www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Da li se bojite porodjaja?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 26, 2007 2:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sandra H. je napisao/la sledeće:
Ja se bojim pomalo...nije mi sve jedno...termin mi je u aprilu i sto se vise blizi taj dan meni je sve gore...jedan ginekolog mi je preporucio epidural jer kaze da sam bas osetljiva na bol...ne znam sta cu...ali u svakom slucaju meni kako god bude samo da bebac bude ziv i zdrav...


Ajde bre, glava gore Very Happy
Nemoj tako da se plasis i da razmisljas o tome! Glava gore. Samo razmisljaj o onome, sto dolazi posle tih bolova. Zamisljaj trenutak, kada ces u narucju da drzis svog bebca i videces,sav strah iscezne! Wink



_________________


 
sanjica980
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 43

Datum registracije: 24 Feb 2005
Poruke: 393
Mesto: beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 04, 2007 12:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

naravno da se bojim i kako se priblizava taj dan moj strah je sve veci,ali prezivecu,kazu brzo se to zaboravi

_________________
ljubav je gospodar, a ti si rob
 
*miss jr*
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 08 Feb 2006
Poruke: 10666
Mesto: ... u srcu jednom... tamo gde su ptice stale u letu... i zemlja se vise ne vrti...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 19, 2007 9:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne bojim se. Znam da ne mora da boli... I sigurna sam da mene nece... To je najlepsi trenutak u zivotu i sve se zaboravi posle toga...

_________________
Ohanzee
.:The Dream Guardian:.


 
bifrost1107
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 31 Mar 2010
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 10, 2010 8:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

cao ja se ne plasim porodjaja, vec jedva cekam, imam da cekam jos 3 i po meseca do tad...i znam da ce sve biti ok...
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 22, 2010 11:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

slavasic je napisao/la sledeće:
Da li ste vec ili cete se porodit?
Vi koji niste nista od toga da li se bojite kad dodje vreme?



nisam jos Mr. Green ali DA , plasim se porodjaja Confused zbog vec dosta naslusanih prica poput "da su bolovi neopisivo strasni i da mnogo boli i da su to najveci bolovi kroz koje zena moze da prodje" Shocked
svi pricaju samo o bolovima i sa kim god sam imala priliku o tome razgovarati svi su pricali samo o tim nepodnosljivim bolovima Shocked Shocked Rolling Eyes Neutral Mad Mad Mad Mad Mad Evil or Very Mad
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 31, 2010 1:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koliko košta bezbolan porođaj?

Trudnica koja ne želi da joj porođaj ostane u najgorem sećanju moraće da izdvoji nekoliko desetina hiljada dinara, u zavisnosti od porodilišta za koje se odluči. Pri tom, porodilje za taj novac neće dobiti neki luksuz već samo ono što bi trebalo da se podrazumeva, kao recimo "svoje" kupatilo ili bezbolan porođaj.

Uprkos stalnim pričama da je natalitet slab, porodilišta dodatno otežavaju budućim roditeljima. Iako im Republički zavod za zdravstveno osiguranje refundira troškove epidurala, u porodilištima se ova usluga naplaćuje između 12.000 i 20.000 dinara, piše "Blic". U KBC "Zemun" ova usluga košta 17.000, ali kako nezvanično saznajemo, tražili su da se poveća cena za još tri hiljade.

Izuzetak je samo KBC "Dragiša Mišović", jer se tamo bezbolan porođaj ne naplaćuje. Do skoro, ova usluga je bila besplatna i u porodilištu u Višegradskoj, ali odnedavno u ovom porodilištu epidural ne samo da se ponovo naplaćuje, već je tamo i najskuplji.

Dok u KBC "Dragiša Mišović" smatraju da bezbolan porođaj nije luksuz, njihove kolege se sa tim očigledno ne slažu.

"Sve se svodi na tumačenje Zakona. Mi mislimo da epidural nije ekstra usluga i da je potreban ženama za što lakši porođaj. Naravno, ukoliko one to žele. Naša statistika pokazuje da se svaka druga porodilja odlučuje za ovakav porođaj", kaže za "Blic" dr Dragan Antić, načelnik porodilišta u KBC "Dragiša Mišović".

U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje ističu da je epidural anestetik koji se nalazi na pozitivnoj listi i da, samim tim, oni refundiraju bolnicama troškove.

"Epidural se koristi i u drugim intervencijama, ne samo prilikom porođaja. To je standardni anestetik i svaki lekar može da ga prepiše kada proceni da za tim ima potrebe. S druge strane, nigde ne piše da mora. Zato se i može smatrati specijalnom uslugom. Što se cenovnika tiče, njega usvaja svaka ustanova ponaosob i mi sa tim nemamo ništa", objašnjavaju za "Blic" u RZZO.

Na ovaj način, tumače se sve usluge, pa zato ne treba da čude razlike u cenama, makar one bile i po nekoliko hiljada dinara.

Ono što se u svetu podrazumeva, u Beogradu se naplaćuje. Primera radi, ako budući tata želi da prisustvuje rođenju svog deteta, mora da plati 5.000 dinara i da ima briseve grla i nosa, ne starije od dve nedelje, što se naravno dodatno naplaćuje. Luksuz je i ako buduća mama ne želi da deli kupatilo sa njih deset.

"Zar je u 21. veku luksuz da svaka soba ima zasebno kupatilo?! To bi trebalo da bude normalno, pogotovo ako se uzme u obzir da su porodilje sklone infekcijama. Da bih bila mirna sa te strane, plaćaću dnevno 5.000 dinara za jednokrevetni apartman pošto se porađam u Višegradskoj. Mnogo je, ali neću da rizikujem", kaže za "Blic" kaže trudnica Milica L.

Trudnice koje žele da ih porodi lekar koji im je vodio trudnoću devet meseci, za to će morati da izdvoje 30.000 odnosno 40.000 dinara.

(MONDO)
 
cezar1071944
Glas mog anđela
<b>Glas mog anđela</b>





Datum registracije: 11 Mar 2008
Poruke: 20385
Mesto: Ni na nebu,ni na zemlji...

seychelles.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 31, 2010 2:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Plasim se,jer kad sam gledala filmove,kolko one zene vicu,odma se najezim,a i koga god sam pitala kaze da boli,tako da pomislim da je strasno..plasim se,i to puno..
 
njanja1011
*look by njanja*
<b>*look by njanja*</b>



Godine: 36

Datum registracije: 14 Sep 2010
Poruke: 18239
Mesto: Između planina i mora...

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 10, 2011 1:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja umirem od straha pri pomisli na porodjaj, a opet bas jako zelim bebu...
cula sam puno zena koje kazu da su imale tezak porodjaj,pa me bas bas strah Sad
moja drugarica mi je pricala i o nekakvom klistiranju koje rade neposredno pred porodjaj...sto je to?
i moze li mi neko od iskusnijih mama reci sto misle koliko je dobro da radim epiduralni porodjaj? uzasno se plasim bolova... Sad

_________________
"Kad bih znala da su ovo poslednje minute što te vidim,rekla bih ti:VOLIM TE,i ne bih glupo pretpostavljala da to već znaš..."
 
jecika_84
^Everyday Is Viggo day^
^Everyday Is Viggo day^



Godine: 39

Datum registracije: 18 Apr 2006
Poruke: 44637
Mesto: ~Liga senki~

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 29, 2011 11:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vala, posle ovog drugog puta, mogu da kažem da se više ne plašim ničega, preživela sam Laughing

^ to što pričaju, ne pridaj veliki značaj, zato što je kod svake žene drugačije, ako je većna prošla loše, ne znači da će i tebi biti tako...

klistriranje je čišćenje odnosno pražnjenje creva

a epidural... ja sam drugi put htela da ga dobijem, ali eto silom prilika su me zaobišli... duga priča... Rolling Eyes
ali po priči žena koje su ga dobile, deluje mi sasvim ok, sve su zadovoljne i prezadovoljne Smile
mada sam u porodilištu primetila da doktori i nisu toliko nešto oduševljeni epiduralom, jer ipak postoji rizik, i prilikom postavljanja odnosno davanja anestezije ali i posle, jer pod njenim uticajem ne može brzo da se stane na noge... jer joj dejstvo ne prolazi tako brzo...

toliko, nadam se da sam ti barem malo pomogla odgovorima Wink

_________________
~Duo de la muerte~
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 17, 2012 8:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na porođaju može da ti se dogodi i ovo

Možda vam ovo drugi nisu rekli, ali koliko god da je porođaj veličanstven događaj u životu svake žene, postoje neke nerpedviđene i ne baš prijatne situacije.

Drhtavica i cvokotanje
Veliki procenat porodilja se žali na drhtavicu, cvokotanje i škrgutanje zubima. Međutim, te pojave nisu uzrokovane hladnoćom, naprotiv - temperatura vašeg tela čak može da poraste za tokom porođaja, čineći da osećate vrućinu. Još uvek se ne zna šta tačno dovodi do pomenutih manifestacija, ali najnovije studije ukazuju na inkompatibilnost krvi. Naime, stručnjaci za ginekologiju i akušerstvo sa Harvarda Bostonu smatraju da tokom porođaja mala količina krvi fetusa (fetalne krvi) pređe u majčin krvotok. Istraživanja su pokazala da, ako postoji nepodudarnost krvne grupe između majke i bebe (na primer, vaša krvna grupa je A, a vaše bebe B), majka može da se trese, da ima drhtavicu, čak da dobije groznicu. Osim toga, drhtavica može da bude jedna od nuspojava epiduralne anestezije, ponekad uz zvonjavu u ušima i vrtoglavicu.

Povraćanje
Porodilje najčešće povraćaju za vreme prvog porođajnog doba, što je uglavnom neželjeni učinak analgetika (lekova koji se koriste za smanjenje bolova). Prema rečima anesteziologa, jedan od razloga zašto se to događa je i epidural, koji može da izazove hipotenziju, odnosno nagli pad krvnog pritiska (rani znak za to je mučnina i povraćanje). Zbog toga se veoma često proverava krvni pritisak i porodilje i deteta. Ali, do povraćanja može da dođe i ako niste dobili epiduralnu anesteziju - bilo zbog bola kojeg doživljavate, ili kao rezultat hrane koja je ostala u vašem želucu (probava se obično zaustavlja za vreme porođaja). Da biste sveli mogućnost povraćanja na minimum, jedite samo laku hranu kada se pojave znaci koji ukazuju da je porođaj blizu.

Glad
U nekim slučajevima ćete biti jako gladni, jer ne možete da jedete dok čekate na porođaj (u našim bolnicama ne dozvoljavaju da porodilja jede tokom aktivnog porođaja).

Možete da se upiškite
Čak oko 85 odsto žena iskusi nekontrolisano mokrenje tokom procesa rađanja! Kegelove vežbe
Nakon konsultacije sa vašim lekarom, oko nedelju dana nakon porođaja možete početi da radite Kegelove vežbe. To će pomoći oporavku mišića karličnog dna i sprečiti eventualni spad materice, a takođe i kasnije tegobe sa mokrenjem.To se dešava prilikom prolaska bebe kroz mišićni deo porođajnog kanala, pri čemu se zbog pritiska bukvalno "gura" urin iz tela (fekalne materije, takođe). Niko vam neće zameriti, stoga nemojte da trošite energiju na osećaj stida. Jedino je važno da se koncentrišete na to kako ćete da donesete na svet svoju bebu.

Posle porođaja unosite dovoljnu količinu tečnosti kako bi sprečili infekciju zbog zastoja urina. Naime, oko 20 do 30 odsto žena neposredno nakon porođaja (kao i prvih nekoliko dana posle njega) ima tegobe u vidu otežanog mokrenja ili nemogućnosti kontrole mokrenja.

Gasovi
Kada se beba spušta kroz porođajni kanal, potiskuje se vazduh iz anusa (otvora rektuma, završnog dela debelog creva) - stoga se psihički pripremite na moguću „kanonadu“ gasova. Proizvođenje neprijatnih zvukova je naročito moguće ako ste imali epiduralnu anesteziju, koja izaziva utrnulost analnog sfinktera (mišića "zatvarača"). Tu ne može ništa da se učini, ali ne brinite - lekari, medicinske sestre i babice su se sa tim već mnogo puta suočili. Inače, ukoliko vam je urađen carski rez, osoblje će vas za vreme boravka u bolnici pitati da li ste imali gasove. To je veoma važno, jer su gasovi dokaz da su creva proradila.

Možete da se ukakite
Bez obzira što ste podvrgnuti klistiranju pre porođaja (ispiranju creva), to u nekim slučajevima neće moći da zaustavi stolicu. Pored jakih kontrakcija, drugu porođajnu fazu prati i osećaj napinjanja, kao da imate nagon na stolicu. To je znak da beba dobro napreduje, da se spustila, pošto taj osećaj izaziva pritisak njene glave na nervne završetke debelog creva. Kod „guranja“ koristite iste mišiće kao i kod obavljanja velike nužde, a budući da beba probija sebi put kroz porođajni kanal, pritisak na rektum dovodi do izbacivanja sadržaja creva. Međutim, ne brinite. Medicinsko osoblje će vas očistiti i neće ništa prokomentarisati, tako da će vam biti lakše.

Modrice
Zbog jakog napinjanja u toku druge faze porođaja, oči mogu da budu zakrvavljene (dešava se da beonjače budu potpuno krvave), čak da se pojave modre fleke ispod očiju. Razlog tome je pucanje kapilara usled naprezanja, koje takođe može da bude praćeno i tačkastim modricama na obrazima, kao i crvenim pegama na koži vrata i grudi. Zbog toga je veliki značaj pravilnog disanja tokom porođaja (pre svega kontrolisani izdisaji). Ali, ne brinite, modrice nestaju u roku od nekoliko dana.

Znojenje
S obzirom da kontrakcije mogu da potraju nekoliko sati, sigurno ćete se dosta znojiti za to vreme, a znoj može da bude neugodnog mirisa - zbog dejstva hormona. Doduše, to može da vas očekuje i neposredno nakon porođaja. Nagli gubitak estrogena ponekad uzrokuje noćno znojenje, koje može da potraje nekoliko nedelja.

Krvarenje
Logično je da će biti krvi tokom porođaja, ali i neposredno nakon njega, čak i posle carskog reza! Zid vaše materice mora da zaceli nakon odvajanja posteljice, a vaši krvni sudovi reaguju na visok nivo hormona. Krvni ugrušci koji se, eventualno, izbacuju - mogu da budu veličine manjeg limuna ili teniske loptice. Ali, nekada se desi da se mišići materice ne grče (kontrahuju) kako treba, što može da dovede do odliva, odnosno do obilnog krvarenja iz mesta gde je bila prikačena placenta. Odliv može da nastane i usled lošeg tretiranja vaginalnog ili cervikalnog cepanja. Na sreću, to se retko događa.

Sumanuto ponašanje
Vikanje, plakanje, zapomaganje, vrištanje, kao i psovanje (najčešće muža, ali i bez određenog objekta ljutnje)... širok je dijapazon ponašanja koji je moguć tokom porođaja - posebno ako niste dobili lekove protiv bolova, a prag bola vam je veoma nizak. Dešavalo se, čak, da neke porodilje skinu ili pocepaju spavaćicu jer im je iznenada postalo nepodnošljivo vruće ili su osećale strašan svrab. Dežurni krivac
Možda nećete osećati povezanost sa partnerom dok se porađate. Umesto da budete u iskušenju da mu šapućete slatke reči (kao što ste videli da pojedine žene rade u filmovima), možda ćete želeti da ga izbacite iz sale za porođaj. Neke porodilje se ponašaju kao da ih je partner uvalio u nevolju, a ne kao da je u pitanju radostan događaj. I to se dešava. Razlog tome je što vaše telo doživljava neverovatan udar hormona, pa je neuobičajeno ponašanje samo odgovor organizma na vanrednu situaciju.

Ukoliko vam je neprijatno zbog takve mogućnosti, rešenje je da budete bolje pripremljeni za porođaj. Naime, stručnjaci kažu da žene koje idu na psihoizičke pripreme - često budu mnogo smirenije tokom porođaja nego one koje to ne čine.

"Prazna" svest
Već pomenuti časovi psihofizičke pripreme su odličan način da se pripremite za rođenje bebe. Na njima ćete, između ostalog, da naučite dragocene vežbe disanja, tehnike opuštanja, različite položaje koje možete da primenite za ublažavanje porođajnih bolova. Međutim, kada se nađete na porođajnom stolu, držeći se čvrsto za njegove stranice, lako se može desiti da zaboravite sve što ste naučili u vezi porođaja. Odjednom, sve može da ispari iz glave, dok se vi pitate u kojem delu uma ste zaturili preko potrebne informacije. Ali, nemojte da paničite. Duboko udahnite, slušajte svoje telo i savete lekara i babice koji vas vode kroz porođaj. Ako ste redovno pohađali časove psihofizičke pripreme ne postoji mogućnost da ste zaboravili ono što ste naučili, jer ste kroz njih razvili uslovni refleks disanja. Dakle, u pitanju je samo trenutna blokada, ali čim budete osetili kontrakciju počećete da dišete onako kako ste to naučili u školici.

Osećaj stida i nervoze
Dok ležite na porođajnom stolu, sa raširenim nogama, možda ćete se osećati neprijatno što vas mnogi gledaju tako ogoljenu. Jer, normalno je da će bolničko osoblje s vremena na vreme da pogleda kako porođaj napreduje (moguće je da se pojavi i neki lekar stažista, čak studenti koji su na praksi). Kako reče jedna porodilja: "Svi osim portira se zaustave da bi proverili vaš grlić materice". Možda ćete biti veoma nervozni zbog "izloženosti" dok se porađate - ali, jednostavno, morate da zaboravite na pristojnost i stidljivost. Ne razmišljajte o integritetu svojih genitalija i pravu na privatnost. Uostalom, sve što se dešava, u funkciji je toga da bi porođaj protekao kako treba.

Na kraju, majka priroda je mislila na sve. Kada prvi put zagrlite i poljubite vaše čedo, zaboravićete na sve muke oko porođaja i bićete najsrećnija osoba na svetu!

(MONDO/Yumama)
 
Ivankamaza
~Ljubav i Snovi~
<font color='blue'><b>~Ljubav i Snovi~</b></font>



Godine: 38

Datum registracije: 19 Okt 2004
Poruke: 53570
Mesto: ~ Paris je t'aime ~

france.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 19, 2014 11:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako se bojim porodjaja. Znam da cu zaboraviti na bol cim budem videla bebicu ali ipak... strah me je.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Da li se bojite porodjaja? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strana 8 od 8

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon