www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sveti Stefan
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 24, 2005 1:38 pm    Naslov poruke: Sveti Stefan Na vrh strane Na dno strane

Postoji mišljenje da je Sveti Stefan Porfirogenitov «Novi grad» jer se nalazi naspram Starog rada - Budve. Medutim, ne postoji za sada nikakva ozbiljnija indicija koja bi opravdala ovakve pretpostavke o starosti Svetog Stefana. Cak ni njegov prvi pomen u XV vijeku nije sasvim jasan. Ovo mjesto se prvi put pominje 1442. godine, kada je jedan dio Paštrovica, pod vodjstvom Radica Paštrovica i njegove brace, iz tvrdjave blizu morske obale pružio otpor Stevanu Vukcicu, bosanskom velikom vojvodi, koji je tada pridobio Crnojevice i ovladao Gornjom Zetom. Ovi istorijski podaci se mogu odnositi jedino na Sveti Stefan.

I po predanju je Sveti Stefan - središte Paštrovica podignut krajem XV ili pocetkom XVI vijeka. «Dvanajest Paštrovskih plemena su prvobitno u gradicu sagradili po jednu kucu u koju bi se sklanjali žene i djeca u slucaju neprijateljskog napada . Vremenom su ovdje Paštrovici podizali magazine, kuce i crkvice. Skoro svaka kuca ima u prizemlju magazin, u kojima su vlasnici držali razni mrs, najviše ulje, koje su sa rujem, kupljenim od Crnogoraca izvozili u Mletke. U Svetom Stefanu je bilo sjedište paštrovske bankade dvije-tri stotine godine.»

Legenda kaže da je poslije jedne bitke sa Turcima od plijena napravljena tvrdjava. Sudeci po zidovima utvrdjenja, na kojima nema ostataka gradjenja iz perioda prije upotrebe vatrenog oružja, može se zakljuciti da je nastalo najranije u XV vijeku. Turci su razrušili utvrdjenje u doba Kiparskog rata, a Paštrovici su više puta tokom XVI i XVII vijeka tražili od Venecije da im ga podigne, jer je ono za njih od životne važnosti.

Samim tim što se nalazilo prakticno na ostrvu naselje je bilo vrlo pogodno za odbranu. Prema kopnu zidovi su bili nešto bolji i imali su neku vrstu manje kule. Osim još prema istoku na drugim stranama i nije bilo potrebe za zidovima. Naselje se vjerovatno formiralo oko stare crkve sv. Stefana koja se nalazi na vrhu ostrva. U gradu postoji još crkvica sv. Preobraženja iz 1693. godine, kao i jedna manja na zapadnom kraju ostrva. Ulice su izlomljene i krivudave kao i u svim primorskim mjestima ali ipak najveci broj ima pravac istok - zapad zbog konfiguracije terena.

Grad je u XX vijeku iseljavanjem preostalog stanovništva pretvoren u hotel.



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 24, 2005 1:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

GRAD HOTEL SVETI STEFAN

Sveti Stefan se nalazi u sredisnjem dijelu Budvanske rivijere. Negdasnje ribarsko seoce, koje se u spisima prvi put pominje 1442, od 1960. je svjetski poznat grad-hotel sa konfornim vilama i apartmanima. Prema jednom predanju, Pastrovici su naseobinu sagradili blagom otetim od Turaka u 15.vijeku. Stoljecima kasnije, Sveti Stefan bio je i sjediste Pastrovica, a gdje je zasijedao i odluke donosio i njihov sud zvani bankada. Ova tradicija odrzala se do danas.

Baveci se uglavnom ribarstvom i maslinarstvom, negdasnji zitelji ovog ostrvceta, tjerani tegobnim zivotom i oskuidicama, napustali su ga i u potragu za boljim zivotom kretali put Carigrada, a kasnije Amerike i daleke Australije. Kraj druog svjetskog rata ostvrce je docekalo gotovo pusto. Zahavljujuci ideji istaknutioh crnogorskih slikara, poput Lubarde i Milunovica, grad-hotel svoje prve goste primio je prije cetrdeset godina. Ubrzo dobija i titulu jednog od najekskluzivnijih ljetovalista na svijetu. Narocito je prestizna i vec legendarna vila "118".

"...Kao da sam se vratila u grad iz najljepse bajke mog djetinjstva", kazala je za jedne posjete Svetom Stefanu italijanska filmska diva Sofija Loren.

Na ovom, po mnogima najatraktivnijem mjestu cijele jadranske obale, nailazimo na veoma rijetku prirodnu pojavu u svijetu - tombolu. To je pjescana prevlaka koja spaja obalu s hridi, na kojoj je izgradjen Sveti Stefan.

S lijeve i desne strane tombole prostiru se dvije pjeskovite plaze, crvenkaste boje pijeska, duzine 1170 m.

U zaledju se nalazi hotel, restorani, kafei, ronilacki klub, parking, u parku uredjenom u mediteranskom stilu. Sveti Stefan je jedina de lux lokacija na Crnogorskom primorju, a njegov ekskluzivitet je odavno poznat u svijetu.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 24, 2005 2:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nadam se da mi nece zameriti..u ovom sam javljanju preuzela post jedne zene koja sa tolikom ljubavlju pise o obvom gradicu...evo citajte..gledajte..uzivajte...
MOJA EROGENA ZONA - SVETI STEFAN

Lepota, lepota, lepota... jedino što se može reći, jer uglavnom ostanete bez teksta, onog momenta kad ugledate Sveti Stefan. Miran, tajnovit, uzbu|ujući, stamen, usamljen i beskrajno ponosan kako i dolikuje jedinstvenoj lepoti. Sveti Stefan vas privlači nekom magijom, jednostavno obuzme vas čudno uzbu|enje..., prorade vam sva čula.

Ulazeći uskom trakom u Grad-hotel, nezamislivog luksuza, okruženog morem, osetila sam neko tajnovito uzbu|enje, svojstveno tajnim ljubavima. ^ula sam more čiji su talasi valjali sitno kamenje i pesak i razbijali se o kamene hridi Svetog Stefana. Slušala sam talasanje mora i do sad u životu, ali nikad ovako.Nisam odolela, snimila sam taj zvuk da ga prenesem mojim slušaocima (bili su oduševljeni, jedna slušateljka se čak rasplakala). Nisam bila usamljena u pokušaju da zabeležim te neobične zvukove talasanja mora. Moj kolega or|e, tako|e nije odoleo i on ih je snimio. Još jedan zvuk je bio tako jak, jednostavno, morate da ga čujete. Zrikavci. Galame, kao da se bune protiv drugih glasova. Jednostavno ovo je njihovo carstvo, njihova teritorija.

A onda, carstvo za oči, ona lepota sa početka priče. Boje su jarke i zaslepljujuće, onako kako to i dolikuje "zvezdi" Jadrana ili "biseru", ili "Raju", kako su ga karakterisale neke slavne ličnosti koje su ovde poravile... Oči su mi bile pune lepote. Sive kamene kuće, pune nezamislivih udobnosti i carstvo za sva čula, pore|ane su u grozdovima, svaka kao zasebna celina okrenuta moru i suncu. Blještavo plavetnilo, crveni krovovi, sočno rastinje...

Nekada centar Paštrovića, danas ekskluzivno turističko naselje, sa čuvenim apartmanom 118, sa 36 kuća (ne računajući objekte hotela i restorana), sa bazenima, vodopadima, mirisnim vrtovima, bunarom želja (ako ubacite novčić, kažu, želje se obavezno ispunjavaju).

Ime je dobio po Svetom Stefanu, Svetom Arhi|Akonu Stefanu, zaštitniku od svih zala. Prvi put se pominje 1442. godine. Po predanju, sagra|en je od plena turskih gusarskih brodova, ukotvljenih na plaži Jaz kod Budve. Na tom prirodno zaštićenom mestu Paštrovići su sagradili utvr|enje i po jednu kuću za svako pleme, ukupno 12. Utvr|enje se vremenom pojačavalo kulama i odbrambenim bedemima sa puškarnicama. Naselje se uvećavalo i postajalo gradić, trgovački i politički centar Paštrovića.

Sveti Stefan je povezan kopnom, peščanim sprudom koji je nastao dejstvom morskih talasa (to je onaj zvuk, kome ne možete odoleti) i taloženjem velikih naslaga šljunka i peska. Ova retka pojava, zove se "tombola".

Nadam se da mi nećete zameriti što svoja osećanja delim sa vama, vernim čitaocima TURISTI^KE PRIZME, ali ovde, na Svetom Stefanu, osećam se voljenom. Miluju me zraci sunca, nežno dodiruju talasi najlepšeg mora na svetu, Jadranskog, vetar mi češlja kosu, a pluća su mi ispunjena nesvakidašnjim mirisima. I sada osećam miris mora i rastinja u nosu i poljubac Svetog Stefana na usnama i u srcu. "Deluješ zaljubljeno", reče moja mlada koleginica Zorica. "Zašto "deluješ", -upitah, upravo sam se zaljubila na prvi pogled. - U koga? - U Sveti Stefan, moju jedinu erogenu zonu, koju sam upravo otkrila upravo tog 12. jula 2000. godine, pijuckajući kampari na terasi restorana na Svetom Stefanu.

Apartman 118 se renovira, nadam se da će uskoro biti završen kako bih mogla pohrliti u zagrljaj mojoj velikoj, večnoj ljubavi i lepoti, Svetom Stefanu. Ko zna... možda već u sledećem veku, sledeće godine..., valja se za početak milenijuma.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 24, 2005 2:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sveti Stefan


Na proibalnom pojasu, koji oplakuje kristalno more, u neposrednoj blizini Budve, nalazi se Svati Stefan, "Grad-hotel", jedinstven u svijetu. Kao da je izronio iz mora, elegantno pokazujuci svoje cari. Sveti Stefan je cudesan grad u kojem je na neobican nacin spojeno vrijeme proslo i sadasnje. Njegove gusto zbijene, kockaste kuce odslikavaju arhaican ambijent, budeci neku davnu romantiku zivljenja i, istovremeno, u sjaju i luksuzu enterijera tih istih malih usnulih kuca, nudi raskosne mogucnosti koje obezbedjuju buran nocni zivot na Jadranu, zadovoljavajuci kriterijume elitne klijentele.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 24, 2005 2:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A evo i misljenja nekih stranaca o njemu Wink
Neotkriveni dragulj Evrope

Crna Gora rijetko kad nudi bilo šta što nije od izuzetne vrijednosti. Ekskluzivno ostrvo-hotel Sveti Stefan je balkanski Sent Trope, mjesto koje je krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih bilo uvršteno u deset najekskluzivnijih svjetskih destinacija, primamljivih za visoko društvo.

Stara crnogorska izreka koja kruži među otvorenim i pristupačnim mještanima glasi: "Odmaraj se tokom dana da bi mogao blaženo da spavaš po noći."Poslije nekoliko dana provedenih u ovoj zemlji, "ušuškanoj" na jadranskoj obali između Hrvatske i Bosne na sjeveru i Albanije i Grčke na istoku, shvatate da je Crna Gora jedan od neotkrivenih dragulja Evrope. I upravo je ovo mjesto gdje ćete ponovo otkriti devizu "osjećam se dobro", kada se zasitite od životne trke koju imate kod kuće.
Crna Gora ima 117 plaža, koje zapljuskuju tople plavo-zelene vode Jadranskog mora, istorijsko nasljeđe čiji su svjedoci romaničke i gotičke katedrale i fantastičan izbor restorana s plodovima mora, koji nude 116 vrsta jestive ribe.Kako je vrijeme uglavnom toplo i sunčano, posjetioci imaju dovoljno vremena za "istraživanje" terena. Mnogi se slažu da su liješkarenje na suncu, a zatim san u miomirisu mimoza na ostrvu okupanom mjesečinom, idealno bjekstvo od stvarnosti.
Staro ribarsko ostrvo Sveti Stefan bilo je omiljeno mjesto Elizabet Tejlor i Ričarda Bartona. Tvrđava koja je kasnije pretvorena u hotel, bez sumnje je bila potresana njihovim svađama. Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih,ovo mjesto je bilo uvršteno u deset najekskluzivnijih svjetskih destinacija, primamljivo za visoko društvo: filmske zvijezde i plemstvo, uključujući princezu Margaretu. U ranim devedesetim, oko 45 hiljada Britanaca godišnje je ljetovalo na plažama koje su tada bile "južni kraj" Jugoslavije.Ako posmatramo iz perspektive jednog turističkog centra kao što je Budva, ovo ekskluzivno ostrvo-hotel je balkanski Sent Trope.
Da nastavimo o vezama ovog ostrva sa svijetom filma. Holivudski filmski radnici, koji vape da nađu mjesto "scenskih čuda", pravili su čarobne filmove na ovom ostrvu, kao što su " Džejson i Argonauti" i "Dugi brodovi", a prošlog proljeća, za vrijeme snimanja "Matilde", Džeremi Ajrons je odsjeo u omiljenoj vili Bartonovih.Ričard Vidmark, Sofija Loren i Kirk Daglas su sada možda samo imena zapisana u prašnjavom hotelskom registru, ali i ikone današnjice, kao što je Klaudija ifer, takođe su boravile u ovim krajevima.
Na stranu ova "zvjezdana prašina", Crna Gora rijetko kad nudi bilo šta što nije od izuzetne vrijednosti - i upravo zbog toga je turistička agencija "Holiday Options", ponudila ovo mjesto kao novu destinaciju, kada se u ovaj dio Balkana vratio mir.Cijena sedmičnog boravka u špicu sezone iznosi oko 599 funti - ali bilo bi dobro da unaprijed provjerite da li vaša hotelska soba ili vila imaju pogled na more, kao i to da li ste dovoljno u formi da se penjete uz uske staze koje vas možda tamo očekuju.Sveti Stefan je udaljen od tivatskog aerodroma oko 40-tak minuta vožnje, sa direktnim letom do Britanije u trajanju od oko dva i po sata.Nakon što pređete most do ostrva i prođete kroz stare zidine, obuzima vas osjećaj da ste došli na neko posebno mjesto. Cijelo selo, sa svojim kamenim stazama, stepeništem, trgovima, dvorištima sa vrtovima i redovima vila, potpuno je u sjenci oleandera, mimoze i palmi. Osim hotelskog smještaja, na ostrvu se nalaze i mala crkva, barovi, restoran - terasa i bazen sa slanom vodim, ugrađen u liticu.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
begoran
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 13 Mar 2005
Poruke: 89
Mesto: Zrich / Beograd

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 25, 2005 2:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam bijo u svetom stefano i mnogo mi je se svidjalo. Samo je to za starije ljude.
Ali restoran je super. jedan od najboljih u crnoj gori
 
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 18, 2005 5:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

prelep je, steta samo sto je tako skup.

_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
loodilo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jan 2004
Poruke: 14
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 18, 2005 6:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

prelepo ostrvce Smile bio sam na njemu mali milion puta Very Happy smorilo me Mr. Green
 
danij
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 02 Jan 2005
Poruke: 557
Mesto: SABAC/SCG

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 29, 2005 9:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jeste prelepo,al malo stvarno malo smara nista se ne desava narocito Shocked Rolling Eyes

_________________
*D*a*n*i*j*e*l*a*
 
Nigel
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 16 Sep 2005
Poruke: 61

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 9:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mozda i najlepse mesto (uz zaliv naravno) na crnogorskoj obali.
istina nije za mladje , nije neko mesto za provod, ali zato nema boljeg mesta za porodicno letovanje
 
victory
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 59

Datum registracije: 25 Jul 2005
Poruke: 152

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 02, 2005 11:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikad nisam bila na Svetom Stefanu, ali po prethodno napisanom i nije neko čudo od mesta, samo što je IN ( po cenama). Neka hvala lepo.
 
nenaantena
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 12 Dec 2005
Poruke: 2649
Mesto: tamo gde zivot traje ..............

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 26, 2006 4:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

veliki zalogaj koji mali broj pojedinaca moze sebi da priusti
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Sveti Stefan Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon