www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Dostojevski
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Braca Karamazovi

Analiza dela

Porodicu Karamazova ne karakterise topli dom pun ljubavi , vec otudjenost , nemoralnost, suparnistvo , mrznja , sukob . Rodbinske veze ne postoje . Duhovni raspad porodice .

" Jedan brat je ateista i ocajanje . Drugi je fanatik . Treci je buduci narastaj , ziva snaga , novi ljudi ."


Tema i motivi

Dostojevski se u Braci Karamazovima bavi mnogim pitanjima i temama: problem malog covjeka , ponizeni i uvredjeni , djeca patnici , slucajna porodica , psihicka podvojenost licnosti , zlocin i kazna , tragika dobrote i ljepote , Rusija i Evropa , ateizam i revolucija , hriscanska etika i antropoloska koncepcija covjeka , strast zivljenja , ljubav i mrznja...


Likovi

* Mica
* Ivan
* Aljosa
* Smerdjakov
* Fjodor
* Katarina
* Grusenjka
* Liza
* Zosima
* Kapetan Snjgirjov i Iljusa

Mica

Otac ga napusta , zakida mu nasljedstvo i jos mu postaje i suparnik u ljubavi . Mica kaze o ocu :

" Mrzim njegovu jabucicu , njegov nos , oci , njegov bestidni osmijeh . Odvratnost osjecam..."

Mica napusta vjerenicu ,Katarinu Ivanovnu , zbog Grusenjke ; zbog nje rasipa Kacin novac , iako je cestit i posten ; ponosit je , ali ce zbog nje pristati i na ponizenje :

"Kad njen ljubavnik dodje , izaci cu u drugu sobu . Njenim prijateljima cu prljave kaljace cistiti....... trckaracu kao sluga ."

Mica o ljepoti kaze :

"Ljepota je strasna , uzasna stvar ! Strasna zato sto se ne moze definisati ... Tu se sve obale sastaju i sve protivrjecnosti zive ... Ne mogu podnijeti sto neki uzvisena srca i uma covjek pocinje sa idealom madone , a zavrsava sa sa idealom sodoma . Jos je strasnije ko sa idealom sodoma u dusi ne odrice ideal madone ... Sto umu izgleda sramota , srcu je prava ljepota.."

Mica kaze Aljosi:

" Zaljubiti se ne znaci voljeti , zaljubiti se moze i mrzeci ..."

Kod Dostojevskog osjecanja ljubavi i mrznje , iako antipodi , prozimaju ; to potvrdjuju i ljubavni trokuti :

MICA - KACA - GRUSENJKA

MICA - KACA - IVAN

FJODOR - GRUSENJKA - MICA

U sudbini Mice koga nevinog osudjuju , Dostojevski osudjuje sud kao instituciju koja se otudjuje od prave drustvene namjene . Zakon ne brani nevine , pravnici ne traze istinu , sudnica je pozoriste ...

Ivan -

Na aljosino strahovanje da bi mica mogao ubiti oca , Ivan zlurado kaze :

"Jedan ce gad pojesti drugog gada i neka ih obojicu djavo nosi... "

Ivan je ateista , ali ipak priznaje :

"Ja ne odricem Boga , vec svijet koji je on stvorio ne primam ... "

Religija patnju objasnjava kao kaznu za ljudske grijehe . Ivan ne zeli da prihvati patnju , jer kako kaze , za nju nema opravdanja .

Smatra da je Bog koji se sveti na nevinoj djeci gori od satane .

Ivan kaze :" Ako nema Boga - sve je dozvoljeno "

Po ovoj tezi Ivan objasnjava da ljudi samo iz straha od kazne se opredjeljuju za dobro , za pravdu , za duhovnu ljepotu .ALI ! Ivanov princip je krajnje nemoralan , jer se ne moze zamisliti nijedno drustvo na visem nivou koje oprasta ubistvo .

Ivan , osjecajuci krivicu sto je otisao u Moskvu i tako omogucio Smerdjakovu da nesmetano ubije oca - kaze sebi: "Ja sam podlac "

Ivan odlazi da ne bi bio svjedok prestupa , medjutim krivica nastaje u bjekstvu od krivice - nesuprostavljanje zlu znaci saucenistvo u njemu .

Ivan kaze :" Nikad nisam shvatao kako covjek moze voljeti svoje bliznje "

Djavolova prica o ateisti koji je pristao da predje kvadrilon kilometara po mraku samo da bi dosao do raja i da bi mu bilo oprosteno , otkriva potajnu zelju Ivanovu , namucenog sumnjama , da se smiri .Uostalom tu pricu kao i Legendu o velikom Inkvizitoru - taj genijalni mislilac Ivan Karamazov i opsteljudski fenomen .

Aljosa -

Aljosa je monah , zaljubljen u Lizu Holhakovu . Iako na molitvi ne odoljeva iskusenju da procita njeno pismo i to dva puta .

Poslije Zosimine smrti Aljosa cini neke stvari koje ne prilice njemu kao monahu: jede meso , pije , odlazi Grusenjki . Grli zemlju :

"On nije znao zasto je tako neodoljivo grli i ljubi , ali je ljubio placuci , jacajuci , oblivajuci je suzama i strasno se zaklinjao da ce je voljeti , voljeti u vijekove vijekova ..."

Ovo je znacilo simbolicno vracanje zemaljskom zivotu i napustanje monaskog zivota .

U nenormalnoj porodici , punoj mrznje i konflikata , bezazleni Aljosa uvijek nastoji da smiri situaciju .

Njegov odlazak u manastir se moze tumaciti i kao bjekstvo od karamazovskog poroka i samozivosti . Ali ipak priznaje :

"Sve su to iste stepenice - ja sam na najnizoj , a ti ( Mica) si na vrhu... Ko stane na prvi stepenik - stace neminovno i na najvisi . "

Aljosa kaze da ne moze odoliti zelji da podje tim stepenicama , ali svjesno sebi ogranicava svoj domen ponasanja . Cestit covjek nece se posluziti svakim sredstvom da ostvari licnu srecu . Potrebno mu je saznanje da je sve cisto ostvareno . Bez toga prave srece za pravog covjeka ne moze biti .

Smerdjakov -

Vanbracni je sin Fjodora Karamazova i Lizavete Smradne . Svom rodjenom ocu ( koji ga nije priznao za sina ) je sluga i to od " povjerenja " .

Takav polozaj prirodno izaziva mrznju , ali otac nije bolje postupao na sa svojim zakonitim sinovima . Kad mu se ukazala prilika , osvetio se ocu - ubio ga .

Smerdjakov je ucutkao svoju savjest , prebacujuci sve na Ivana. Bez savjesti nema ni covjecnosti.

Smerdjakova smatraju podlacem koji imitira ucenog brata ; Dostojevski na njegovom primjeru pokazuje da ljudi i na najnizoj ljestvici drustvene hijerarhije nosi u sebi slozenost ljudske prirode .

Fjodor

Sladosrasnik, cinik, amoralista.

Napusta djecu , zakida Mici majcino nasljedstvo ...

Uvjerava da ruskog seljaka treba sibati. Govori da je na svijetu za srecu potrebno da uvijek postoje sluge i gospodari .

Iako nedolican da o tome govori , kazuje istinu o raskosnom manastirskom zivotu nasuprot slici razorenog ruskog sela i napacenog seljaka .

"Ja imam namjeru da sto duze pozivim na svijetu ... I u poroku svome hocu da do kraja zivim , to da znate . U poroku je sladje : svi ga grde , a svi potajno u njemu uzivaju ".

Fjodor Karamazov je primjer ljudskog siromastva , koje se zaustavilo na sladostrascu da bi bar necim ispunilo duhovnu pustos.

Katarina

Kaca kaze za Micu : " Ja hocu da ga spasim " . Kad je saznala da je Mica odlazio Grusenjki i da nema novaca daje mu 3000 rubalja , navodno kao prijatelj , ali ustvari zeli da ga izlozi iskusenju - da potrosi novac i da osjeti isti onaj stid koji je osjetila i ona kad je dolazila u njegov stan da bi spasila svoga oca .

Ljepota Katarine Ivanovne bila je takva da se "Mica mogao strasno zaljubiti , ali je nije mogao dugo voljeti" . Kaca je to slutila i htjela je da Micu pokori ; pisala mu je :

"Bicu tepih po kome gazite"

U isto vrijeme bila je uvjerena u Ivanovu ljubav, pa je sebicno zapostavljala . I kao sto je mica bio surov prema njoj , tako i ona terorise Ivana .

Grusenjka

Voli oficira Podvisockog , koji ju je uvrijedio i napustio , a ne Micu koji je iskreno voli . U pocetku je voljela i ona istinski Micu , ali ga je istovremeno i nemilosrdno mucila . Poslije susreta sa oficirom njen odnos se mijenja prema Mici:

"Bicu tvoja robinja , robinja cijelog vijeka . Slatko je biti robinja ."

Kaca i Grusenjka su rivalke ; njihov odnos se mijenja u zavisnosti od Micine bliskosti sa "drugom" . Kaca laska Grusenjki , jer osjeca da je jaca .

Kaca prica Aljosi:"Pomamna sam ja... pocijepacu haljine , pokidati ukrase , unakazicu sebe , svoju ljepotu , opeci cu lice , isjeci ga nozem i poci da prosim milostinju " a samo malo kasnije ,poslije ovog zraza samomrznje , javice se narcisoidno samozadovoljstvo : "Recite vi meni Aljosa : Zasto sam ja tako dobra ? - Jer ja sam dobra , veoma dobra ! "

Liza

Prezire Aljosinu ljubav , jer bi on nosio pisma onom koga ona poslije zavoli , a opet zeli da bude necija zrtva , da bude tiranisana :"Hocu da me neko namuci , da se ozeni sa mnom , a zatim da me prevari i ode ..."

"Neka sam ja bogata , a svi ostali siromasni ."

" Ja necu da cinim dobro , hocu da cinim zlo. "

Iako blesava , ipak daje opsteljudsku istinu : " Svi govore da mrze zlo i rdjavo , a svi ga u sebi vole !"

Zosima

"Ako psenicno zrno pavsi na zemlju ne umre - ostace jedno , a ako umre - donece mnogo ploda "

"Ljudi zive razjedinjeni i njihove duhovne snage su paralisane mrznjom i borbom ; treba unistiti raspru medju drzavama , narodima , klasama , neophodno je ostvariti besklasno drustvo ... I tada ce ujedinjeno covjecanstvo moci da ispuni svoj veliki poziv ."

Starac Zosima kaze da monasi nisu nista bolji od ostalih ; on zahtijeva da se covjek osjeti odgovoran za sve - " sveopsta krivica "

Govori da covjeka treba voljeti onakvog kakav i jeste , a ne apstraktno idealnog :

"Braco , ne bojte se grijeha ljudskog , voliye covjeka i u grijehu njegovom "


Kapetan Snjigirjov i Iljusa
U sudbini kapetana je prikazana sudbina ne samo slika " ponizenog i uvrijedjenog covjeka " vec i moralna odgovornost i sudbina djece u svijetu nepravde i nasilja .



_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Legenda o velikom inkvizitoru

Inkvizitor smatra da je Hristos pogrijesio sto je na zemlju krenuo praznih ruku , samo sa obecanjem slobode .

Djavol ga je savjetovao da pretvori kamenje u hljebove , jer bi tada cijelo covjecanstvo stalo uz njega . Hristos to odbacuje objasnjavajuci da :"covjek ne zivi samo od hljeba " .

Djavo savjetuje Hrista da ucini cudo jer covjek ne zivi samo od hljeba . Hristos odbija sve djavolove prijedloge rekavsi da ne zeli da porobi ljude ni hljebom ni cudom ni silom vlasti . Hristos zeli da se ljudi samo svojom slobodnom voljom opredijele za njegovu religiju .

Inkvizitor kaze hristu :" Da si ga ( covjeka ) manje postovao manje bi od njega i zahtijevao i to bi izgledalo blize ljubavi , jer bi njegovo breme bilo lakse ."

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kockar

O "KOCKARU"

Obimom malen, ovaj roman u strukturi cjelokupnog stvaralaštva F.M. Dostojevskog zauzima sasvim izuzetno mjesto. To je briljanatna improvizacije izdiktirana u stenogram za samo 27 dana, ali improvizacije koja je u autoru sazrijevala pune tri godine. Još 1863., kao što Dostojevski piše u jednom pismu iz Rima, on je "na papirićima" sklopio plan za roman o "paklu kockarnice". Podsticaj za tu temu je ovoga puta Dostojevski našao u tekućem trenutku stvarnosti. Te godine, u časopisima se vodila velika polemika oko pitanja načina života Rusa u inostranstvu i formiranja tipa "inostranog Rusa". Prvobitna namjera Dostojevskog bila je da pokaže taj tip, njegov ambijent i ponašanje, cio taj mali potpuno zasebni svijet, koji u tuđim prostorima teško napušta svoje navike i lako se podaje novim uživanjima, sve hoće da isproba i u svemu da se okuša.

Roman "Kockar" ne predstavlja tematski fabularno jedinstvenu cjelinu. On ima tri glavne teme: temu kockarske strasti, temu Rusa u inostranstvu i temu nekoliko ljubavnih odnosa. Događaji su ispričani hronološki, a poneki teku paralelno u isto vrijeme. Vrijeme događanja je, kao i u mnogim romanima Dostojevskog, veoma zbijeno, kratko, jedva nekoliko nedjelja. Teka na kraju romana, u poslednjoj, XVII glavi, autor daje nagovještaj izvjesnog proširenja vremenskog kruga (na godinu i 8 mjeseci poslije ispričanog događaja), da bi ga na kraju sasvim otvorio i ostavio da teče u nedogled.

Roman nosi naslov kojim se obilježava njegov junak Aleksej Ivanovič. On se u osnovi, međutim, teško može uzeti kao glavni junak romana. Pravo naslovnog junaka on stiče na osnovu onoga što je u podnaslovu naznačeno i u cijelom pripovjednom toka označeno. To su "bilješke mladog čovjeka". U osnovi, ovaj roman ima formu ispovjesti Alekseja Ivanoviča implikacije njegovog viđenja događaja o kojima priča, njegovog ličnog suda o svim pitanjima koja roman pokreće. Ta forma uslovljava sve ostale junake viđenjem onog junaka koji pripovjeda o njima i o sebi. O svim ostalim junacina mi saznajemo onoliko koliko nam se o njima kaže i upoznajemo ih onako kako nam ih on predstavlja.

Fabula se ovdje razvija sa izvjesnom zadrškom i neočekivanim obrtajima. Svaka od sedamnaest glava romana imau centru drugi doživljaj zapisivača. Otud se u njegovoj kompozciji može primjetiti izvjesna razbijenost pripovjedanja, koja, međutim, djeluje sasvim pirodno, jer je rezultat osnovne forme pripovjedanja. Same te bilješke imaju najmanje dvoplansku strukturu.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

LIKOVI



Aleksej Ivanovič

On je u posjedu dvije strasti, ljubavi kocke. I obje te strasti su u njemu tako snažne da se graniče sa nekom vrstom bezumlja. Njegova ljubav prema Polini nije čak ni obožavanje nego iracionalana demonska i rušilačka strast koja u njemu izazva ubilačke i samoubilačke misli. On će Polini izjaviti da je mrzi, ali će u isto vrijeme jedva dočekati da joj pomogne da isplati dug De Grijelu. Drugačije prirode je kockarska straast Alekseja Ivanoviča. Ona je za njega izazov sudbine, zanos od rizikovanja i u osnovi prezir prema tim gomilama novca i zlata što predstavljaju jedini cilj kockarskoj gomili. Zato je on za autora nosilac "poezije kockarske igre" i demon najuzvišenijeg reda u "paklu kockarnice". U suštini on ne žudi za milionima, već ga opija osjećanje rizika i želja da baci izazov sudbine. To je stanje ostalo neponovljeno i jedinstveno u cjelokupnom stvaralaštvu Dostojevskog.

Polina

Zagonetna ljepotica čije su ćudi nepredvidljive. Ona skrivanjem svojih pravih osjećanja srlja u tragediju. Polina na svoj ćudljivi način voli Alekseja, ali ona uvijek voli mučeći sebe i onoga koga voli. I to iz sasvim neobjašnjivih razloga, koji pi jedino mogli biti u nekom mazohističkom porivu njene ličnosti. Oko nje se roje inostrani obožavaoci: generalov kreditor, francuski markiz De Grije i Englez Mr Estli. Na kraju knjige ona dugo boluje u porodivci Mr Estlija.

Babuška Antonina Vasiljevna Tarasevičeva

Ona je istovremeno i "vitalna, svadljiva, samozadovoljna", ohola starica koja "zapovjednički viče i sve grdi", i dobra, velikodušna bakica koja daruje siromahe zlatnicima i štiti vaspitače generalove djece Alekseja Ivanoviča. Ona djeluje sumanuto obuzeta kockarskom strašću i kapriciozna u svome preziru prema strancima. Kraj ruleta, oko nje se vrti gomila laskavaca, ulizica, podlaca, koji je umiljavajući joj se, potkradaju i varaju. Te scene sa njom u kockarnici izgledaju demonski. Spoljašnj sjaj kockarnice samo otkriva bijedu kockarskom strašću obuzetih ljudi.

Mademoiselle Blanche

Ona je ljubavnica generala. Ispod spoljašnjeg dekora avanturistkinje i ljubavnice, izbija proračunata priroda obuzeta strašću prema novcu. Ona pozajmljuje kockarima novac pod interes i tako se sračunato koristi njihovom bijedom, koketira sa bogatim obožavaocima iz računa i sasvim dobro umije da nakupi milione u toj životnoj avanturi. Robojući u toj strasti, kockari rade za nju. Njena je uloga sasvim prizemna, nečista.

Mr Estli

On ne govori mnogo ali je pun vrlina i umije iskreno da voli bez nametanja. On pomaže drugima ne računajući da iz toga izvuče korist za sebe.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

“ POEZIJA KOCKARSKE IGRE “



Zeleci da pokaze polozaj Rusa u stranim zemljama , Dostojevski , medjutim, ulazi u dubinu i sirinu tog svijeta za sebe. Vrhunski psiholog i poznavalac prirode covjeka , on opisuje ljude , odnosno , covjeka koji je obuzet kockarskom strasti i rizikom za zivot. Dostojevski prikazuje demona najuzvisenijeg reda u paklu kockarnice.

Veoma vazno je navesti i to da je Dostojevski osnovne strasti na kojima temelji svoja rasudjivanja i sam licno dozivio.Citajuci knjigu u meni su se smjenjivala razlicita osjecanja zaljenja , saosjecanja , razumjevanja , pa cak i smijeha . Glavni lik dijela Aleksej Ivanovic iskazuje se kao jedna veoma kompleksna licnost . On je u posjedu dvije strasti : ljubavi prema Polini i kocke . Njegova ljubav je rusilacka strast , koja nije dovoljno snazna za njega da bi napustio kocku . Aleksej se stidi kocke , ali ne moze nikako da se oslobodi tog poroka , jer je njega obuzela strast za rizikom , strast da se igra sa zivotom , strast da uziva u trenutku da ponovo dobije . Zivot za njega i taj mali , zasebni svijet je kao igra. . Oni ne znaju hoce li sutra imati sta jesti , u tudjoj zemlji su, za ugled i pokazivanje pred drugima oni prokockaju nasljedstvo svoje djece . Pa kako ti ljudi uopste mogu da zive i shvataju svu ljepotu zivota ? Strast prema bilo cemu moze toliko da obuzme covjeka , toliko da on zaboravlja na svakodnevne sitnice sto nas cine srecnim , na ljubav bliznjih , zaboravlja da se pokaje i krene novim putem . Svi u zivotu pogrijese bar jednom i mozda je najteze reci oprosti , a najteze je oprostiti sebi . Aleksej shvata da je pogrijesio , shvata da je mogao imati ljubav Poline i odlucuje da se bori , ali ne uspjeva da odlucno krene tim tokom . On ce reci : “ zar ja ne shvatam da sam tako malo dijete . “ U tim trenucima ljudi gube sve bas sve .

Taj osjecaj kada kazes da ces sutra da prestanes , da ces sutra da pocnes sve da radis kako treba , ponekad toliko puta zna da odzvanja u glavi . Veoma je tesko osloboditi se necega sto znas da ti skodi , ali bez cega ne mozes . Zato treba biti odlucan , treba biti uporan i svim snagama se boriti za sebe , za svoju buducnost i sadasnjost . Treba shvatiti da novac ne cini nas zivot srecnim , da novac ne moze da pobjedi sve i da novac ne moze da kupi ljubav .

“ NO DA BI SE RAZLIKOVALA LJEPOTA DUSE I ORGINALNOST LICNOSTI , ZA TO JE POTREBNO NEUPOREDIVO VISE SAMOSTALNOSTI I SLOBODE . “

“ ZAR JA NE SHVATAM DA SAM PROPAO COVJEK . ALI ZASTO NE BIH MOGAO VASKRSNUTI ! DA ! TREBA MAKAR JEDNOM U ZIVOTU BITI .RAZBORIT I STRPLJIV I – TO JE SVE ! TREBA MAKAR JEDNOM POKAZATI CVRSTU VOLJU , I JA ZA JEDAN SAT MOGU SUDBINU IZMJENITI ! GLAVNA JE VOLJA . “
Zasto je tako tesko uraditi nesto za sebe , za svoj bolji zivot. Ponekad odgadjamo stvari i svaki put govorimo “ jos samo danas , samo danas “ .

Kaze i sam Dostojevski da je u zivotu potrebno bar jedan dan da budemo spremi da se izborimo , da pokazemo da smo pogrijesili iz neznanja , a ne zato sto smo htjeli da nacinimo zlo nekom drugom . Treba prihvatiti obaveze i imati veoma cvrstu volju . Treba se boriti i biti spreman na promjene .

“COVJEK VOLI DA VIDI SVOG NAJBOLJEG PRIJATELJA U PONIZENJU PRED SOBOM ; NA PONIZENJU SE I ZASNIVA VECIM DIJELOM PRIJATELJSTVO ; TO JE STARA I SVIM PAMETNIM LJUDIMA POZNATA ISTINA . “

Dostojevski ovdje otvara pitanje , zbog cega ljudi vole da uzivaju kada vide da im prijatelji pate ? Ljudi vole kada vide patnju u ocima drugih , jer se tada osjecaju nadmocno , osjecaju se da su korisni i iznad te osobe , mislim u duhovnom smislu . Posebno u tim trenucima oni se postavljaju pametno , shvataju to kao neki dokaz da su u stanju da pomazu drugima , kao da im niko ne vise da prigovori da su uradili lose . To je za njih kao dokaz njihove inteligencije .

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 12, 2006 1:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citati

Ako si se uputio prema cilju i putem poceo da zastajkujes i da kamenjemem gadjas svakoga psa koji laje na tebe, nikad neces stici na cilj.

Svaka ljubav prolazi a neslaganje zauvjek ostaje.

Fantazija je prirodna snaga u covjeku i ako joj se ne udovolji, ona ce ili nestati ili obratno – razbuktat ce se prekomjerno a to je i stetno.

Postoji srdacnost koja se povjerava svima i svakome, ne racunajuci na zlobne podsmjehe. Takvi su ljudi uvijek ograniceni jer su spremni da sve najvrednije izvade iz srca i poloze pred pred prvoga na kojeg naidju.

Nekoga je bolje imati medju neprijateljima nego medju prijateljima.

Svemu ima granica, koju je opasno prekoraciti, jer kad je prekoracis, ne mozes vise nazad.

Za covjeka nema nista primamljivije od slobode njegove savjesti, ali ni nista teze.

U srcu koje iskreno ljubi ili ljubomora ubija ljubav, ili ljubav ubija ljubomoru. Sasvim suprotno biva sa strascu.

Zaljubiti se ne znaci voljeti. Covjek se moze zaljubiti i mrzeci.

Tajna covjecjeg zivota nije u tome da samo zivi, vec u tome zasto zivi.

Nista na svjetu nije teze od iskrenosti i nema nista lakse od laskanja.

Glupan koji je postao svjestan da je glupan nije vise glupan.

Oni koji znaju da govore, govore kratko.

Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah mislis na zahvalnost, onda nisi darovao, vec prodao.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Zoii
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Feb 2006
Poruke: 110
Mesto: Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 12:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

JA ga obozavam, naj je pisac!!!!!!!Do sad sam procitala Karamazove, Zlocin i kaznu, Zapise iz ppodzemlja i Bedne ljude!!!!! Karamazovi i Ivan Karamazov su extra super!!!!

_________________
Smile
 
shecky
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 20 Jul 2005
Poruke: 86
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 10:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jel ima mozda neko linkove celih knjiga ?
 
mocnica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Jul 2005
Poruke: 58
Mesto: Zemun

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 26, 2006 12:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta reci za jednog od najvecih umova svetske knjizevnosti. Genije!
 
Amerigo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Feb 2006
Poruke: 202

germany.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 04, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

definitivno jedan od najboljih ruskih pisaca. naravno tu su i Cehov i Tolstoj.
 
glumac86
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 07 Apr 2006
Poruke: 111
Mesto: SCG

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 9:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Odlican pisac.Ja bih vam od njega preporucio knjigu "Bele noci"!Nije obimna...ne brinite i nimalo nije smorna!Very Happy

_________________
NISTA OD TOGA
 
Kengur77
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 31 Avg 2005
Poruke: 70

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 10, 2006 5:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bele noci je ok,ali to nije roman....Vecita dilema Karamazovi ili Zlocin? Po meni Karamazovi.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Dostojevski Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon