www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Edipov kompleks i edipovci
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 29, 2005 10:46 am    Naslov poruke: Edipov kompleks i edipovci Na vrh strane Na dno strane

Edipalna faza se smatra normalnom fazom u psihoseksualnom razvoju coveka. Ona se smesta izmedju trece i pete godine zivota. U tom periodu su decaci posebno vezani za majke (a devojcice za oceve), moze se reci da su "zaljubljeni" u njih, a oceve (a devojcice majke) vide kao konkurenciju i smetnju s jedne strane, a kao idole s druge. Deca o tome cesto i otvoreno govore (npr. decak prica kako hoce da se ozeni sa mamom ili vaspitacicom) i to je potpuno normalno. Frojd je smatrao da decaci odustaju od edipalnog izbora, tj. majke, iz straha od oca (tj. agresora, cuveni kastracioni strah) i da se tom prilikom identifikuju sa njim i usvajaju njegove moralne norme (i na taj nachin grade superego). Ako povucemo paralelu sa odraslima, mozemo reci da su svi prosli kroz tu fazu i da je ona u svakom slucaju na neki nachin uticala na kasniji izbor partnera i uopste na odnose sa suprotnim polom. Taj uticaj je apsolutno "iznijansiran", tj. razlichite varijante razreshenja edipalne problematike, mogu na razlichite nachine utichati na kasniji zivot i tu je tesko formulisati neka jednostavna pravila. Jedan od primera nerazreshene edipalne problematike bi mogao biti muskarac koji se stalno "vezuje" za zauzete zene i sa posebnim uzitkom "rastura" veze. Drugi i nama mnogo poznatiji i blizi primer, tj. oblik, su muskarci koji cesto, u svojim zenama traze svoju majku. To su primeri, koje svakodnevno i skoro u svakom muskarcu pronalazimo, samo u razlicitim oblicima! Sa zenama je to, malo redja-blaza i drugacija pojava, a najcesci primer su zene/devojke, koje se vezuju uvek za dosta starije muskarce (starije od njih samih 10 i mnogo vise godina). Ili pak, za zauzete muskarce, jer u onima koji su vec ocevi, muzevi-one vide stabilnost, sigurnost, zastitu!
Kakvo je vase misljenje o tome? Da li je neko u vasem okruzenju "klasican, skolski primer" edipovca? Da li ste vi sami edipovac? U kojoj meri? Pitanje za diskutante sa decom: da li primecujete ovu pojavu kod svoje dece? Koliko se i na koji nacin trudite da taj suzbijete tu pojavu kod svog deteta? Tema o kojoj ima dosta da se kaze! Pa da cujemo vasa misljelnja, razmisljanja, iskustva!
Pozdrav za sve!



_________________


 
Mixipro
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 05 Mar 2005
Poruke: 1091

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 29, 2005 11:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pa ovako Edipov kompleks je vezanost za majku (Mit o Edipu kada je Edip ubio svog oca ozenio se sa sa majkom sa njom imao decu pa kad je sazno da mu je majka izvadio sebi oci ili se ubio....) i od tada se kaze za nekog da ima edipov komleks kad je vezan za majku (obicno musko dete). Po meni kad je malo dete donekle je normalno ali kad ima 10, 15, 20... godina mislim da je to bolest. Evo moja mladja ludja sestra je do skoro spavala sa majkom a i znam jednog malog koji ima 10-ak godina i spava sa majkom ja mislim da su majke krive sto su to dozvolile. Da se previse vezuju za svoju decu.....Bar ja tako gledam na to
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 29, 2005 11:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Edipov kompleks nije samo za one, koji su vezani samo za majku! Vec i za oca. Vec sam objasnila gore.
Edip je neznajuci ubio svog oca(nije znao da mi je to otac) i neznajuci da mu je Jokasta majka, ozenio je. Prema Sofoklu, kada je Edip saznao da je počinio incest kao što je prorokovano, iskopao je sebi oči i u pratnji kćerke Antigone lutao je po svetu, a zatim se zaustavio na Kolonu gde je i umro.
Elem, kazes da su majke (roditelji) krivi sto se to desava. Kako spreciti tu pojavu kod svoje dece, a ne izazvati neki drugi kompleks ili ne dovesti dete u situaciju, da se oseca zapostavljenim, ili odbacenim, ili......Kako postaviti granicu?

_________________


 
Mixipro
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 05 Mar 2005
Poruke: 1091

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 29, 2005 11:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam ja iskreno prvi put cujem da je Edipov kompleks vezanost za oca ali dobro .... Ni iz mita nisam zakljucio da je nesto bio vezan za oca
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 29, 2005 11:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa nije to preuzeto bas tako bukvalno! Ako bi po mitu, onda ne bi mogli, ni vezanost muskarca za majku, da vezujemo sa Edipom! On nije znao da mu je ona majka kad je ozenio. Isto tako, nije znao da mu je kralj Tebe otac-kad ga je ubio! Jeste redje mnogo da edipov kompleks vezujemo za zene, tj. vezanost devojcica/devojaka za oca, ali nije "nepostojeci" !Da ne bi dolazilo do zabuna, pokusacu na najlaksi nacin, da objasnim to, kako se u psihoanalizi karakterise "edipov kompleks", tj. dacu neku vrstu "definicije" edipovog kompleksa, onako kako su oni nas na faklultetu ucili, nesto ovako Very Happy :
Edipov kompleks je skup ljubavnih i neprijateljskih osećanja koje svako dete oseća prema roditeljima (seksualna naklonost ka roditelju suprotnog pola i mržnja prema roditelju istog pola koji se doživljava kao suparnik).Normalni ishod Edipovog kompleksa je identifikacija sa roditeljem istig pola.
Znaci i mi zene, znamo da budemo edipovci Very Happy!

_________________


 
Velja25
~ Sanjicin komšija ~
~ Sanjicin komšija ~



Godine: 37

Datum registracije: 20 Jan 2004
Poruke: 2594
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 06, 2005 4:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bilo kako bilo ja taj kompleks, hvala Bogu, nikada nisam imao. Niti sam bio zaljubljen u učiteljicu niti nedaj Bože u majku... Bio sam zaljubljen samo u komšinicu koja i nije bila toliko starija! Laughing
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 18, 2005 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ajme veljo gde ti je pamet otisla Smile ljudi koje pate od edipov kompleks se nezaljubljivaju u majku nego se zaljubivaju u starije zene koja bi mu mogla biti majka i / ili da lici na njegovu majku..Rec je o edipovom kompleksu a ne o incestu Smile

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Toplica Milan
Banovan!

Balkanska korida
Balkanska korida



Godine: 51

Datum registracije: 20 Jul 2005
Poruke: 6574
Mesto: Senje - Cuprija

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 01, 2005 5:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni je jednom jedna moja prijateljica nabacila u zezanju da se ja ložim na majčinski nastrojene žene.Ja sam se uvek gadio bolesnih situacija.
Odgojen sam tako da znam šta je šta i bez nekog dodatnog podučavanja šta je edipov kompleks.Ja sam nailazio na ljude sa tim problemom svakodnevno i uvek sam se pitao kako neko ko ima 30 godina,nije glup i lepo izgleda može da bude sa ženom od 50 godina.Ali kao što bi jedan moj drug rekao nevezano za ovu temu "To je moj stil" svako dobije od života ono što mu sleduje,pa zašto bismo se mi tu nešto žgražavali.
Zar su homoseksualci bolji ?
U Bibliji sve stoji lepo zapisano samo čovek ne treba da bude lenj da je uzme i pročita.Mnogo je pozvanih ali malo odabranih,možemo i tu da kudimo druge koliko hoćemo ali znajmo da tu samo gubimo,jer smo to vreme mogli da iskoristimo da ispravimo neke svoje greške koje na prvi pogled nisu ovoliko velike ali opet remete život naš i živote naših bližnjih.

_________________

† Gospode Isuse Hriste sine Boga živoga pomiluj mene grešnoga.
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 02, 2005 2:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam kao mala mislila da je moj tata najbolji covek na svetu, i da je moja mama izvukla premiju udavsi se za njega i bila bas tuzna sto ja jednog dana necu moci imati takvog muza kraj sebe, jer on je jedinstven. Daleko od toga da sam bila zaljubljena, ili jos gore bilo kakvu drugu vrstu naklonosti koja se javlja pri zaljubljenosti osecala prema njemu! Bila sam DETE i jos uvek nisam ni znala sta je ljubav prema muskarcu, sex i bilo sta slicno! (da ljudi ne shvate pogresno!!) Cim sam malo odrasla i sazrela, ukapirala sam da za sebe zelim potpunu suprotnost od njega.

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
beautiful
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 33

Datum registracije: 02 Apr 2005
Poruke: 2629
Mesto: Vienna

austria.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 02, 2005 6:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Kapljica: Slicno situaciju sam i ja dozivela, ali i ja sam vremenom shvatila o cemu se stvari rade Wink
A to vezano za decu, koja spavaju sa 10 godina npr. sa majkom u krevetu: Mislim da ipak treba donekle da se uvedu neke granice, a meni ja takva situacija i moguci razlog razmazenosti, a ne Edipovog kompleksa, jermoguce je da je neko navikao od malena da spava sa majkom u krevetu, pa se od toga nije odvikao....
Poznajem puno ljudi, koje privlace dosta starije osobe ili kojima je posebno "slatko" da rasturaju veze.
Ja, hvala Bogu, tih problema nemam.

_________________
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 03, 2005 2:45 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Edipov kompleks je privlačnost koju dijete osjeća prema roditelju suprotnog spola te neprijateljstvo i rivalstvo prema roditelju istog spola (suparniku). Dijete je ljubomorno na roditelja istog spola te ga želi ukloniti i zauzeti njegovo mjesto.
Kompleks se pojavljuje tijekom tzv. falusne faze psiho-seksualnog razvoja osobnosti u dobi od treće do pete godine. Normalno se razrješuje postupnom identifikacijom s roditeljem istog spola te odricanjem od seksualnog zanimanja za roditelja suprotnog spola.
Većina ljudi preraste edipsku fazu, iako to nije pravilo. Neki mentalno bolesni pojedinci kad odrastu imaju snažan Edipov kompleks.
Prema Freudu, glavni razlog za razrješenje Edipovog kompleksa jest strah od očeve kazne.
Freud, autor ovog termina, prema svojoj teoriji osobnosti smatrao je Edipov kompleks temeljem superega i jezgrom svih međuljudskih odnosa. Po njegovu mišljenju svi ljudi iskuse Edipov kompleks. Mnogi psihijatri priznaju značenje Edipskih veza u razvoju osobnosti u našoj kulturi, ali ljubav i privlačnost prema roditelju suprotnog spola te mržnju i antagonizam prema istospolnom roditelju ne smatraju nužno seksualnim rivalstvom već prezirom roditeljskog autoriteta. Antropolozi dovode u pitanje i postojanje ovog kompleksa u ne-Zapadnim društvima. Smatraju kako se razvija kao rezultat društvene okoline i ne u svih osoba.
Nerazriješen Edipov kompleks uzrok je nastanka neuroza i očituje se u odnosima s drugim osobama.

Zašto Edip?

Edip je prema grčkoj mitologiji bio sin Laja, kralja Tebe i njegove žene Jokaste. Laju je proricano da će ga ubiti vlastiti sin te je zbog toga ostavio Edipa u planini. Dijete je, međutim, spasio pastir te ga odnio korintskom kralju koji ga je usvojio. Kad je narastao te i sam čuo proročanstvo da će ubiti oca i oženiti majku pobjegao je iz Korinta vjerujući kako su posvojeni roditelji njegovi pravi otac i majka. Na raskrižju, putujući prema tebi, susretne Laja, posvađa se s njim te ga ubije. Nastavio je putovati prema Tebi gdje je sfinga ubijala sve koji nisu mogli razriješiti njene zagonetke. Edip je točno odgovorio na sva pitanja, poslao Sfingu u smrt te su ga stanovnici tebe proglasili kraljem i dali mu kraljevu udovicu Jokastu za ženu. Proročanstvo se ispunilo.
Incestuoznom paru rodila su se dva sina, Polnik i Eteoklo te dvije kćeri, Antigona i Izmena.
Kad je kuga napala Tebu prorok je objavio kako će bolest nestati kad se pronađe i izbaci ubojica kralja Laja. Edip istragom, koju je Sofoklo opisao u Kralju Edipu, saznaje istinu te u agoniji osljepljuje sam sebe. Prema Homeru Edip je nastavio vladati u Tebi dok nije ubijen u borbi no češća je verzija po kojoj ga je istjerao Kreon, Jokastin brat te su se njegovi sinovi borili za tron. U Sofoklovom Edipu na Kolonu kroz buduća lutanja Edipa vodi njegova vjerna kćerka Antigona.

Freudove psihoseksualne teorije i Edipov kompleks

Freud je smatrao kako je cjelokupno ponašanje čovjeka motivirano željom za doživljajem užitka. Ta je motivacija organizirana i sumjerena kroz dva instinkta: seksualnost (eros) i agresivnost (tanatos). Oba ova instinkta po njemu potječu od unutarnje psihičke energije koju naziva libido. Instinkti se ispunjavaju akcijama triju psihičkih struktura. Prva je id, jedina struktura prisutna po rođenju, predstavlja nagone i u početku sadrži cijeli libido. Ubrzo po rođenju dio ida pretvara se u ego čija je funkcija prevesti želje ida u kontakt sa stvarnim objektima. Zadnji se razvija superego, unutarnji odraz roditeljskih vrijednosti, odnosno moralnih normi ponašanja (odgoja). Superego je savjest i djeluje na svjesnoj i nesvjesnoj razini. Po Freudu se osobnost razvija u pet faza, a u središtu prve tri su erogene zone, izvor primarnog djetetovog zadovoljstva. Te faze su:
- oralna faza - erogena zona su usta, a zadovoljstvo nastaje zbog sisanja, gutanja, grizenja i žvakanja
- analna faza - zadovoljstvo predstavlja ispuštanje, a kasnije zadržavanje stolice
- falusna faza - užitak predstavljaju manipulacije s falusom - penisom ili klitorisom
Tijekom falusne faze se Edipov kompleks javlja i razrješava. Freud je smatrao Edipov kompleks središnjim događajem u razvoju osobe. Kompleks počinje kad dječak svoj seksualni libido usmjerava prema majci, a agresivni libido prema ocu kojeg smatra suparnikom u borbi za majčinu naklonost. Dječak želi da otac nestane kako bi imao majčinu pozornost samo za sebe. Razrješenje kompleksa nastaje kad dječak razvije kastracijski kompleks, strah da će otac na dječakove agresivne namjere odgovoriti odsjecanjem dječakova penisa. Kao dio normalnog razrješenja dječak odcjepljuje libido (seksualni i agresivni) koji je usmjerio prema roditeljima.
Slijedeći korak je identifikacija s roditeljima - najprije s ocem, a u manjem obimu s majkom. Ova identifikacija rezultira oblikovanjem superega. Konačno se potiskuje sva memorija o kompleksu i dijete ulazi u period relativne seksualne i agresivne tišine kojeg Freud naziva faza latencije.
Kod djevojčica je Edipov kompleks sličan te se kod njih naziva i Elektrin kompleks.
Djevojčica kao i dječak u početku želi posjedovati mamu i ukloniti tatu. Razrješenje počinje kad djevojčica otkrije da joj je uzet penis i to uzrokuje ljubomoru. Djevojčica tada uklanja seksualni libido usmjeren prema mami te agresivni libido usmjeren prema ocu (no, kao i dječaci, tragovi oba osjećaja djelomično su uvijek prisutni - nikad ne prestajemo voljeti mamu i natjecati se s ocem). Kako bi povratila penis, ljuta na mamu i njenu ulogu u gubitku penisa, djevojčica seksualni libido ulaže u vezu s ocem, a neprijateljstvo razvija prema mami, kradljivici penisa.
Razrješenje kompleksa kod djevojčice završava se istom vrstom identifikacije kao kod dječaka - prvenstveno s roditeljem istog spola (mamom), a u manjem opsegu s ocem. Ona također potiskuje pamćenje na ovaj period kad uđe u fazu latencije.

Posljedice nerazriješena Edipova kompleksa

Ukoliko se Edipov kompleks ne razriješi i nastavi postojati, dijete se mentalno ne razdvaja od roditelja. To ima utjecaj na psihoseksualni razvoj osobe, ponašanje prema roditeljima, prema suprotnom spolu, odabir zanimanja, nastanak neuroza i mentalnih poremećaja.
Fiksacija na falusnu fazu razvoja osobnosti uzrokuje razvoj faličkog karaktera kojeg odlikuju nepromišljenost, nepokolebljivost, pretjerano samopouzdanje, narcisoidnost, umišljenost. Zbog nerazriješenog Edipovog kompleksa često se osoba boji ili je nesposobna za bliskost i ljubav. Teško održavaju dugotrajne veze. Nemogućnost uspostavljanja intimnosti često vodi ka promiskuitetu. Freud je smatrao kako ova fiksacija može biti korijen homoseksualnosti; ove su osobe često nesigurne u pogledu svojeg spolnog identiteta. Mogu razviti poremećene ili društveno neprihvatljive oblike seksualnog ponašanja.
Zbog utjecaja na razvoj osobnosti ove osobe imaju problema s autoritetima pa su pretjerano dominantne ili pak suprotno. Sklone su samoozljeđivanju.
Biraju poslove u kojima je tijelo, izgled tijela, seksualnost te autoritativna figura vrlo važna, npr. posao modela, vojnika, prostitutki, policajaca...

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
maucetung
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 04 Dec 2005
Poruke: 4360
Mesto: Sremski Karlovci

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 12:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ponekad mi se čini da svi u nekom najzabačenijem kutku svoje potsvesti imamo taj kompleks.Uglavnom zenske osobe nabijaju svom partneru na nos kako je vezan za majku...
Pitajmo psihoanaliticare sta misle globalno o Edipovom kompleksu i da li je potrebno bar jedan doktorat da bi sve shvatili kako treba...

_________________
Ta tvoja oka dva,dva mala badema
sto mi ih posla Bog protiv vradzbina.
Umesto ordena na mojim grudima,
nocas su zaspala!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Edipov kompleks i edipovci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon