www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

FIFA: Postupak protiv Šimunića
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Fudbal ~
::  
Autor Poruka
Sascha336
* Vatreni delija *
* Vatreni delija *



Godine: 51

Datum registracije: 06 Dec 2004
Poruke: 39701
Mesto: BEC/Srbija

austria.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 25, 2013 3:36 pm    Naslov poruke: FIFA: Postupak protiv Šimunića Na vrh strane Na dno strane

petak 22.11.2013. | 12:49
FIFA: Postupak protiv Šimunića
Izvor. B92, Beta

FIFA je potvrdila da je pokrenula disciplinski postupak protiv Josipa Šimunića koji je ustaškim pozdravom proslavaljao plasman na Mundijal.
Beta/AP
Beta/AP

"Potvrdjujemo da smo pokrenuli disciplinski postupak protiv Šimunića", navodi se u saopštenju FIFA.

Šimunić je u utorak uveče, posle utakmice i pobede protiv Islanda od 2:0, u baražu za Svetsko prvenstvo 2014. godine, na Maksimiru sa službenog razglasa poveo navijanje ustaškim pokličem "Za dom!", na šta su mu navijači uzvraćali "Spremni!".

Kapiten Dinama iz Zagreba je u četvrtak rekao da nije hteo da se meša u politku, već da proslavi uspeh reprezentacije i da je to uradio jer voli svoj narod i svoju zemlju.

Šimunić bi mogao da bude kažnjen suspenzijom od šest utakmica, a Fudbalski savez Hrvatske novčano ili igranjem utakmica reprezentacije bez publike.

Hrvatsko javno tužilaštvo pokrenulo je postupak protiv Šimunića i izreklo mu kaznu od 3.000 evra, jer je "raspirivao rasnu mržnju i uznemiravao druge učesnike javnog okupljanja".

Šimunić je prijavljen i Etičkom odboru Hrvatskog olimpijskog odbora.

U prošlosti je bilo mnogo takvih slučajeva, a medju najpoznatijima su incidenti Paola di Kanija i grčkog fudbalera Jorgosa Katidisa.

Di Kanio je u decembru 2005. godine kada je igrao za Lacio, posle pobede protiv Livorna salutirao s visoko podignutom rukom, zbog čega je kažnjen jednom utakmicom suspenzije i sa 10.000 evra. Takodje je jednom prilikom rekao: "Ja nisam rasista nego fašista".

U aprilu ove godine fudbaler AEK-a iz Atine Jorgos Katidis proslavio je gol nacističkim pozdravom, zbog čega ga je Savez kaznio s pet utakmica suspenzije, 1.000 evra i doživotnom zabranom igranja utakmica u reprezentaciji Grčke.

U oktobru 1996. godine tadašnji golman Aston Vile Australijanac Mark Bosnić salutirao je ispred tribine na kojoj su bili smešteni navijači Totenhema. On se odmah izvinio, rekavši da je u pitanju "neslana šala".



_________________
I C E M A N
 
Sascha336
* Vatreni delija *
* Vatreni delija *



Godine: 51

Datum registracije: 06 Dec 2004
Poruke: 39701
Mesto: BEC/Srbija

austria.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 25, 2013 3:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

subota 23.11.2013. | 12:11
"Za dom sam spreman – ali koji dom"
Izvor. B92, balkans.aljazeera.net

Hrvatski fudbaler Josip Šimunić i dalje se nalazi u centru pažnje zbog svog postupka posle plasmana njegove reprezentacije na Svetsko prvenstvo u Brazilu.
Beta/AP Photo/Darko Bandic
Beta/AP Photo/Darko Bandic

Šimunić je u utorak uveče, posle utakmice i pobede protiv Islanda od 2:0, u baražu za Svetsko prvenstvo 2014. godine, na Maksimiru sa službenog razglasa poveo navijanje ustaškim pokličem „Za dom!“, na šta su mu navijači uzvraćali „Spremni!“.

Zanimljiv tekst na tu temu napisao je Zoran Čutura za balkanski ogranak televizije Al džazira, a neke delove mi prenosimo.
Šimunićeva ’lekcija’

Evropska večer. I onda Džo Šimunić nađe za shodno još na terenu uzeti mikrofon i u njega izreći „Za dom...“, na šta tribine, naravno, odgovore „...spremni“ i ode evropska iluzija u tri rodna kraja. Niti smo spremni za Evropu kao svoj dom, makar smo formalno-pravno-administrativno već u nju ušli i makar je reprezentacija odigrala evropsku utakmicu, niti je Evropa spremna za nas.

Još je Džo našao za shodno da posle toga, ako već ono „Za dom...“ možemo uzeti kao nešto izrečeno u euforiji, zanosu, pod adrenalinom, dakle posle tuširanja, ’ladan k’o špricer deli lekcije u stilu: „Cilog života ovo želim napraviti, neka malo prouče istoriju oni kojima to smeta“.

Iza Džoa stoji i hrvatsko pravosuđe. Prošle je godine izvesni gospodin od strane Prekršajnog suda u Kninu oslobođen optužbi (optužnicu je digla policija) da je prodavajući na štandu kape, majice i ostale suvenire sa natpisima „Za dom spremni“ napravio neki prekršaj. Prema mišljenju Suda, „Za dom spremni“ je stari hrvatski pozdrav poznat još od vremena Šubića, a bogami i Zrinskog i ne treba ga vezati isključivo uz ustaški režim. Džoe je, dakle, temeljem mišljenja kninskog suda, potaknuo tribine na stari hrvatski pozdrav. Mašala!

Proučili smo malo tu istoriju na koju se Šimunić referira, barem kroz školu. Ne mogu biti siguran kakvo je školovanje prolazio Šimunić u rodnoj Australiji i nekako sumnjam da su se Hrvati od 16. veka pozdravljali sintagmom „Za dom spremni“, ali to je samo moje mišljenje, potpuno nerelevantno... Ostavljam otvorenom mogućnost da sam bio i ostao indoktriniran prolazeći kroz socijalističko-unitarističko školovanje.

Eventualno mogu zamisliti mladi bračni par, žena u poodmaklom stanju trudnoće, digli su kredit koji će otplaćivati idućih 25 godina, jedva su dočekali da se otarase njenih/njegovih roditelja, koji su im stalno bili za vratom, kako prelazeći prag svog prvog stana jedan drugom sa suzama u očima kažu „Za dom smo, napokon, spremni“ – to bi bio pravi hrvatski pozdrav 21. stoljeća, pozdrav s čvrstim uporištem u istoriji.
Potencijal za trenera

Džo Šimunić je odličan igrač, znalac, tip koji kao korektor mora čitati igru i donositi procene šta će se dogoditi, a ne slediti ono što se događa. Kao takav je sigurno dobar materijal za budućeg trenera. Uostalom, posednji selektori naše reprezentacije su redom bili obrambeni igrači – i Bilić i Štimac i Kovač.

Džo ima 35 godina, a moj unuk Lovro ima 20 meseci i taman bi se mogli sresti na terenu – Džo sa 45 kao trener, Lovro sa 12 kao desni bek pionirske selekcije, recimo Dinama. I nekako me prođe jeza kad se setim mogućnosti da se pre i posle treninga trener i igrači pozdravljaju starim hrvatskim pozdravom, pozdravom koji datira iz 16. veka.

Ako primenimo istoriju, jer teoretičari često zalutaju, najbolje ćemo to učiniti kroz istoriju vlastitih porodica. Moja porodica, Čuture, potiču iz Hercegovine. Deda Jozo, jedan od petorice braće, krenuo je trbuhom za kruhom, vozom bez voznog reda, sa siromašnog hercegovačkog krša u bogatu Slavoniju. Tamo je sreo baku Mađaricu i osnovao porodicu. Pokrenuo je fudbalski klub u Novoselcu, igrao je centarhalfa ’oštrog kao nož’, bio je barjaktar na svadbama i remenar – barem mi je tako ispričao moj pokojni otac.

Deda Jozo je za ono vreme bio div od 195, imao je velik nos i velike uši, što sam sve povukao na njega. Baka Terezija je bila jedva preko 150, ali besprijekorna kuvarica. U familiji sa četvoro dece moj je otac ostao kući kad je počeo Drugi svetski rat. Sestra je, takođe, ostala kući, a dva starija brata, stričevi koje nikad nisam upoznao – poginuli su. Jedan kao ustaša, drugi kao partizan. Otac, već rođen u Zagrebu kao i ja, često mi je ’pretio’ da ćemo otići u Hercegovinu i temelno proučiti tu istoriju, naći blisku rodbinu i sa njima se pošteno izgrliti i izljubiti (bio bi to, pretpostavljam, samit visokih, ušatih i nosatih), ali umro je prerano da tu pretnju i ostvari. Još čekam da mi se javi zov ’rodne grude’, ali već pomalo i odustajem, jer – nikako da se javi. Makar i malkice...
’Istorija istorijskih utakmica’

S mamine, pak, strane najzanimljiviji je lik njen pokojni otac – bio je gospodin čovek, kapetan duge plovidbe. Znao je strane jezike i bio je prevodilac kad su Italijani okupirali Gorski Kotar, prema podeli Hrvatske na nivou saradnje NDH sa okupatorskim režimima, gde je živela njegova bogata porodica. Kao kolaboracionista su ga po prekom sudu streljali partizani, a od podoričnog imetka - pošte, radnje i ostalog – posle nacionalizacija, eksproprijacija i ostalih -acija i -izacija ostao je samo komad šume – ne građevinskog zemljišta nego šume.

Džo, Josipe, naš profesoru istorije, učitelju nas neukih, pošto sam nesebično i ne srameći se s tobom podelio ličnu istoriju, a mogao bih se sramiti svega i svačega, kaži mi za koji bih dom trebalo biti spreman i za koji bih dom trebao biti nespreman? Iskreno priznajem – zbunjen sam pošto sam ovako, najekonomičnijim načinom i rečnikom, tu istoriju ukucao na monitor kompjutera.

Ni krivog ni dužnog su me turbulencije na koje niko nije mogao uticati iskrcale tu gde jesu i tu pripadam. Da sam rođen samo 20 kilometara zapadnije bio bih neko sasvim drugačiji, da sam rođen samo 20 kilometara istočnije, severnije ili južnije bio bih neko sasvim, sasvim drugačiji. Daj malo elaboriraj svoje viđenje naše i moje istorije u nastavku serijala pod nazivom ’Istorija istorijskih utakmica hrvatske fudbalske reprezentacije’. Možda, ipak, shvatiš da se sa Lovrom ne bi trebao pozdravljati starim hrvatskim pozdravom, kad i ako se jednom sretnete na terenu.

Šimunića, koji je ustaškim pozdravom proslavljao plasman na Svetsko prvenstvo, podržao je i HNS, koji je saopštio da je fudbaler pogrešio, ali da su u Savezu šokirani hajkom na njega. Na društvenoj mreži Fejsbuk povećava se broj ljudi koji ga podržava.

Ulje na vatru dolio je predsednik HNS Davor Šuker najavom odigravanja prijateljske utakmice Hrvatska – Kosovo, što su iz FS Srbije okarakterisali kao provokaciju.

FIFA je potvrdila da je pokrenula postupak protiv Šimunića.

_________________
I C E M A N
 
Sascha336
* Vatreni delija *
* Vatreni delija *



Godine: 51

Datum registracije: 06 Dec 2004
Poruke: 39701
Mesto: BEC/Srbija

austria.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 25, 2013 3:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ponedeljak 25.11.2013. | 11:08
"Za dom spremni“, šta kažu u HR?
Izvor. B92 | SO

Hrvatski mediji različito reaguju na povike „Za dom spremni“ i „hajmo ustaše“ na splitskom Poljudu u meču Hajduka i Osijeka.
izvod sa sajta tportal.hr
izvod sa sajta tportal.hr

Tportal donosi nadnaslov “desni ekstremizam“, a u tekstu između ostalog piše: No, dok još i postoje neki argumenti koji skandiranje 'za dom spremni' mogu svrstati pod neznanje i neopreznost, za vikanje 'ajmo, ajmo, ajmo, ustaše' nema opravdanja. A i njega se moglo čuti na Poljudu. I to ne prvi put“.

"Jutarnji list“ konstatovao je sramno navijanje i napisao da je ono bilo orkestrirano.

"S tribina se tokom utakmice moglo čuti: 'Za dom, spremni.' Nisu to bili pojedinačni povici nego orkestrirano navijanje celog stadiona. Sa severa bi krenulo "Za dom", pa bi sa istoka odgovarali 'Spremni!". Onda bi sa zapada začuo se aplauz. I refren: 'Ajmo, ajmo ustaše...'. Pa klicanje: 'U boj, u boj".

“Večernji list“ zauzeo je vrednosno neutralan stav prema skandiranju.

"Inače, na Poljudu se okupilo respektabilnih desetak hiljada gledalaca, a veliki deo njih uključio se u aktuelni trenutak hrvatskog fudbala. Tako se u 26. minutu sa severa začulo ’za dom’, dok je istočna tribina otpozdravljala sa ’spremni’, a čulo se i 'ajmo ustaše".

Na njihovom, neutralnom tragu nalazi se i sajt dnevno.hr, portal sportnet.hr ignorisao je ceo događaj, a index.hr bio je konkretan u osudama.

„Torcida je sramotnim skandiranjem izrazila podršku hrvatskom reprezentativcu Josipu Šimuniću. Uskoro se pridružio celi stadion, pa dok je sever vikao ’Za dom’, istočna tribina uzvraćala je sa "spremni". Navijanje je propraćeno aplauzom, nakon čega bi usledio refren ’Ajmo, ajmo ustaše i "u boj, u boj’. Hajduk bi tako mogla očekivati nova rigorozna kazna“, piše Indeks.

Indeks prenosi i izjavu predsednika Hajduka Marina Brbića.

"To je stvarno katastrofa, moramo osuditi to skandiranje. Ne, ne može se pravdati vikanje ’ajmo, ustaše’, tome nije mesto na našem stadionu i voleo bih da se na Poljudu navija samo za Hajduk", rekao je Brbić.

Oštra je bila i splitska “Slobodna Dalmacija“, možda i najoštrija od svih.

„Za razliku od Šimunića, Torcida nije ostavila prostora sumnjama kako se možda radi o ljubiteljima opere Nikole Šubića Zrinskog, već se nakon ’Za dom spremni’ sa 'severa' zaorilo 'ajmo, ajmo ustaše", piše "Slobodna Dalmacija" i dodaje:

"Da apsurd bude veći, Torcida je pre tih skandiranja podigla transparente na kojima su citirani stihovi iz pesme 'Tomislav' Vladimira Nazora, koji je između ostalog bio istaknuti antifašista. ’Susjede, dom si na svojemu gradi...’ jedan je od Nazorovih stihova koji su podignuti u čast 22-godišnjice pada Vukovara, ali oni nemaju nikakve veze sa skandiranjima koja su potom usledila".

_________________
I C E M A N
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Fudbal ~ -> FIFA: Postupak protiv Šimunića Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon