www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Odricanje bosanskog drzavljanstva
Upišite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete menjati ili upisivati poruke.    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Little_dress
~50% angel & 50% devil~
~50% angel & 50% devil~



Godine: 43

Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 3035
Mesto: Dream world

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 26, 2005 12:48 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Znam da je ovo trenutno jedan od „najprometnijih“ foruma ex-yu i da sigurno mnogi forumasi imaju svjeze informacije, zanima me da li je neko skoro radio odricanje od bosanskog drzavljanstva? Kolko taksa kosta sta sve treba imat od papira gdje se radi, ko je nadlezan ko nije nadlezan, gdje se vade koji dokumenti u Bosni i Hercegovini.

Zovem ambasadu BiH svaki dan 8 dana, niko se ne javlja, kao da su mi broj na ignore stavili. A drug mi trebao produziti pasos, prica da kad ih je dobio da su mu rekli da mora licno do njih doc jer ne daju telefonom informacije a put mu je 200 kilometara do njih, doso do njih nakon 3h voznje i rekli mu sta mu nedostaje hehehe luudiloo

Molim samo ozbiljne i informativne odgovore jer je i sama tema izuzetno ozbiljna i precizna.


 
bjankovic83
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Mar 2005
Poruke: 8

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 26, 2005 10:02 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Tako ti je to drzava ih placa sto bi se javili – radili ne radili plata stize' svakog prvog u mjesecu.
 
kreativnium
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 03 Feb 2005
Poruke: 11
Mesto: belgrade

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 06, 2005 1:50 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

imam ja informacije ali nisu „najsvjezije“, moj brat je iz Londona radio proceduru odricanje od BiH drzavljanstva preko advokatskog biroa Prnjavorac 1998 ili 1999 godine, ne znam postavit sliku tog dokumenta rado bi. Prisjecaam se kako je to islo prva nasa komsinica sprat iznad nas je sudija Kantonalnog suda u Sarajevu moja mama ju je pitala oko procedure ona je rekla da licno ona ne zna nista kao sudija oko toga ali da se obratimo advokatskom birou Prnjavorac i sa njima dogovorimo. Tako je brat i uradio, i onda je sve zavrsio emajlom nije morao ici u Bosnu. To sto treba iz Bosne i Hercegovine ne sjecam se jer su oni svu dokumentaciju pripremili i izvadili za brata a iz Engleske je trebalo uvjerenje da je drzavljanin Engleske i dokaz o adresi da je prijavljen u Engleskoj i ima stalno boraviste i mozda jos 2 dokumenta kojih se vise ne sjecam.

Posto su moje informacije stare nekih 6 god najbolje da im posaljes emajl na adresu www.advokat-prnjavorac.com a ovo je link koji se odnosi na njihovu specijalizaciju: www.advokat-prnjavorac.com/drzavljanstvo.html

Super su a koriste i blagodati racunarnih tehnologija tako da je to preko njih sve prelijepo i super uradit divni ljudi odlicni profesionalci za svaku pohvalu a povoljne i pristupacne cijene kaze brat da je cijena bila bas prejeftina spram savrsene usluge.

Takodje ako ti ne bude tesko pozdravi ih puno od porodice Mihaljevic / London.

Sto se tice duzine postupka oni su to prebrzo uradili stvarno dok ambasada bih radi 6-12 mjeseci, oni su u par dana kako me sjecanje sluzi.

_________________
hallo!
 
Little_dress
~50% angel & 50% devil~
~50% angel & 50% devil~



Godine: 43

Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 3035
Mesto: Dream world

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 06, 2005 8:25 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Hvala ti puno sad cu ja njima email poslati, a nasla sam i ovaj Informativnog clanka, a ujedno u istom se spominje isti taj advokatski biro koji je naveden ranije
BiH ima sporazum o dvojnom državljanstvu samo sa tri zemlje

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH upozorio je da BiH samo sa tri zemlje ima potpisan sporazum o dvojnom državljanstvu."BiH je sporazum o dvojnom državljanstvu zaključila samo sa Hrvatskom, Srbijom i Švedskom".
On je dodao da je od Ministarstva inostranih poslova BiH dobio odgovor da je do sada samo još Crna Gora dostavila BiH nacrt sporazuma o dvojnom državljanstvu.

"Očigledno je da postoji hroničan nedostatak inicijative da se konzumira Ustav BiH u dijelu u kojem se govori o dvojnom državljanstvu", istakla je Alma Prnjavorac, advokat, pravni ekspert za državljanstvo BiH

Prema njenim riječima, potrebno je zabrinuti se zbog toga što se ne koristi ova ustavna mogućnost i što se ne podstiču inicijative za zaključivanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu. .


Parlamentarci su poslaničko pitanje o tome sa koliko je zemalja BiH potpisala sporazum o dvojnom državljanstvu ili otpočela raspravu o njegovom zaključivanju ranije postavio Ministarstvu inostranih poslova BiH, a dobijeni odgovor komentarisali su na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma.

U 1. članu Ustava BiH rečeno je da državljani BiH mogu imati državljanstvo druge države, pod uslovom da postoji bilateralni sporazum kojim se to uređuje.

Odobravanje tih sporazuma u nadležnosti je Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

_________________
 
victory
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 59

Datum registracije: 25 Jul 2005
Poruke: 152

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Avg 07, 2005 4:11 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Ovo je za svaku pohvalu i od koristi ako kome kad zatreba sto se tice odricanja od BiH drzavljanstva.

Tema je malo zamrla proslo je par mjeseci od otvaranja, da ne pokrecem drugu raspravu, mene zanima nesto slicno van BIH sam 10 godina kako ide oko pasosa i licne karte BiH koliko mi treba vremena za to dal ko zna krajem ovog mjeseca sam planirala na godisnji odmor u Bosnu pa da vidim dal cu se moci organizirati.
 
Velja25
~ Sanjicin komšija ~
~ Sanjicin komšija ~



Godine: 37

Datum registracije: 20 Jan 2004
Poruke: 2594
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 08, 2005 10:53 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Evo podataka sa strnice Ministarstva za razbjegla lica:

PUTNE ISPRAVE BOSNE I HERCEGOVINE

Putne isprave državljanima BiH izdaju, pod uslovima i na način propisan Zakonom o putnim ispravama Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“br. 4/97, 1/99, 9/99, 27/00, 32/00, 19/01 i 47/04):

• Nadležni organi u entitetima i Brčko Distriktu,
• Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine,
• Diplomatska ili konzularna predstavništva Bosne i Hercegovine, državljanima BiH koji borave u inostranstvu tri mjeseca ili duže, ili koji borave kraće od tri mjeseca ukoliko im je rok važenja putne isprave istekao, te ukoliko je pasoš uništen, oštećen, ukradena ili izgubljen.

Pasoš je javna isprava na osnovu koje se utvrđuje identitet i državljanstvo nosioca. Izdaje se s rokom važenja od 5 godina, a za djecu do 16 godina starosti s rokom važenja od 2 godine.

Putni list je privremena isprava s rokom važenja od 20 dana (od dana izdavanja), izdaje se licima koja su izgubila ili im je oštećen važeći pasoš Bosne i Hercegovine i koristi se za jednokratno putovanje u Bosnu i Hercegovinu.

Zamjena pasoša Bosne i Hercegovine

Ukoliko lice želi izvaditi pasoš/putovnicu prije isteka važenja pasoša/putovnice potrebno ja da napiše izjavu i navede razloge zbog kojih želi da izvadi novi pasoš/putovnicu.

U slučaju gubljenja ili krađe pasoša/putovnice potrebno je priložiti:

• Potvrdu o gubljenju ili krađi pasoša/putovnice (potvrdu izdaje Policijska stanica gdje je prijavljeno gubljenje pasoša/putovnice)
• Uplatnicu o proglašenju pasoša/putovnice nevažećim (uplaćuje se na račun Službenog glasnika na šalteru pošte)

IZDAVANJE PUTNIH ISPRAVA U DKP Bosne i Hercegovine

1. Sve osobe koje su rođene u inostranstvu, a državljani su Bosne i Hercegovine porijeklom po jednom ili oba roditelja, ili su državljanstvo Bosne i Hercegovine stekla naturalizacijom (primljena u državljanstvo Bosne i Hercegovine ), dužne su uz postojeći pasoš, prilikom podnošenja zahtjeva priložiti i originalno uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine koje ne smije biti starije od 6 mjeseci.

2. Osobe koje su rođene u jednoj od bivših republika bivše SFRJ, a koje su na dan 06. april 1992. godine imale prebivalište u Bosni i Hercegovini, stiču pravo na državljanstvo Bosne i Hercegovine po sili zakona, s tim da moraju, ukoliko to do danas nisu učinile, izvršiti naknadni upis u (Matičnu knjigu rođenih - MKR) sa upisom činjenice državljanstva Bosne i Hercegovine

PASOŠ ZA DIJETE

Prilikom podnošenja zahtjeva za pasoš za dijete oba roditelja kao i samo dijete, koje je starije od 2 godine, dužni su lično podnijeti zahtjev u prostorijama DKP-a.

Ukoliko je jedan od roditelja spriječen, potrebno je priložiti njegovu punomoć ovjerenu od strane nadležnih organa (notar, opština, sud i slično), kao i original važeće putne isprave, ili ovjerenu fotokopiju iste.

Ukoliko se dijete nalazi pod starateljstvom, potrebno je priložiti dokaz nadležnog organa iz Bosne i Hercegovine o starateljstvu.
Lica koja su napunila 16. godinu života, dobijaju pasoš sa rokom važenja na 5 godina. Djeci do navršene 16. godine života se izdaje putna isprava - pasoš sa rokom važenja od dvije godine.

Prijevremena zamjena pasoša

• osobama koje su promjenile prezime prilikom sklapanja braka,
• iz razloga promjene imena ili prezimena putem odgovarajućeg postupka vođenog u Bosni i Hercegovini,
• radi oštećenja putne isprave i sl.

Za podnošenje zahtjeva za izdavanje putne isprave nakon promjene prezimena sklapanjem braka potrebno je prethodno izvršiti prijavu zaključenja braka u Matičnom uredu u Bosni i Hercegovini. Tek nakon izvršene prijave u Bosni i Hercegovini, moguće je podnijeti zahtjev za izdavanje pasoša.

Taksa za putnu ispravu sa poštarinom iznosi 125 € i plaća se prilikom podnošenja zahtjeva. Nemože se plaćati u gotovini, već bankovnom karticom ili putem banke.

Za osobe, koje su u posjedu vize "Duldung", pod uslovom da primaju socijalnu pomoć (što dokazuju potvrdom ne starijom od mjesec dana) naplaćuje se izbjeglicka taksa u iznosu od 74 €.

Osobe kojima je pasoš na bilo koji način oštećen (poderana, izblijedila, nepažnjom došla u dodir sa vodom ili drugim tečnim tvarima), i putna isprava čije su stranice od čestih prelazaka granica u potpunosti popunjena graničnim pečatima i time iskorištena i sl., imaju pravo na prijevremenu zamjenu putne isprave. U cilju zamjene potrebno je priložiti sva dokumenta i izvršiti uplatu propisane tackom 1.

Zahtjev za izdavanje pasoša zbog gubitka ili krađe (duplikat– pasoša)

Ukoliko je putna isprava ukradena/ izgubljena, potrebno je prije svega prijaviti krađu/ gubitak putne isprave nadležnim policijskim organima ili uredima za strance po mjestu gubitka pasoša, dobiti od njih potvrdu o prijavi krade/ gubitka, po mogucnosti sa navedenim podacima o broju, datumu i mjestu izdavanja putne isprave. Nakon dobijanja potvrde o prijavi krađe, podnosi se zahtjev za izdavanje pasoša Bosne i Hercegovine.

PREBIVALIŠTE I BORAVIŠTE U BOSNI I HERCEGOVINI

Prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta, kao i adrese stanovanja obavezno je za sve državljane.

Državljani mogu prijaviti samo jedno prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta i boravišta vrši lice koje se prijavljuje odnosno koje se odjavljuje ili ovlašteni zakonski zastupnik, a za maloljetno lice vrši roditelj, staratelj, odnosno organ starateljstva.

Državljanin Bosne i Hercegovine nije dužan da se lično odjavi u prethodnom mjestu prebivališta ili boravišta.

Odjavu će izvršiti službeno lice u prethodnom mjestu prebivališta i boravišta.

Za prijavu prebivališta/boravišta i promjenu adrese stana potrebno je dostaviti:

• Zahtjev za prijavu prebivališta/boravišta i promjene adrese stana (podnosi se na obrascu PBA-1)
• Ličnu kartu/Osobnu iskaznicu ili drugi dokaz identiteta (za maloljetno lice rodni list ili drugi dokaz o identitetu)

Za prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta i boravišta kao i promjene adrese stanovanja na plaća se taksa.

Državljanin koji se stalno nastani u inostranstvu ili koji u inostranstvu boravi duže od jedne godine odjavljuje svoje prebivalište u Bosne i Hercegovine putem Diplomatsko - konzularnih predstavništava u zemlji u koju se stalno nastanio.

Ako državljanin ne namjerava da se stalno nastani u zemlji u kojoj trenutno boravi nije dužan odjaviti prebivalište u Bosni i Hercegovini.

JEDINSTVENI MATIČNI BROJ

JMB za građane rođene u Bosni i Hercegovini dodjeljuje nadležni organ po službenoj dužnosti po mjestu rođenja u kojem je upisan u Matičnu knjigu rođenih u Bosni i Hercegovini.

Nadležni organ je dužan da djetetu dodjeli JMB u roku od 15 dana od dana upisa u Matične knjige rođenih.

Državljaninu se samo dodjeljuje jedan JMB. JMB se može dodjeliti samo jednoj osobi.

Ako dvije ili više osoba imaju isti JMB, nadležni organ odnosno organi poništavaju sve JMB osim prvog dodjeljenog i upisanog u bazu CIPS-a.

LIČNA KARTA/OSOBNA ISKAZNICA

Lična karta/Osobna iskaznica je javna isprava kojom se dokazuje identitet, činjenica mjesta i datuma rođenja, prebivališta odnosno boravišta za raseljenu osobu i državljanstva Bosne i Hercegovine i Hercegovine. Državljani Bosne i Hercegovine mogu koristiti ličnu kartu/osobnu iskaznicu za prelazak državne granice u odredenim okolnostima i pod uslovima utvrđenim bilateralnim sporazumima izmedu Bosne i Hercegovine i druge države.
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 08, 2005 11:04 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

nego mene zanima kako se moze ostvarit dvojno drzavljanstvo ima li sanse ikakve da li ce mene BiH odjaviti iz drzavljanstva ako uzmem recimo drzavljanstvo XY EU drzave?

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
PantaOz
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Maj 2005
Poruke: 23
Mesto: Brisbane

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 06, 2005 2:07 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Dameski je napisao/la sledeće:
nego mene zanima kako se moze ostvarit dvojno drzavljanstvo ima li sanse ikakve da li ce mene BiH odjaviti iz drzavljanstva ako uzmem recimo drzavljanstvo XY EU drzave ?

Nece te pobrisat nema sanse, jer bi tako izgubili novce koji im pripadaju da od tebe naplate taksu za odricanje od BiH drzavljanstva. Znaci moras sve sam svojim parama.
 
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 13, 2005 12:22 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Pa da, taksa je skupa, tu držva Bosna i Hercegovina mnogo prihoduje novca od takse za odricanje od BiH državljanstva.

_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 13, 2005 12:31 am    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Pazi ovo: „"Očigledno je da postoji hroničan nedostatak inicijative da se konzumira Ustav BiH u dijelu u kojem se govori o dvojnom državljanstvu", istakla je Alma Prnjavorac, advokat, pravni ekspert za državljanstvo BiH.“

Pa nece vlast nista da radi da napravi vise tih ugovora o dvojnom drzavljanstvu sa sto mogu vise drzava, neradnici jedni!

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 7:24 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

A imas i ovdje slicnu temu koja se odnosi na odricanje od BiH drzavljanstva, mozda ti i ona moze pomoc: http://forum-bosanskog-naroda.de/ispis-iz-bosanskog-drzavljanstva-BiH.htm mart mjesec 2005 godine svjeze informacije takodje

Ne znam da li sam dobro postavio link tehnika mi nije posebno jaka strana mislim da se moze kliknut

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 27, 2005 8:42 pm    Naslov poruke: Odricanje bosanskog drzavljanstva Na vrh strane Na dno strane

Zanimljivi podaci:
Državljani slijedećih država mogu najviše putovati svijetom bez viza

Pasoš / državljanstvo SAD vam omogućuje da bez vize uđete u 161 zemlju, međutim državljani Finske, Švedske i Velike Britanije omogućuje ulazak za jednu zemlju više, dakle u 162, bez vize.

Ove tri zemlje su one s čijim pasošem možete putovati u 162 druge bez bilo kakve vize, nakon njih slede državljani Danske, Nemačke, Luksemburga i SAD sa 161 zemlje, a potom državljani Holandije, Italije i Belgije i sa 157 zemljom, Francuska, Kanada, Irska, Japan, Norveška, Portugal i Španija i tako dalje.

Na začelju tabele je Avganistan. S državljanstvom te zemlje možete putovati, bez vize, samo u 24 zemalje. Irak je nešto bolji sa 31 zemljom, a pri samom dnu tabele su i Pakistan te Somalija, piše Vox news.

Zanimljivost je i to da je Kina treća po redu najveća svetska ekonomija, a da njeni građani bez vize mogu putovati u samo 42 zemlje. No, to su već politički razlozi, a i to što Kina svoju ogromnu ekonomsku vrednost nije pretvorila u međunarodni uticaj.

Interesantno je i da su neke druge ekonomski moćne i uticajne zemlje gotovo na začelju tabele. Tako državljani Saudijske Arabije sa svojim pasošem bez vize mogu putovati samo u 52 zemlje.

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete menjati ili upisivati poruke.    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Odricanje bosanskog drzavljanstva Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon