www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Testovi
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 21, 2006 11:41 am    Naslov poruke: Testovi Na vrh strane Na dno strane

Ovde cemo pisati o svim testovima, koje treba raditi pre planirane trudnoce, kao i o onim testovima koji se rade u prvom tromesecju trudnoce!

Testovi koje doktori savetuju pre trudnoce ako je moguce, a ako ne onda se rade u prvom tromesecju:

Hlamidija
Ona izaziva zapaljive procese, infekcije u maloj karlici, te u predelima vagine, grlića i sluzokože materice, jajovoda i čak i mokraćnih puteva. Kod muškaraca hlamidija je trahomatis. Danas se smatra da infekcije hlamidijom u predelu sluzokože jajovoda dovode do njihovog slepljivanja i neprohodnosti što rezultira -sterilitetom!
U slučaju trudnoće hlamidijom može da se zarazi i sam plod ukoliko prodre posteljičnu barijeru. Međutim 99% novorođenčadi se zarazi tek prolaskom kroz porođajni kanal. To rezultira često, zapaljenjima sluzokože nosa i ždrela, vežnjačom i rožnjačom oka...
Dijagnoza se obično (no ne mora) zasniva na pojačanom vaginalnom, sekretu. Nekada simptoma uopšte i nema. Da bi se potvrdila sumnja potrebno je uraditi tj. uzeti vaginalni bris i bris sa grlića materice. Takođe ispituju se i antitela iz krvi i njihov titar.
Miko i ureaplazma
Još jedni od glavnih izazivača spontanih pobačaja. Reč o asimptomatskim infekcijama, kod kojih je neznatno pojačan vaginalni sekret, pa se one najčešće dokazuju iz brisa vagine, dok se retko nalaze u brisu grlića materice.U pitanju je infekcija jajovoda mikoplazmom/ureaplazmom koja se može završiti stvaranjem priraslica, sužavanjem jajovoda, "slepljivanjem" i njihovim paralisanjem. Test se radi u I trimestru trudnoće.
Koksaki
Koskaki virusi se dele na dve grupe A i B. Grupa B obuhvata 6 tipova, i u trudnoći ima veliku važnost. Naime , ovaj virus prolazi kroz placentu dovodeći do spontanih pobačaja, privremenih porođaja i smrti ploda. Promene koje se javljaju kod ploda manifestuju se u sistemu srca i krvnih sudova i u centralnom nervnom sistemu. Infekcija se prenosi nedovoljnom ličnom higijenom, a poznata je kao ¨infekcija prljavih ruku¨.
Test na koksaki virus se obavlja u I trimestru, a dijagnoza se postavlja izolacijom virusa i određivanjem antitela u krvnoj cirkulaciji


Testovi u prvom tromesecju:

TIPOVI TESTOVA



Postoje dve vrste testova : skrining i dijagnostički testovi. Skrining testovi određuju procentualni rizik u vezi abnormalnog razvoja ploda. Dijagnostički testovi su manje invazivni, ali daju preciznije rezultate.



SKRINIG TESTOVI



RANI ULTRAZVUK

ISPITUJE pojavu vanmaterične trudnoće, ili razlog ranog krvarenja i bola.

KADA – u 6 nedelji trudnoće. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? Ne. Vrši se kod žena sa istorijom pobačaja ili vanmateričnih trudnoća, koje imaju bolove, krvarenje ili koje su imale tretman zbog steriliteta.

REDOVAN ULTRAZVUK
ISPITUJE veličinu ploda da bi se odredio termin porođaja. KADA – u 12 nedelji. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? Da.


REDOVAN ULTRAZVUK
ISPITUJE rizik od Down-ovog sindroma. KAKO – ultrazvučnim pregledom gde se meri količina tečnosti na bebinom vratu. Ako je rizik veći od 1:250 predlažu se dijagnostičkitestovi. KADA – od 11-13 nedelje. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? U nekim bolnicama.

Ovde je ovaj test (merenje NT) obavezan. Za svaku trudnicu! Wink

KOMBINOVANI TESTOVI

ISPITUJU rizik od Down-ovog sindroma. KAKO – kombinacijom ultrazvuka i analiza krvi, koje mere proteine karakteristične za trudnoću, plazma protein A (PAPP-A). Koncentracija se dodaje starosti majke i izračunava se rizik. Ako je rizik veći od 1:250 preporučuju se dijagnostički testovi. KADA – od 11-13 nedelje. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? Ne.

ULTRAZVUK ZBOG ANALIZE RAZVOJA PLODA

ISPITUJE – abnormalnosti organa, kičme, udova i glave, a takođe indikuje i hromozomske anomalije. Kontroliše razvoj bebe. KAKO – ultrazvučnim pregledom. KADA – u 20 nedelji. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? Da.


E sad, nesto o takozvanim Double i Triple testovima, koji su takodje ovde obavezni, a koliko znam kod nas se jako retko rade!

DOUBLE – TRIPLE TEST

(Skrining majčinskog seruma)

ISPITUJE – rizik od Down-ovog sindroma i defekta neuralne cevi kao i od spine bifide ili anencefalije. KAKO – uzima se krv majke i analizira se a-fetoprotein (AFP) i ostali markeri koji pokazuju povećan rizik od Down-ovog sindroma. Kada se analize iskombinuju sa starošću majke dobija se stepen rizika. Žene sa rizikom većim od 1:250 se obično upućuju na amniocentezu. KADA – od 16-18 nedelje. RIZIK – nema rizika. RUTINSKI? Vrši se u mnogim bolnicama. Ovde se radi z sve trudnice, a kod nas i kad se radi, radi se za zene starosti izmedju 35-45 godina!
DIJAGNOSTIČKI TESTOVI

CVS (ANALIZA HORIONSKIH ČUPICA)

ISPITUJE – hromozomske anomalije u vezi Down-ovog, Turner-ovog i Edwards-ovog sindroma. KAKO – fina igla se aplikuje kroz abdomen do materice i uzimaju se ćelije placente. KADA a- od 11-13 nedelje. RIZIK – rizik od pobačaja je oko jednog procenta. RUTINSKI? Ne. Preporučuje se kada je sumnja na visok rizik od hromozomskih anomalija ili ako je majka starija od 40 godina

I na kraju, ako s ena osnovu predjasnjih testova utvrdi potreba, radi se amniocinteza, a to je:

Amniocenteza je najčešće korišćeni metod u prenatalnom dijagnostikovanju genetskih poremećaja i oboljenja. Amniocenteza je test kod koga se aspirira mala zapremina amnionske tečnosti koja okružuje fetus i zatim se analizira. Prvi put je primenjena 1882 godine da bi se uklonio višak amnionske tečnosti. Danas se amniocenteza najčešće primenjuje u drugom trimestru trudnoće (obično između 15 i 18 nedelje nakon poslednje menstruacije) da bi se dijagnostikovali ili isključili poremećaji i malformacije ploda.



Amniocenteza se vrši uvođenjem igle u uterus kroz donji abdomen. Igla je iste debljine kao i igla za uzimanje uzoraka krvi iz vene ili igla kojom se daju injekcije. Može se dati lokalna anetsezija u regiju gde bi trebalo aplikovati iglu. Neposredno pre amniocenteze se vrši ultrazvuk da bi se utvrdilo 1) da je trudnoća odgovarajuće starosti da bi se mogao izvršiti test, 2) da je tu samo jedan fetus i 3) gde je odgovarajuća regija za aplikovanje igle da se ne bi povredio fetus ili placenta. Nakon ultrazvuka se aplikuje igla u uterus i aspirira se mala zapremina amnionske tečnosti koja se testira. žive ćelije plutaju oko fetusa u amnionskoj tečnosti. Nakon aspiracije ove ćelije se gaje u laboratoriji od jedne do dve nedelje, a zatim se analiziraju na hromozomske anomalije ili genetske defekte.

Rezultati testa su obično gotovi za tri nedelje. Tečnost se vrlo brzo nadoknađuje sa napredovanjem trudnoće.

Mnoge žene su zabrinute u vezi toga da li je procedura bolna. Činjenica je da amniocenteza nije ništa bolnija od uboda igle pri davanju injekcije u bilo koji drugi deo tela.

2D, 3D, ili 4D ultrazvuk ne mogu detektovati ozbiljne poremećaje ploda tako precizno kao amniocenteza.

Ovi testovi su rutinski i ne zahtevaju hospitalizaciju. Istovremeno omogućavaju preciznu dijagnozu da li je beba u redu kao i pol deteta, a takođe i planiranje porodice.



Eto, za sada to je to Very Happy . Znam da ima dosta za citanje, ali je jako korisno! Wink

Izvori: klinika Papic
Leksikon Trudnoće, prof. dr Milan Jevremović



_________________


 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 45

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 19, 2006 11:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni je za vreme trudnoce moj savesni doktor sve moguce testove, verovatno potrebne,
radio.
Secam se kad sam otisla na porodjaj da se babica odusevila kad je videla ciji sam pacijent
i prokomentarisala da obozava kad joj dodju pacijentkinje od Dr. Fabrija, sve je uredno
i gotovo, samo da se porodim jos Mr. Green

Sta je tacno od testova radjeno, nisam sigurna da i sama znam
Evo ono sto znam

Naravno testovi na hepatitis C, pregledi 3D ultrazvukom (slike fenomenalno izgledaju)
test na trudnicki secer, kojekakvi testovi iz brisa grlica materice, pa cak i test na AIDS (sto
mi nije bilo jasno zasto uopste al ajd)
I jos svasta, pun mi je trudnicki pasos toga

U drugoj trudnoci su neki ponovljeni, a neki (posto je razmak izmedju trudnoca bio mali)
i nisu.

Sad vidim da ima 4D ultrazvuk, i vec se radujem ako budem i sledece dete radjala

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
jellenaj
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Okt 2008
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 08, 2012 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vidim da je stara tema, ali mi smo saznali za trudnocu sada, ne znamo jos uvek koja je nedelja (pocetak je), ali je problem sto ona trenutno ima koksaki i nije dobro, sto smo isto uskoro otkrili (koksaki tipa B) Sad

Koliko vidim to moze biti veliki problem?
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Testovi Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon