www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

mokra gora - mecavnik - kusturicino etno selo
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~
::  
Autor Poruka
nenaantena
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 12 Dec 2005
Poruke: 2649
Mesto: tamo gde zivot traje ..............

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 22, 2006 11:30 am    Naslov poruke: mokra gora - mecavnik - kusturicino etno selo Na vrh strane Na dno strane

da li je neko bio tamo ............... kako vam se dopada ono sto je kusturica napravio ................ ja sam bila par puta i mnogo mi se svidja sve je predivno ...... ne znam sta bi mogla da izdvojim kao nesto sto mi se najvise dopada ......

...... kakvi su utisci onih koji su bili u ovom etno selu ...........


 
grobari pazova
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 32

Datum registracije: 23 Jan 2007
Poruke: 20
Mesto: Melburn

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 23, 2007 2:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni je super i Kusturicino selo i Sarganska osmica priroda je lepa kao i vazduh.Ja sam tamo bio sa skolom na eskurziji i super sam se proveo
 
Ivankamaza
~Ljubav i Snovi~
<font color='blue'><b>~Ljubav i Snovi~</b></font>



Godine: 38

Datum registracije: 19 Okt 2004
Poruke: 53570
Mesto: ~ Paris je t'aime ~

france.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 23, 2007 2:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mokra Gora

Geografija

Mokra Gora se nalazi na granici između Tare i Zlatibora. Za nju je karakteristična veoma velika visinska razlika između najniže (nadmorska visina ~ 460m) i najviše kote (vrh planine Tare - Zborište, nadmorske visine 1544m). Mokra Gora zauzima površinu od približno 55 km².

Stanovništvo

U selu živi između 1000 i 2000 stanovnika.

Industrija

Dugo godina jedna od najvažnijih fabrika u Mokroj Gori i čitavom užičkom kraju bila je Fabrika hemijskih proizvoda „Kotroman“. Nakon raspada Jugoslavije, fabrika je izgubila veliki deo svog tržišta. Sredinom devedesetih godina, Kotroman nije zaštitio patentno pravo nad nekoliko svojih najvažnijih proizvoda. Uskoro su i mnogi inženjeri zaposleni u njemu napustili fabriku i mahom osnovali privatne firme, te je Kotroman bankrotirao.

Šarganska osmica

Ono što je počelo kao privatna inicijativa grupe entuzijazista okupljenih oko udruženja “Šarganska osmica”, pretvorilo se u projekt koji je udahnuo novi život Mokroj Gori. Mokra Gora je postala poznata turistička destinacija. Do 1974. godine kroz Mokru Goru je prolazila stara pruga uskog koloseka Beograd-Sarajevo. Udruženje Šarganska osmica pokrenulo je ideju o obnovi nekada popularne Šarganske osmice, jedinstvene trase železnice uskog koloseka (760 mm), koja gledana iz vazduha ima oblik broja osam. Obnovljenim delom pruge od železničke stanice u Mokroj Gori do obližnje stanice u Šargan-Vitasima danas saobraća turistička atrakcija, stari parni voz „Ćira“.

Lekoviti izvori

U Mokroj Gori se nalazi nekoliko desetina mineralnih izvora. Zbog činjenice da Mokra Gora leži na jednom od najvećih nalazišta niklom bogate železne rude u Evorpi, većina izvora ima izrazito visok sadržaj rastvorenih jona. Nekoliko poznatijih izvora su lekoviti, ali jedan deo izvora je toksičan (otrovan). Najpoznatiji među lekovitim izvorima u Mokroj Gori nosi naziv “Bele vode”.
 
nenaantena
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 12 Dec 2005
Poruke: 2649
Mesto: tamo gde zivot traje ..............

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 26, 2007 10:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam se vozila cirom ali planiram opet da idem i sigurno ću odvojiti vreme i za tu vožnju..... i dalje sam oduševljena ovim delom prirode i kad god odem budi mi prelepo
 
rabadzija88
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 14 Jun 2007
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 07, 2008 8:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Selo Šargan-Vitasi i Mokra gora su moj zavicaj tj. odatle su mi Deda i Baba. Dosta vremena provodim gore pogotovo sto zivim u Uzicu pa mi netreba 30min. do gore. Za mene nema lepseg mesta na svetu od tog predela. Jedva cekam kad cu da odem gore da zaboravim na sve i provedem mesec dana a nekad i vishe u Vikendici na Šarganu.
 
slaki_ch
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Jun 2008
Poruke: 20

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 02, 2008 8:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam tamo bio jos nikad.
Koliko je udaljena Mokra Gora od Zlatibora(centra)?

pozdrav
Slaki_ch
 
ogi1234
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 22 Nov 2008
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 07, 2010 10:07 am    Naslov poruke: Sarganska osmica Na vrh strane Na dno strane

Sarganska osmica

 
Pavlito1
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Apr 2014
Poruke: 3

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 08, 2014 9:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo je nešto što stvarno vredi posetiti! Divan ambijent i etno izgled... divni apartmani, bazen, i naravno Ćorkan poslastičarnica... sve te silne ulice nazvane po poznatim ličnostima... bioskop, i to sa super filmovima, a ne blokbasterima holivuda... vožnja Šarganskom osmicom je divan i autentičan osećaj pruža. Ako želite da se odmorite i zaista uživate tokom produženog vikenda, ovo vredi svaki dinar. Taj pogled ka planinama, svež vazduh i domaća kuhinja je nešto presavršeno. Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~ -> mokra gora - mecavnik - kusturicino etno selo Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon