www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kad Vase dete pocne da psuje
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 24, 2009 5:10 pm    Naslov poruke: Kad dete počne da psuje Na vrh strane Na dno strane

Bićete prilično iznenađeni kada jednog dana vaše lepo vaspitano dete izgovori prvu ružnu reč. Psovku je čulo negde na ulici i prihvatilo je kao način govora odraslih. I dok je, puno samopouzdanja, prenosi vama (jer, eto, naučilo je novi pojam iz sveta odraslih), prosto ste zabezeknuti. Ne znate kako da postupite?!

Prvo, nemojte da pređete preko toga i da se pretvarate da ništa niste čuli. "Loš jezik" se često koristi u nameri da se skrene pažnja na sebe, ili kao pokušaj testiranja vaše reakcije. Nemojte nikako na dečju psovku da odreagujete smehom, ma koliko vam smešno delovala.

Pitajte dete da li zna šta ta reč znači (većina dece uopšte ne zna). Na razumljiv način mu objasnite značenje reči i recite da takve reči nisu poželjne u vašem domu.

Neki roditelji i dalje praktikuju staromodan način "izlečenja" od "prljavog" jezika - brz i lagan udarac po detetovim usnama. Ako ste pristalica ove metode, onda to izvedite uz zagrljaj i poljubac.

Uvedite novčano kažnjavanje, po sistemu "jedna ružna reč, jedan dinar". Međutim, to je moguće u malo starijem uzrastu, kada dete već ima džeparac.

Možete da mu dozvolite da slobodno koristi ružne reči koje samo izabere, ali mu naredite da ih izgovara na mestu koje je prikladno za to - u kupatilu, na primer. Videćete kako će brzo odustati od prvobitne namere. Nije tako zabavno "šokirati" samog sebe, na tako dosadnom mestu.

(MONDO/Yumama, foto: Guliver/Getty Images)


 
milenaaleksa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Sep 2008
Poruke: 4

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 02, 2009 2:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja mislim da je najpametnije kada dijete pocne da psuje ne obracati paznju na to Rolling Eyes
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 20, 2011 4:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako odvići decu od psovanja

Dete psovke ne mora da čuje od svojih bližnjih, već i na televiziji, u prodavnici, u vrtiću... Dovoljno mu je da ružnu reč čuje jednom, a da je ponavlja bezbroj puta, jer se ponaša kao upijač.

Traženje vinovnika skarednog rečnika predstavlja gubljenje vremena. Za roditelje je mnogo važnije da pronađu pravi način i detetu daju do znanja da je psovanje ružna navika. A kako, to je već druga priča.

Da bi dete prestalo da psuje, roditelj treba svojim primerom da mu to pokaže. Čak i ako je ranije psovao, u prisustvu deteta to je sada neprihvatljivo, zbog čega treba da se potrudi i rečnik upristoji. Ako se ipak dogodi da psovka izleti, mališanima se treba izviniti, pišu "Novosti".

Ukoliko je dete postalo psovač, a da roditelj nije kriv, treba mu objasniti da su reči koje koristi neprihvatljive. Međutim, u objašnjavanju može nastati problem, jer dete nekada, naprosto, ne zna šta je neprihvatljivo, a šta prihvatljivo u izgovoru.

U takvoj situaciji ono stalno može da zapitkuje da li je u redu to što izgovara, što roditelje može dodatno da nervira. Ali, umesto nerviranja, poručuju stručnjaci, roditelji treba da se naoružaju strpljenjem i detetu pomognu da se oslobodi psovanja.

Vikom i ljutnjom neće postići ništa, ali ukoliko mu uskrate gledanje crtanih filmova ili omiljenih slatkiša - sigurno hoće. U takvim okolnostima dete će krajnje ozbiljno da razmisli, želi li da se odrekne psovanja ili omiljenih stvari.

U odvikavanju od psovanja, problem mogu da prave rodbina i prijatelji, kojima je dečje psovanje smešno i zanimljivo. Možda će ga čak i ohrabrivati ili učiti novim nepristojnim izrazima. Ako se tako ponašaju, onda im treba jasno staviti do znanja da to ne čine jer je krajnje neukusno.

U suprotnom, ako se ništa ne preduzme, može da se dogodi da dete na nekom mestu, zaista postidi svoje roditelje psujući.

(MONDO)
 
ulemek mile
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 17 Maj 2011
Poruke: 5

austria.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 26, 2011 11:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Menjaj te ih dok su mali tad su meki kao glina Smile
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 25, 2012 4:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako deci zabraniti psovanje?

Roditelji se često pitaju kako da postupe kada njihovo dete čuje psovke i počne svakodnevno da ih ponavlja. Kako se izboriti sa ružnim rečima?

Evo kako možete da izađete na kraj sa dečjom "erom psovanja".

Psovke ne zaslužuju kaznu
Psovke, ružne reči, poštapalice, žargon... sastavni su deo komunikacije. Nemojte ih braniti detetu, jer ga time onesposobljavate da se snalazi u spoljnjem svetu. Pa šta ako ponekad opsuje? Podrazumeva se da to ne treba da bude pravilo, niti podsticano od strane njegove okoline. Osnovni razlog zašto ne treba da kažnjavate psovanje na grub način krije se u činjenici da će detetu tako, po principu "zabranjenog voća", upravo ove reči postati najslađe i najdraže.

Ignorisanje je najbolji lek
Prema rečima psihologa Jelene Holcer, najbrži način da dete prevaziđe ovu fazu jeste da mu dopustite da ih izgovara bez straha od vaše kazne. Umesto kazne, pokušajte da ovakav rečnik ignorišete. Većina dece predškolskog uzrasta pokušava da isprovocira reakciju svojih roditelja. Istovremeno, misle da će biti još veći i u vašim očima, ukoliko koriste rečnik odraslih.

Budite dobar primer
Međutim, ukoliko po vašem mišljenju dete preteruje, postoji nekoliko mogućih oblika zaustavljanja. Najpre mu jasno i nedvosmisleno recite da ne želite to da slušate. Dalje, budite sigurni da ste dobar primer, to jest da od vas ili vaše najbliže okoline ne može da čuje tako nešto. Objasnite mu da, kada je u društvu sa vama, mora da koristi odgovarajuće reči, baš kao što ih koristite i vi. To je slično kao što postoje pravila ponašanja u kući, i pravila ponašanja u vrtiću, ili pravila kod bake...

Soba za psovanje
Ako vaš razgovor i dalje ne bude imao efekta, primerena kazna je da odredite mesto gde se ove reči mogu izgovarati, i kada dete počne da ih primenjuje, jednostavno ga pošaljite u tu prostoriju. Pre nego što to učinite, takođe upozorite dete šta će se dogoditi. Recite mu: "Zaista ne želim više da slušam reči koje ti upotrebljavaš. One su ružne, nepristojne, i nimalo mi se ne dopadaju. Od sada, svaki put kada želiš da ih koristiš, idi u... (svoju sobu, kupatilo...) i tamo ih izgovaraj, kada si sam. Ali, kada se vratiš ovamo, u društvo, u svoju porodicu, očekujem da ćeš razgovarati uobičajeno, bez psovanja i ružnih izraza".

(MONDO/Yumama)
 
chrisiris
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 68

Datum registracije: 04 Maj 2011
Poruke: 3

france.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 18, 2012 1:36 pm    Naslov poruke: Re: Kad Vase dete pocne da psuje Na vrh strane Na dno strane

nastasenjka je napisao/la sledeće:
Kad vaše dete počne da psuje(4 do 6 godina)

Bićete prilično iznenađeni kada jednoga dana vaše lepo vaspitano dete izgovori prvu ružnu reč. Psovku je čulo negde na ulici, i prihvatilo je kao način govora odraslih. I dok je, puno samopouzdanja prenosi vama (jer eto naučilo je novi pojam iz sveta odraslih), prosto ste zabezeknuti. Ne znate kako da postupite?!

Kao prvo, nemojte da pređete preko toga i da se pretvarate da ništa niste čuli. «Loš jezik» se često koristi u nameri da se skrene pažnja na sebe, ili kao pokušaj testiranja vaše reakcije. Nemojte nikako na dečju psovku odreagovati smehom, ma koliko vam tako izgledala.

Pitajte dete da li zna šta ta reč znači; većina uopšte ne zna. Na njemu razumljiv način objasnite značenje reči i posavetujte ga: takve reči nisu poželjne u vašem domu.

Neki roditelji i dalje praktikuju staromodan način «izlečenja» od «prljavog» jezika - brz i lagan udarac po detetovim usnama. Ako ste pristalica ove metode, onda to izvedite uz zagrljaj i poljubac.

Uvedite novčano kažnjavanje, po sistemu «jedna ružna reč jedan dinar». Ovo je moguće samo u malo starijem uzrastu kada dete već ima svoj džeparac.

Vi možete da mu dozvolite da slobodno koristi reči koje samo izabere, ali mu naredite da ih izgovara na mestu koje je prikladno za to - u kupatilu. Videćete kako će brzo odustati od svoje prvobitne namere. Nije tako zabavno «šokirati» samog sebe, na tako dosadnom mestu.

Izvor: yumama.com


Nazalost ne treba nigde da cuje, koliko sam videla i cula, danas svako dete u srbiji, neznam dali je svugde , ali ja posecujem cesto familiju u Srbiji, i tu deca normalno kazu jbt, za njih to normalno. Ma nema ko ne kaze tu rec svaki minut.. hahahahahahha Pozdrav

_________________
Moj Profil stari je pod 53cat53
 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Sub Sep 14, 2013 7:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni je to zanimljivo...normalno... ne teske psovke...
da ti kazem koliko god da se ti trudis da lijepo vaspitas djete...nista ti neces uraditi...
i nista to djete nece biti bolje od onog drugog...
i ono ce biti onakvo kakvo ono bude htjelo..

ono ce pred tobom ljepo da se ponasa..a kad izdje napolje biti ce kakvo ono hoce..
znam po sebi..takav sam ja bio... Mr. Green a to je i najbitnije...da nikad ne pravis belaj u svom dvoristu i komsiluku...Mr. Green

djecu treba vaspitati da postuju drugu djecu..druge ljude..nauciti ih da cjene drugarstvo...
da vole svoje drugare....da dijele svoje igracke..slatkise i sve svoje sa svojim malim drugarima..

tako ce postati dobri ljudi..a to sto psuje...to nema veze s tim..da li ce biti dobar ili ne...

lijepi maniri ne cine covjeka dobrim...cini ga ono u njemu..i kako se odnosi prema drugima..kako ih i na koji nacin postuje...

isto ti je..ti nekoga mozes i suptilno popljuvati...nista se to ne razlikuje od psovki i pogrdnog izrazavanja i vredjanja...
.
strasno je sto ljudi misle da su recimo manje promiskuitetni ako
se suptilno izrazavaju...i nekoga ponize na taj nacin..
strasno je sto misle da se to razlikuje od bilo kakve psovke...

znas kako kazu ljudi.....izmet je izmet...i on smrdi u sta god da ga zapakujes..ja bio u novinu zamotan ja u sjani zlatni papiric...
on ce isto da smrdi...

samo eto neki ljudi u suptilnosti nalaze izgovore da bi druge ljude ponizili...
i obavezno se ne kace sa mnom..ako me poznaju Confused
jer to kod mene ne prolazi...roditelji su me to naucili..konkretno otac...finjak..nista... Wink kad hoces nekoga da opsujes -opsuj ga-.--ne izmotavaj se..
kad oces nekoga da bijes -razbij ga...i gotova stvar...

mozes ti biti bontonski genije...guru..a mozes raditi stvari od kojih ce se svako normalan zgroziti...hitler..je bio bontonski frik...opsjednut covjek finim manirima..gospodion...pa i staljin...ted bandi...je bio takav..
vecina psihopata i masovnih ubica..su mirni i povuceni obrazovani kulturni ljudi....
tj mozes biti olos...i sa lijepim manirima...kao i sa ruznim..
to ne cini covjeka dobrim ili losim...

kako nauci da psuje - tako ce i prestati...

djeca koja imaju "drustveni djeciji zivot" koja se igraju sa drugiom djecom...iako psuju,,,,stidjece se psovki...pred drugom djecom...i tako ce se najlakse
odvici od njih..kad se postidi... kad mu neka mala pametnica odbrusi..na psovku... Neutral

al' sto jeste jeste slatko ih je vidjeti kad psuju... Razz Razz Razz Razz zato sto ne znaju ni sta to znaci niti bilo sta.... Wink

i da jeste zabrinjavajuce sto djeca i mladi ljudi ovoliko psuju...
nikad to tako nije bilo....ajde muskici i nekako..ali vidjam i cujem i balavice...
da koriste izraze i posvke..koje stvarno nije prijatno cuti...

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
MiraMare
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Apr 2015
Poruke: 3

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 29, 2015 11:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neovisno o našem odgoju i trudu da djeca ne budu u okruženju sa psovkama koje bi mogli zapamtiti i koristiti u budućnosti, to je nemoguće ostvariti. Razlog tome je školsko okruženje u kojem sva djeca pričaju o svemu i koriste brojne psovke, što je nemoguće kontrolirati i utjecati na to..
 
Kenyo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Sep 2015
Poruke: 6

kenya.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 17, 2015 8:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I ja ću da počnem da psujem čim deca pređu sa reči na dela. Keve ću da im psujem. Ako oni mognu da pređu sa reči na dela što ne bi mogo i ja.
 
ida_ri
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 30

Datum registracije: 25 Maj 2012
Poruke: 20

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 19, 2015 4:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Po mom iskustvu pocnu vec sa 3,4 godine Shocked
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Kad Vase dete pocne da psuje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon