses dela naroda sa sar planine... pre svega mislim na "selo brod" koje ima i jaku dijasporu u samom skopju i otuda i sama prica o "gorancima" makedoncima.
ti ljudi su spremni biti i bugari, grci, svajcarci... samo neka im je pasos sa kojim ce proci bolje da bi sebi i familiji obezbedili koru hleba, jer je kraj u kojem zive jako pasivani i ovisan o radu "s`vana".

ponavljam, goranci su bolest beograda i dela tzv goranske vrhuske (orhan ilijazi alijas dragas, ibro vait, samoproklamovani novinar z.zejneli...,) koji u svemu tome imaju prvenstveno licni interes.

Annabel_Lee je napisao/la sledeće:
Upravo sam juče pričala sa koleginicom istoričarkom na temu Goranaca.
Ono što je mene potaklo (kao i u drugim aspektima života Smile ) jesu predrasude da su Goranci = muslimani, što mi je ona potvrdila da nije tačno. Naime, ima ih i hrišćana, što će reći pravoslavaca, katolika i onih islamske veroispovesti Wink


ISTORICARKA!?! Shocked Laughing
za pocetak, reci drugarici da nije ok. da te laze... Confused

ona ili nije upucena ili pise o gorancima iz crne GORE, ili GORE iz dalmacije... ili fruske GORE, ili pak pise o ljudima koji zive podno planine "goranci" Mr. Green kod mostara (bih)?!
tamo ima katolika i pravoslavaca crnoGORAca, fruskoGORACA, dalmatinoGORAca, a u opstini dragas (jug kosova-nekada opstina GORA), mimo muslimana nema vecih i izrazenijih konfesionalnih grupa... ustvari ima, u okolini je stacioniran bataljon nemackog kfor-a. Very Happy

pojedinacnih slucajeva verovatno ima, ali taj deo je 99 % pokriven muslimanima sunitskog (hanefijskog) mesheba.
... pisao sam u postu iznad, ne da nema hriscana, vec nema ni traga o pravoslavlju (osim u glavama malog broja mitomana).

ps. pozdravi "istoricarku" i reci joj da joj stojim na usluzi.

Bajadk je napisao/la sledeće:
Ovo kaze predstavnik Goranaca, dr Harun Hasani, za Pravi Odgovor.
U stvari, ko su Goranci?

Na ovo pitanje, naš sagovornik detaljno daje odgovor:

„Na samom krajnjem jugu Srbije, na tromeđi između Kosmeta, Makedonije i Albanije, na obroncima Šar-planine, nalazi se područje specifičnog nacionalnog sastava - Gora sa Gorancima. Istina je da se o nama, doskora, malo znalo, ali mi smo etnička zajednica sa svojom istorijom, kulturom, jezikom, običajima, dakle, sa svim onim specifičnostima koje čine takvu zajednicu. Prema popisu stanovništva iz 1991. godine u Gori je živelo nešto više od 17 hiljada Goranaca grupisanih u 19 naselja i 3.270 domaćinstava.



klasicna insinuacija dela bolesnih umova...

1. goranci 1991 g. kao i opstina gora nisu postojali.
2. veci deo tog dela opstine dragas izjasnio po nacionalnosti "bosnjak", malio deo "Musliman" i jako mali % kao "jugosloven".
3. opstina gora (i opolje) je skrojena po meri nove (nepriznate i od samog beograda) nacije "goranac, a na ustrb vekovnih komsija albanaca.
4. tek 1992 ili 1993 g. se uvosi termin "goranac" koji je regionalnog karaktera i po automatizmu zabranjuje sve sto podseca na islam i mrske "nam" turke, tj. pravo na nacionalnu, vekovnu bosnjacku pripadnost.
5. ako bi se na osnovu regije odredjivala nacija, recimo i to da beogradjani nisu srbi vec beogradjani, janjevci nisu hrvati (i kosovari), vec janjevci... itd. Cool

... dr. harun hasani zivi u magli!

Johnny-Delija je napisao/la sledeće:
Ja sam,na primer,čuo jednu neverovatnu tezu po kome su Goranci Srbi koji su za vreme vladavine Turaka ubijali Turke,pa da im se ovi ne bi svetili,oni su bežali u Goru(oblast na Kosmetu) uzimajući ''albanska'' imena ili imena koja su slična albanskim.Deluje poprilično neverovatno,ali ja sam mislio da je stvarno tako.Medjutim sad vidim da nije.A čuo sam da Goranci poprilično ''mrze'' Albance.Za one koje neznaju Igor Duljaj,naš reprezentativac,je Goranac.


definitivno, kosmos i ljudska glupost su beskonacni...
eeeh, sada i da umrem nije mi zao... nek si im rekao, i njima i turcima. Laughing Mr. Green Laughing


igor duljaj je albanac (katolik) iz srbije!

RODJAZMAJ je napisao/la sledeće:
Goranci su Srbi muslimanske veroispovesti i nemaju veze sa siptarima poprilicno ih mrze sebe smatraju srbima i zadrzali su veciniu srpskih obicaja


ti li si orhane?! Laughing ha Mr. Green

jos jedna u nizu gnusnih i podlih lazi!


ps. komentar sa jednog sajta o orhanu ilijaziju alijas dragas iliti orhan goranac srbin.

zeka 27.02.2011 23:08:19

Jako porazna cinjenica,Orhan Dragas predsednik gradjanske inicijative,stranke koja se bori i zalaze za prava goranaca u srbiji,covek koji nema ni 40 godina a poseduje svoj privatni fakultet za bezbednost,covek koji je pun para,zivi u izobilju i luksuzu,ima svoje licne telohranitelje,luksuzno opremljen duplex i ko zna sta sve jos! Meni je porazavajuce da takva osoba koja je uspela sve to da stekne za trideset i kusur godina zivota,nekome drzi govore i zalaze se za necija prava! Bolje je da taj isti Orhan Dragas kaze svojim sunarodnicima recept,kako da za kratko vreme postanu jako situirani i da im na taj nacin pomogne,da se ne bi celog zivota maltretirali jadni ljudi po pekarama i poslasticarnicama,pijacama i kojekakvim gradilistima! Uzas!

Reponja je napisao/la sledeće:
Poreklo je verovatno izmesano, ali cinjenice su sledece:
Goranci pricaju srpskim jezikom, muslimanske su veroispovesti imaju siptarska prezimena i slovenska (srpska) imena.


tzv goranci, tj. BOSNJACI ne pricaju srpskim jezikom, a sluze se istim jer im je bio "maternji" 100 tinjak godina.
jesu islamske veroispovesti i nemaju albanska prezimena, vec autohtona muslimanska, kao i imena!

ps. ne poricem da je deo te zajednice pod uticajem velikosrpske i jugoslovenske ideologije nadevao deci imena koja nisu uobicajna za taj kraj i njihovu veru (npr: goran(ac), dejan, sandro, mico, sasa damir, valentina, dijana...), ali su oni ispod jednog procenta, i ti ljudi i ne zive dole, vec negde po srbiji ili ex-yu.
 
zokocool
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 33

Datum registracije: 26 Avg 2009
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Sep 10, 2011 7:22 pm    Naslov poruke: Goranci Na vrh strane Na dno strane

U Gori nema goranskih bosnjaka niti goranci govore bosanskim jezikom to je sve nametnuto u Gori . Goranci imaju svoj jezik Goranski jezik koji nije slican bosanskom jeziku vec Makedonskom i Srpskom jeziku , a sluzbenim jezikom Goranci sluze se Srpskim jezikom po skolama,i po raznim drugim ustanovama koriste Srpski jezik kao jezik sporazumevanja . Nepostoje Bosnjaci u Gori sve je to nametnuto . Pozdrav svim Gorancima Laughing
 
senad81
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Jan 2010
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 21, 2012 2:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Samo da ti kazem jednu stvar ti osmanlija nisi normalan covek treba da odes da se lecis i da imas tarapiju koju ces svaki dan da pijes,kuje sme bre mije bosnjaci mentolu (koji smo mi bosnjaci mentolu) pa ja od ka som se rodiv bre a imam 30 godine uzgajan som vo prava muslimanska goranska porodica i ucen som da som musliman od gora,goranec a ne bosnjak ludaku ni babo ni nana ni cukun cukun babo i nana ne mi bilje sa prostora danasnje bih tako da nema razlog da ne stavas sve vo isti ludacki vakat projekt koji nekuje ludaci kuje oslje od srbija vo gora radi svua korist sakajet da sprovedet da ne pisete sve goranci ka bosnjaci a i den deneska gim se familjije niz srbija i uredno posedujet i srpske dokumenti,ja nezelim da se gledam ni ka poturceni srbin ni ka bosnjak zelim da bidem musliman sa gore ili ti goranac ko sto su moji preci bili. . . . .e da i o tom famoznom popisu o kome govoris pre 91 svi su se pisali kao JUGOSLOVENI MENTOLU A TU POLITIKU KOJU FURAS ZADRZI ZA SEBE I SVOJ DZEP MUA NANA I BABO RAMETLJIJE NEZNLJE SO SE BOSNJACI A NE DA SE PISUALJE ZNLJE SAMO DA SE MUSLJIMANI I GORANCI NAS JEZIK JE AUTOHTONI DIJALEKTNO SE RAZLIKUJE OD SELO DU SELO JER SVE ZAVISI KE BILJE NASE LJUDJI NA PECALBA NAJVISE SRBIJA,HRVATSKA,BIH,CG,MK itd... jer ako si goranec onda zns da nase preci idlje familijarno vo pecalba sto znaci ako bilje 5 braca sve pet idalje vo isti grad ista drzava i pocinalje svoj zivot u glavnom drzalje ducani niz bivsa SFRJ i mesajuci nas goranski ili ti nasinski jezik ubacivalje nekuje odredjene slogoj vo goranski i take go mesalje,a sto se tice ucenja bosnjackog jezika vo skole goranske neka ti bide na cast ti skola si ga uciv na srpski mentolu ako si uopste goranec,samo nemije jasno koljku pare si dobiv od SDA bosanski za ovaja politika menotlu ....IZVINITE STO JE VISE OD POLA NA GORANSKOM ALI SAM MORAO POTRUDITESE SKAPIRACETE NIJE TEZAK NAS GORASNKI JEZIK Wink ZA OSMANLIJU NITI SAM SRBOFIL NITI GIG NITI VAKAT NITI BOSNJAK JA SAM GORANAC
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Goranci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon